Krótka charakterystyka rasy – buldog francuski, buldożek francuski

Jakie jest usposobienie buldoga francuskiego?

Ten pies ma łagodne usposobienie. Nie jest trudny w wychowaniu, dlatego nadaje się nawet dla początkującego psiarza. Warto motywować go przysmakami, ale w granicach rozsądku, ponieważ buldożek jest wielkim łakomczuchem. W czasie szkolenia nie można na niego krzyczeć, bo to sprawi, że nie będzie chciał wykonywać poleceń. Jest inteligentny i szybko się uczy.

Mocno przywiązuje się do właściciela i zazwyczaj nie opuszcza go na krok. Lubi być w centrum zainteresowania. Na co dzień nie jest szczekliwy, ale jeśli będzie się nudził, to głośno będzie o sobie przypominać. Jest czujny i reaguje na każdy hałas. Buldożek jest przyjaźnie nastawiony do obcych i zwykle bardzo szybko ich akceptuje. Ten towarzyski piesek źle znosi samotność.

Buldog francuski nie potrzebuje dużo miejsca i jest średnio aktywnym psem. Z powodu krótkiej kufy nie nadaje się jako towarzysz wycieczek rowerowych, ponieważ byłby to dla niego zbyt duży wysiłek. Nie wskazane są także długie spacery, ale nie można całkowicie zapomnieć o wyprowadzeniu tego psa. Buldożki zazwyczaj nie lubią pływać. To odważny piesek, który lubi zaczepiać nawet duże psy i prowokować je do bójek. Lepiej nie decydować się na dwa samce, ponieważ istnieje mała szansa na to, aby się polubiły. Buldożek akceptuje inne zwierzęta domowe (np. koty).

W tabeli poniżej znajdują się zalety i wady buldoga francuskiego. Opinie o buldogu francuskim możesz też znaleźć na forum miłośników rasy na Facebooku.

Buldog francuski - zalety i wady

Zalety

Wady

Łagodny względem ludzi (zwłaszcza dzieci)

Chrapie

Mocno przywiązuje się do właściciela

Puszcza nieprzyjemne gazy

Łatwo go wychować

Jest zadziorny i wszczyna bójki z innymi psami

Może mieszkać w małym mieszkanku

Dwa samce nie powinny być trzymane razem

Łatwy w pielęgnacji

Często choruje

Czarny czy niebieski – czy istnieje buldog francuski blue?

Nie. Wzorzec rasy podaje, że dopuszczalne umaszczenie tego psa to jednolicie płowe lub płowe pręgowane. Tolerowane są różne odcienie tego koloru. Czarna maska pożądana jest w odmianie jednolitej. Buldożek pręgowany powinien mieć pręgi, które tworzą tygrysi wzór i które nie przysłaniają podstawowego koloru ciała psa. Białe znaczenia powinny być w małej ilości, ale jeśli bieli jest więcej, to powinna być równomiernie rozłożona na ciele. Osobniki w całość białe z czarną oprawą oczu i czarnym nosem są dopuszczalne, ale niepożądane.

Buldog francuski nie ma podszerstka, a jego włos okrywowy jest krótki, miękki, gładki, przylegający i lśniący. Waga samca powinna mieścić się w przedziale 9-14 kg, a suki w 8-13 kg, ale dopuszczalne jest, aby przedstawiciele tej rasy ważyli więcej o 500 g.

Niekiedy ten pies nazywany jest „bokser” lub „dog”, ale poprawne jest jedynie określenie „buldog”. Nie istnieje w wersji miniaturowej. Według wzorca pies ten ma jeden rozmiar. Właściwa wysokość w kłębie u samca to 27-35 cm (ewentualnie 26-36 cm), a suczka powinna mierzyć 24-32 cm (dopuszczalne wymiary 23-33 cm). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o buldogu francuskim miniaturce.

buldogi francuskie a wady genetyczne i pielęgnacja – na jakie choroby cierpi buldożek?

Średnia długość życia tych psów to ok. 10 lat. Niektóre dożywają 15 lat, ale nie dzieje się to często. Buldożek jest mało odporny na upały, więc w upalnie dni należy ograniczyć jego aktywność. Ten pies lepiej radzi sobie z niższymi temperaturami, ale w zimowe dni warto zadbać o ciepłe ubranka dla buldoga francuskiego, ponieważ łatwo może się przeziębić.

Buldog francuski nie uchodzi za zdrową rasę. Ten pies może cierpieć na różne choroby. Najczęściej spotykane:

 • rozszczep podniebienia,
 • wzdęcia,
 • choroby kręgosłupa,
 • udar cieplny,
 • kłopoty z oddychaniem,
 • zwichnięcie rzepki,
 • alergie kontaktowe i pokarmowe,
 • głuchota,
 • nadwrażliwość na narkozę,
 • problemy z sercem,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby oczu (np. wypadanie gruczołu trzeciej powieki).

Buldożek traci więcej sierści jedynie na wiosnę. W tym czasie należy wyczesywać go codziennie, ponieważ jego włosy są później trudne do usunięcia z ubrań czy tapicerki. Zazwyczaj wystarczy to robić raz na tydzień. Buldoga francuskiego można wyczesywać gumową szczotką oraz przecierać bawełnianą szmatką. Tego psa można wykąpać w szamponie dla psów krótkowłosych, ale tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Szczególną uwagę należy zwrócić na fałdy w okolicach nosa i oczu. Należy je przecierać specjalnym preparatem co kilka dni. Warto kontrolować także stan jego uszu, pazurków i zębów.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Buldog francuski - hodowla rasowych psów – opinie, cena

Czy łatwo można dać się oszukać przez pseudohodowców?

Niestety tak. Pseudohodowcy stosują różne chwyty marketingowe. Osoby, które nie znają wzorca rasy, mogą dać się oszukać zwrotami „niespotykane umaszczenie”, „wyjątkowa maść” czy „rzadka odmiana”. Jednak w rzeczywistości pieski, które nie wpasowują się w ramy wzorca rasy, zwykle sprzedane są taniej.

Pieski nie mogą opuścić hodowli zbyt wcześnie. Muszą mieć skończone 8 tygodni. Do tego czasu powinny być dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione, a także mieć wszczepiony CHIP. Obowiązkowo właściciel szczeniaka powinien otrzymać jego metryczkę oraz książeczkę zdrowia.

Pies rasy buldog francuski leżący na podłodze, a także opinie o buldogu francuskim
Charakter i usposobienie buldoga francuskiego oraz opinie o buldogu francuskim

Pies nie może być jedynie w typie rasy. Jego charakter możne znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu, ponieważ pochodzi z krzyżówki różnych ras psów. Warto też wiedzieć, że tylko w niektórych rasach występuje odmiana miniaturowa (tzw. miniaturka).

Z ogłoszenia powinieneś dowiedzieć się m.in.: kiedy pies się urodził, jakie jest jego usposobienie i jakie ma umaszczenie. Istotne jest także to, gdzie jest zrzeszona hodowla. W Polsce funkcjonuje organizacja ZKwP, która podlega Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Opinie o hodowli również można znaleźć na forum na Facebooku.

Najlepsza hodowla buldogów francuskich w Polsce to:

 • Trzy Skarby
 • Russell Bonita
 • Stellanova
 • Ze Skrzatlandu
 • Kręcony Loczek

Opinie o buldogu francuskim - ile trzeba zapłacić za szczeniaki z rodowodem?

Wszystkie szczenięta z miotu mogą kosztować inaczej, ponieważ każdy z nich może w innym stopniu wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Tańsze są te osobniki, które mają różne wady dyskwalifikujące (np. jedno jądro). Znaczenie ma renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju. Ważni są przodkowie szczeniaka i to, z jakiej linii genów się wywodzi. Istotny jest również wiek sprzedawanego psa.

Cena buldożka zazwyczaj waha się od 4500 do 7000 zł. Dorosłe psy kosztują mniej. Czasami hodowcy sprzedają kilkuletnie osobniki, które zostały wyłączone z planu hodowlanego za 3000 - 4000 zł. Jeżeli zaś chodzi o pseudohodowle, to bywa to różnie. Niektóre chcą sprzedać pieski tanio, ale szybko, bo mają ich dużo lub chcą ograniczyć koszty związane z ich utrzymaniem. Wtedy jest to kwestia 1500 – 2500 zł. Jednak pseudohodowcy, którzy zapewniają, że posiadają unikatowe szczenięta, mogą zażyć sobie nawet 6000 zł.

Opinie o buldogu francuskim są zazwyczaj pozytywne. Jest to łagodny piesek, który dobrze dogaduje się z dziećmi. Jest jednak zadziorny i potrafi wszcząć bójkę z dużo większym od siebie psem. Buldożki chrapią i wydają z siebie nieprzyjemne gazy, ale miłośnicy tej rasy nie zwracają na to uwagi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny