Opinie o labradorze retriever

Historia psa – co powinieneś wiedzieć o psie?

Labrador brązowy, czarny, czekoladowy czy też biszkoptowy należy do grupy psów myśliwskich. Dawniej pomagał aportować drobną, postrzeloną zwierzynę. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego czasownika „to retrieve”, czyli przynosić bądź aportować. Właśnie takie było niegdyś główne zadanie labradora.

Rasa labrador retriever została przywieziona do Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku. Szczeniak labradora szybko zyskał sobie przychylność szkockiej arystokracji – podobnie, jak i angielskich władców. Zamożne osoby zabierały labradory na polowania, by pomogły im przynosić upolowaną zdobycz. Dzięki znakomitemu węchowi i delikatnemu chwytowi, psy stały się nieodłącznymi towarzyszami królewskich polowań.

Jak wygląda pies?

O rasie labrador retriever warto wiedzieć kilka istotnych faktów. Mianowicie, pieski posiadają masywną sylwetkę i grube kości, a także wielką siłę. Labradory są psami aktywnymi, więc trzeba jak najczęściej wyprowadzać je na spacery. Waga dorosłego labradora osiąga często ok. 40 kg, zaś wzrost to ok. 60 cm. Z tego też względu, powinieneś zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie legowisko dla labradora (przy jego doborze możesz zasugerować się jednym z forum).

Psie uszy są delikatne, a także przylegające do głowy, zaś szyja mocna i z gładkimi włosami. Labradory posiadają bardzo długie kończyny przednie, którymi mogą mocno chwytać. Cechują się też solidnymi mięśniami, na co wskazują liczne opinie o labradorach – zwłaszcza profesjonalnych hodowli. Pies ma oczy średniej wielkości, a jego spojrzenie jest bardzo łagodne. Również ogon labradorów jest inny – grubszy u nasady i zwężony na końcu. Najbardziej popularny jest kolor biszkoptowy labradora, choć występuje też czarny, czekoladowy bądź labrador brązowy. Dopuszczalne są również białe plamki na przedpiersiu i pochodne biszkoptowego koloru (aż do rudego). Może zainteresuje cię także ten artykuł o labradorze biszkoptowym?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co warto wiedzieć o labradorach?

Opis wad i zalet labradora retriever

Labrador to bardzo łagodny i niezwykle towarzyski psiak. Ponad wszystko uwielbia spacery i aktywność fizyczną. Dodatkowo, liczne forum pełne są i informacji na temat tego, że labrador jest również świetnym przewodnikiem – zwłaszcza dla osób głuchoniemych, niewidomych bądź schorowanych. To pies, który lubi czuć się potrzebny, będą przy tym oddany i pogodny. Oczywiście zdarza się, że pies jest nieokrzesany bądź nawet przejawia agresję w trakcie spacerów. Należy więc mocno przyłożyć się do jego wychowania – zwłaszcza, gdy w domu dopiero pojawił się szczeniak labradora. Dzięki temu unikniesz problemów, które mogłyby się pojawić w przyszłości. Na wielu forach możesz znaleźć opinie o jack russell terrierze, który jest dość prostym do ułożenia psem. Labradora też można łatwo wychować, o ile rozpoczniesz ten proces odpowiednio wcześnie.

Labrador retriever nie jest psem hałaśliwym – bardziej ceni sobie równowagę i spokój. To pies uwielbiający aktywność, więc nie wystarczy jedynie zainwestować w dobrej jakości legowisko dla labradora. Z labradorami trzeba chodzić na spacery, ponieważ to psy chętne do kontaktu nie tylko z innymi ludźmi, ale też z innymi zwierzętami. Labrador w kontaktach z nimi jest bardzo zrównoważony, jednak potrafi też błyskawicznie zareagować na każdą sytuację – również nieprzewidywalną. Jeżeli zapewnisz swojemu czworonogowi odpowiednio dużą ilość zajęć angażujących fizycznie i psychicznie, to pies będzie najszczęśliwszy na świecie!

Biszkoptowy labrador siedzący na trawie na tle drzew oraz opinie o labradorze
Jakie są opinie o labradorze właścieli i hodowców i co warto wiedzieć o psie

Labrador posiada zatem wiele pozytywnych cech, jednak ma też swoje wady – jak każda z ras. Niektóre pieski mogą być bowiem nadpobudliwe, a nawet agresywne. Psy charakteryzują się dużą siłą i masą, więc niektórym może sprawić problem utrzymanie labradora na smyczy bądź szelkach podczas spaceru. Oczywiście, to tylko pojedyncze przypadki – jednak, powinieneś nauczyć się odpowiedniego reagować w każdej sytuacji.

Jak wychować labradora?

Opinie o labradorze wskazują na to, że piesek jest opanowany – jednak, każdy z nich ma swoje granice wytrzymałości. Labradory uwielbiają jeść i nie oprą się żadnej przekąsce. Najtrudniejszym zadaniem będzie więc dla właściciela okiełznanie jego… łakomstwa! Pamiętaj, że labrador jest krótki i zbity, posiadając dużo tkanki tłuszczowej. Żeby nie zrobił się jej nadmiar, należy hamować apetyt psa.

Nie zapominaj, że nadwaga jest bardzo groźna dla każdego psa – a już zwłaszcza tak dużego, jak labrador. Nadwaga może przyczynić się do zaburzenia proporcji sylwetki, pogarszając stan kręgosłupa.

Cena labradora i długość życia

Ile żyją labradory? Otóż, zazwyczaj jest to między 11 a 13 lat. Labrador staje się zaś w pełni dojrzały już w wieku lat trzech.

Cena labradora zależeć będzie od hodowli. Przyjmuje się jednak, że średni koszt to między 3500 a 4500 zł za psa z rodowodem.

ikona podziel się Przekaż dalej