Opinie o macie chłodzącej dla psów – czy to działa?

Czym są maty chłodzące dla zwierząt?

Mata chłodząca jest to specjalnie zaprojektowane akcesorium, którego głównym zadaniem jest ochłodzić psa, leżącego na niej. To specjalny gadżet, który swoją funkcję najlepiej spełnia podczas upalnego lata. Skoro dla człowieka powstały specjalne klimatyzatory i wiatraki, psi producenci wpadli na pomysł maty chłodzącej, przynoszącej ulgę czworonogom w szczególnie gorących dniach. Mata chłodząca zapewnić ma zatem bezpieczeństwo pupilom. Niestety, ale przegrzanie się czworonoga to droga do poważnych kłopotów z jego zdrowiem, a nawet i zagrożenie życia. Objawami, które mogą wystąpić u przegrzanego psa, są najczęściej:

  • płytki oddech,
  • odwodnienie,
  • intensywne dyszenie,
  • dezorientacja,
  • wymioty,
  • dyszenie,
  • ogólna dysfunkcja organizmu.

Aby uniknąć dużego kłopotu zdrowotnego u psa, warto będzie zainwestować w dobrej jakości matę chłodzącą. Mata chłodząca np. Trixie może być zabierana przez ludzi do samochodu, który nie jest wyposażony w klimatyzację. Dzięki niej, szybko ochłodzisz nagrzanego psa i nie doprowadzisz do jego przegrzania się. Oczywiście, pies może korzystać z maty również w domu, np. po powrocie z upalnego podwórka. Aby wyposażyć się w dobrej jakości maty chłodzące dla czworonoga, warto zajrzeć do sklepu Fajny Zwierzak. W asortymencie sklepu znajdziesz również inne przydatne gadżety, jak szampon dla psa alergika.

Rodzaje mat chłodzących dla psów

Na rynku zoologicznym najbardziej powszechne są trzy rodzaje mat chłodzących. Postaramy się przedstawić zarówno ich zalety, jak i wady. Każdy opiekun powinien mieć bowiem świadomość, czy dana mata chłodząca posłuży pupilowi, czy może jednak mu zaszkodzić. Opinie o macie chłodzącej są bardzo zróżnicowane.

a) mata żelowa – przypomina cienką poduszkę, jednak materiał jest w rzeczywistości dość sztywny. W środku żelowej maty jest specjalny żel, który pod wpływem nacisku psiego ciała uaktywnia się. Mata żelowa jest chłodna zazwyczaj kilka godzin.

Wady i zalety maty

Zalety

Wady

Łatwo się ją czyści

Żel jest szkodliwy dla psa (po rozgryzieniu)

Łatwo można przetransportować matę

Złe przechowywanie = bezużyteczność maty

Maty nie trzeba moczyć / mrozić

Brak możliwości korzystania z maty na słońcu

Cena

Nierównomierne rozkładanie się żelu

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

b) mata aktywowana wodą – aby chłodziła psa, musi zostać zamoczona. Gdy już to zrobisz, możesz odcisnąć ją i położyć np. na podłodze. Woda będzie odparowywać z materiału i w ten sposób chłodzić ciało pupila. Co ciekawe, mata aktywowana wodą może również pełnić rolę legowiska.

Wady i zalety maty

Zalety

Wady

Jest wygodna dla psów

Czyszczenie jedynie na sucho

Jest pozbawiona toksyn

Wymaga namoczenia wodą

Może być peleryną chłodzącą

Brak możliwości zwijania materiału

Żywotność

Łatwo można ją zniszczyć

Opinie o macie chłodzącej dla psa, a także opinie o matach, rodzaje, zastosowanie, wady i zalety
Opinie o macie chłodzącej dla psa, czyli najważniejsze informacje: wady, zalety, zastosowanie, czy warto

c) mata wypełniona wodą – składa się z kilku warstw ze specjalnymi komorami na wodę. Żeby mata zaczęła chłodzić, trzeba ją włożyć do zamrażalnika. Mata przestaje chłodzić, gdy lód się roztopi. Działanie jest podobne, jak żelów chłodzących dla człowieka.

Wady i zalety maty

Zalety

Wady

Równomierne chłodzenie

Konieczność posiadania zamrażarki

Jest pozbawiona toksyn

Łatwość zniszczenia

Pokrowiec można wyprać w pralce

Lód może być dla psa zbyt zimny

Wygodniejsza od sztywnej maty

Cena

Jakie są powszechne opinie o macie chłodzącej?

Co jeszcze warto wiedzieć o matach chłodzących?

Przede wszystkim powinieneś zainwestować w matę, która będzie jak najbardziej odporna na uszkodzenia i nie zaszkodzi psu. Warto również rozejrzeć się za takim rodzajem maty, który będzie gwarantował możliwie jak najdłuższy czas chłodzenia. Powinieneś także dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać taką matę dla swojego pupila. Zanim kupisz wybraną, zadaj sobie kilka pytań:

  • Gdzie mata ma być używana przez psa?
  • Czy pies jest nadpobudliwy i może zniszczyć matę?
  • W jaki sposób pies ma użytkować matę?

Dopiero później będziesz mógł znaleźć matę, dopasowaną pod wielkość psa. Tak, rozmiar maty jest niezwykle istotny – pies musi się na niej zmieścić, a także swobodnie położyć. Dobrze przemyśl również, gdzie mata będzie użytkowania (mata do domu lub do samochodu).

Polecane maty chłodzące dla psów

Wśród rekomendowanych mat chłodzących dla psów znajdziesz kilka funkcjonalnych, dobrej jakości produktów. Oto lista polecanych mat chłodzących dla czworonogów:

Więcej przydatnych gadżetów dla psów możesz znaleźć w sklepie Fajny Zwierzak. Oprócz mat chłodzących, zakupisz tam również inne akcesoria takie, jak smycz lub szampon dla psa alergika.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny