Opinie o jack russell terrierze – co mówią właściciele?
Pies jack russell terrier to rasa, która nie jest polecana dla początkujących hodowców – zwłaszcza spędzających większość czasu na domowej kanapie. Opis rasy wskazuje bowiem na to, iż jack russell szorstkowłosy jest rasą aktywną i bardzo żywiołową, a także potrzebującą stałych bodźców w postaci zabawy. Jeżeli masz temperamentny charakter, to ten krótkowłosy piesek będzie świetnym przyjacielem rodziny! Jakie są opinie o jack russell terierze na forum o psach owej rasy?
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Opinie o jack russell terrierze
Usposobienie i charakterystyka rasy
Chyba nie ma żadnej innej rasy wśród psów, która byłaby tak żywiołowa, jak jack russell terrier. To pieski posiadające bardzo wybuchowy charakter, a także mające w sobie dużo z „psiego łobuza”. Mimo, że zawsze i wszędzie jest ich pełno, to jack russell terrier przysparza właścicielom sporo radości. O rasie krążą opinie, iż jest żywiołowa i pełna energii, która wydaje się niemal nigdy nie kończyć. Oczywiście, nie każdy pies będzie istnym „wulkanem energii”. Przychodzi bowiem moment, że pies staje się wyciszony i opanowany – jednak najczęściej, gdy pies się zwyczajnie… zmęczy. Najczęściej jednak rozpiera go ogromna energia i kiedy właściciele poświęcają mu swój czas, to stanie się dla nich największym przyjacielem.
Dość ciężki charakter (zwłaszcza, jeżeli chodzi o „łobuzerkę”) sprawia, że jack russell szorstkowłosy może być psem ciężkim do oswojenia. Jednak nie martw się – rasa potrafi błyskawicznie dopasować się do nowych warunków. Mimo, że pies jest z natury hałaśliwy, potrafi on bez problemu dostosować się do otoczenia – zwłaszcza wyczuwając, że wymaga tego sytuacja. Na forum o rasie właściciele psów wypowiadają się, że psa nie rozpraszają ani nowe osoby w otoczeniu, ani nowe sytuacje. Jack russell to pies towarzyski, czego nie można powiedzieć o wielu psach.
Należy jednak pamiętać, że gdy w rodzinie są małe dzieci, jack russel terrier może okazać się niezbyt dobrym wyborem. Pies nie jest delikatny i może nie mieć taktu w stosunku do maluchów – zwłaszcza tym, które nie potrafią wyczuć, w jaki sposób powinno się np. głaskać pieska. Nauczony tego kilkulatek prędzej stanie się przyjacielem jack russell terriera, niż niemowlę.
Problemy związane z charakterem jacka russel terriera
Opinie o jack russell terierze wskazują na to, że pies jest notorycznym uciekinierem. Mimo, że przywiązuje się do właściciela, to posiada bardzo silnie rozwinięty instynkt łowczy. Właśnie przez to nie powinno się go spuszczać ze smyczy – bo może pobiec daleko w park i przez wiele godzin nie wrócić! Posiadając psa weź pod uwagę fakt, że może on łatwo przeskoczyć niskie ogrodzenie bądź przekopać się pod tym niestabilnym.
Psy często nie szczekają, choć pozostawione same sobie (zwłaszcza na wiele godzin) mogą przeszkadzać sąsiadom. Jack russell terrier rzadko szczeka na ludzi, jednak już jak najbardziej na inne zwierzaki (jak ptaki). Psy są nieustępliwe wobec intruzów w postaci obcych zwierząt, jednak są łagodne dla ludzi. Właśnie przez to można mieć problemy, zwłaszcza w domu jednorodzinnym – zdecydowanie, pies nie należy bowiem do najlepszych ras stróżujących. Jeśli dopiero szukasz czworonoga dla siebie, sprawdź także ten artykuł o TOP 10 rasach psów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Charakter i usposobienie jacka russell terriera
Opis szkolenia i wychowania jacka russell terriera
Jack russell terrier bywa hałaśliwy i żywiołowy, gdyż taka jest jego specyficzna charakterystyka. Żeby jednak ten krótkowłosy zwierzak stał się posłuszny i miły, należy odpowiednio go wychowywać i szkolić. Szkolenie opierać się powinno zwłaszcza na odpowiednim motywowaniu pieska i byciu konsekwentnym. Jack russell to rasa inteligentna, więc szybko nauczy się nowości – w tym różnych poleceń i komend. Oczywiście, nic nie przyjdzie łatwo, zwłaszcza że psy są łobuzami i ciężko jest nad ich charakterem zapanować.
Warto wiedzieć, że jack russell to też łakomczuch. Żeby pies zaczął być więc posłuszny, warto będzie nagradzać go ulubionym smakołykiem za dobrze wykonane polecenie – uwierz, że będzie w stanie zrobić wszystko, byle tylko móc zjeść ukochaną przekąskę! Takie rozwiązanie posiada zalety, ponieważ możesz go nauczyć wielu komend z ogromną skutecznością. Jednak, są też wady – mianowicie, w ten sposób możesz przypadkowo doprowadzić do nadwagi jack russell terriera, a to odbije się na stanie jego stawów i kości.
Szkolenie staraj się przeprowadzać nie tylko w jednym miejscu, ponieważ psy owej rasy nie potrafią siedzieć długo w jednym miejscu. Jack russell szybko się znudzi i zacznie psocić – więc zdecydowanie lepiej będzie zmieniać mu otoczenie, dostarczając nowych bodźców i motywacji do nauki.
Opinie o jack russell terrierze – kto powinien mieć takiego psa?
Jack russell terrier nie jest rasą dla każdego. Psy są ciekawskie, aktywne i żywiołowe, więc nie nadają się dla „kanapowca”. Bardzo wiele czasu trzeba będzie poświęcić na liczne spacery, których przy owej rasie nie da się uniknąć. Jack russell terriery bardzo szybko się nudzą, więc trzeba ciągle dostarczać mu nowych wrażeń. Jeżeli chcesz, by piesek był posłuszny i grzeczny, musisz nauczyć się do niego odpowiedniego podejścia i wyszkolić go. Jesteś nowicjuszem w wychowywaniu psów? A więc, nie powinien być to raczej pierwszy pies, którego będziesz szkolił. Jack russell terrier to najlepsza rasa dla właścicieli, którzy wiedzą, jak obchodzić się z rasą i posiadają doświadczenie w wychowywaniu psów.
Przede wszystkim, jack russell terrier to jednak pies odpowiedni dla tych ludzi, którzy posiadają sporo wolnego czasu. Nie może być tak, że będziesz zaniedbywał psa i nie wyprowadzał go na spacer – wówczas pies będzie smutny i zacznie wyładowywać swoje emocje w mieszkaniu, dewastując je! Jeżeli nie będziesz go zamykał na czas pójścia np. do pracy, piesek może zniszczyć sporo rzeczy w domu – zwłaszcza, gdy na co dzień nie będziesz aktywnie spędzać z nim czasu.
Przez to, że pieski są tak żywiołowe, często opinie o jack russell terrierze przedstawiają rasę jako ”tą z ADHD”. Jednak, przecież każdy pies wymaga intensywnego ruchu, a także bliskości ze swoim właścicielem. Jeżeli nie zostanie to zapewnione czworonogowi, to każdy prędzej czy później stanie się osowiały i smutny!