Opinie o border collie

Komentarze właścicieli o border collie

Posiadacze hodowli border collie jednogłośnie uważają, że rasa najbardziej popularna stała się pod koniec 1970 roku, kiedy to dotarła do Niemiec. Miłośnicy psów pasterskich od razu zakochali się w border collie – podobnie, jak rodziny z dziećmi. Nazwa „border collie” według wielu forum pochodzi od regionu, gdzie narodziła się rasa – czyli od obszaru między Anglią, a Szkocją.

Border collie to pies, który nie posiada granic, jeżeli chodzi o jego umaszczenie. Hodowla border collie dopuszcza bowiem bardzo wiele różnych kombinacji maści bordera, mieszając podstawowe odcienie. Przyjmuje się jednak, że sierść border collie powinna być w większej części biała. Bordery zazwyczaj osiągają ok. 58 cm wzrostów w kłębie (samce), zaś samice posiadają ok. 50 cm. Psy pasterskie są nieco mniejsze od pozostałych ras tego typu (jak np. długowłosy owczarek szkocki collie) – jednak np. większa, jak wskazują opinie o jack russell terrierze.

Charakter border collie

Bordery są to pieski, które nie mają dużego wzrostu. Jednak, posiadają za to ogromne pokłady… energii! To pieski żywiołowe, ale też szalenie inteligentne. Inteligencja, którą wyróżniają się pieski, pozwalała im niegdyś doskonale odgrywać swoją rolę – być psem pasterskim. Pieski, mimo że nie wyróżniają się budzącym respekt wzrostem, potrafią wymuszać pierwszeństwo na innych gatunkach zwierząt – a już zwłaszcza na owcach. W jaki sposób to robią? Otóż oszczekując albo uderzając w bok ciała. Właśnie przez to border collie doskonale dyscyplinował owcę, jak żadne inne zwierzę.

Zachowanie piesków czasem bywa nieco frustrujące, zwłaszcza że border collie potrafią (ze względu na swoje pochodzenie) wymuszać na swoim właścicielu pewne rzeczy. Dlatego powinno się poświęcić pieskom naprawdę wiele czasu, by przez zachowanie nie pojawiły się problemy. Trzymając pieska w bloku, będziesz musiał z nim jak najczęściej wychodzić. Pies jest bowiem nieustępliwy i posiada niespożyte pokłady energii. Jego nadpobudliwość i żywiołowość sprawiają, że wymagana jest wobec piesków specjalna tresura. Border collie bywa uparty, a przy tym sprytny. Wie, czego chce i potrafi to dosłownie wymusić. Jeżeli więc nigdy nie miałeś do czynienia z tego typu rasą, może być to spory kłopot. Ważne, by wobec border collie być konsekwentnym i dokładnie „rysować” zasady panujące w domu. Oczywiście, nie może wchodzić w grę agresja! Wówczas mogą pojawić się bardzo poważne problemy – gdy pies przestanie ufać swojemu właścicielowi. Jeśli rozważasz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o charakterze border collie.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Czy border collie jest dobry dla dziecka?

Jak okiełznać uparte usposobienie border collie?

Wiele forum „psiarzy” aż huczy od informacji na temat rasy border collie. Każdy pasjonat, właściciel czy hodowca twierdzi, że pieskom potrzebna jest tresura oraz konsekwentne działanie. Aby border collie był dobrze wychowany i szczęśliwy, potrzeba mu jednak aktywności nie tylko fizycznej, ale też umysłowej. Musisz poświęcać mu przynajmniej 3, a najlepiej 4 godziny dziennie. Odpowiednia ilość zajęć dla pieska umożliwi dobre wychowanie border collie.

Pies border collie z językiem na wierzchu na tle kwiatów oraz opinie o border collie
Jakie panują opinie o border collie, czyli komentarze właścicieli o tych psach

Nie myśl jednak sobie, że mieszkając w bloku wystarczy, że wyjdziecie na krótki spacer wokół budynku! Pies bywa nieustępliwy i uparty, więc trzeba w jakiś sposób okiełznać ten psi charakter. Należy podjąć mnóstwo innych aktywności – jak trening posłuszeństwa czy intensywne bieganie z pieskiem. Border collie dobrze współpracują z opiekunami, więc ich zapał do pracy będzie niemal niekończący się. Pamiętaj o tym, że poświęcając pieskowi odpowiednio dużo czasu i siły, stanie się on najlepszym przyjacielem całej rodziny.

Jak pielęgnować border collie? Opinie o border collie

Border collie występują w odmianie zarówno krótko, jak i długowłosej. Mimo to pielęgnowanie ich nie jest bardzo wymagające czy skomplikowane. Pieski często odporne są na wszelakie warunki pogodowe – zwłaszcza, że w naturze pracowały na pastwiskach. Jedynym minusem jest fakt, iż sierść może się filcować albo plątać. Właśnie dlatego border collie należy systematycznie szczotkować (ok. 2 razy w tygodniu). Kiedy piesek będzie w okresie linienia, szczotkuj go codziennie. Pamiętaj również o tym, żeby przyzwyczajać psa do szczotkowania możliwie wcześnie.

Nie zapominaj, że psy z natury nastawione są na jak największą, intensywną pracę z człowiekiem. Powinieneś więc zapewnić to swojemu piesku. Zastanawiasz się, czy możesz kupić border collie mając małe dziecko? Otóż, jak najbardziej! Psy są cierpliwe, więc bez problemu możesz zakupić border do collie w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej