Obroża wychowawcza dla psa — rodzaje, działanie, cena, opinie
Czym jest obroża wychowawcza dla psa? Jak powinno wyglądać szkolenie szczeniaka i dorosłego czworonoga? Jak motywować psy do nauki? Odpowiadamy na powyższe pytania, starając się uwzględniać podstawowe potrzeby psa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o artykułach dla psów.
Obroża wychowawcza dla psa – co to jest?
Pod pojęciem obroża wychowawcza kryje się najczęściej obroża elektryczna, która może działać poprzez impulsy elektryczne lub ultradźwięki. Czy jest ona naprawdę wychowawcza? Nie! I nie jest to przedmiot niezbędny do szkolenia i nauki psa! To, czy będziesz jej używać, zależy do Ciebie, ale wydaje się, że są dużo lepsze rozwiązania. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu obroży elektrycznych.
Obroża elektryczna należy do tzw. awersyjnych narzędzi treningowych. Oznacza to, że wywołuje u psa dyskomfort lub ból, gdy zwierzę zachowuje się „niewłaściwie”. Używanie takiego narzędzie powoduje u psa nie tylko przejściowy ból, ale również długotrwały stres. Zwierzę, które zaczyna tego typu trening, nie wie, kiedy znowu pojawi się impuls ani jak silny będzie. Postawienie swojego pieska w takiej sytuacji powoduje, że w jego odczuciu walczy on o przetrwanie. Lżejsze impulsy mogą być „lepsze”, ale nieumiejętne stosowanie tego typu obroży powoduje zaburzenie procesu uczenia się. Idąc dalej, gdy zwierzę nie jest w stanie połączyć impulsów ze swoimi zachowaniami, opiekun lub trener może odczuwać frustrację i z tego powodu karać zwierzę częściej. Inne przykłady dotyczące obroży elektrycznych? Rażenie psa prądem powoduje szybkie negatywne skojarzenia nie tylko z samą obrożą, ale także z miejscami, gdzie doszło do bolesnych impulsów. Z czasem pies z bólem może skojarzyć np. zapach, który czuł. I już sam zapach może wywoływać w nim negatywne uczucia.
Stosowanie tego typu metody powinno zostać uznane za przeżytek. Obecnie wiemy dużo więcej o procesie uczenia się zwierząt oraz ich emocjach. Umiemy podejść do uczącego się szczeniaka zupełnie inaczej niż wcześniej. Popularne stało się pozytywne szkolenie psów, które polega na wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Pies jest nagradzany, gdy wykonuje określone ćwiczenia, a mniej akceptowane zachowania są przez opiekuna ignorowane. Takie metody są oparte na współpracy, motywowaniu psa i wzajemnym zaufaniu. Podczas ćwiczeń pies nie tylko się uczy, ale także tworzy więź między nim a opiekunem.
Jak powinno wyglądać szkolenie psa?
Zarówno w przypadku małego pieska, jak i dorosłego czworonoga warto zadbać, by szkolenie było pozytywne. Oznacza to nagradzanie psa za dobrze wykonane zadania. Taki sposób nauki jest przyjemniejszy, lepszy i buduje pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem prawdziwą więź i wzajemne zaufanie. W czasie zabaw, treningów oraz sesji szkoleniowych możesz używać nagród w postaci smaczków. Możesz nagradzać psa także suchą karmą, którą je na co dzień. Pamiętaj jedynie, że ilość smakołyków w ciągu dnia powinna być na tyle mała, by nie przekroczyły 10% dziennej dawki kalorii. Dla psa dodatkowym wyróżnieniem będzie Twoje słowo pełne zadowolenia, czy kontakt fizyczny w postaci głaskania.
Szkolenie warto zacząć już u szczeniaka, a dodatkowo zadbać o prawidłową socjalizację pieska. Jeżeli nie wiesz, jak porozumieć się ze swoim pupilem, zasięgnij porady specjalistów. Cena konsultacji nie jest wysoka w porównaniu z korzyściami, jakie możecie odnieść. Zarówno Ty, jak i Twój pies. Współpraca człowieka z czworonogiem oparta na pozytywnych metodach szkoleniowych, sympatii i zaufaniu zaowocuje nie tylko, gdy mowa o spokojnym spacerowaniu na smyczy, ale także w wielu innych sytuacjach. Sprawdź także ten artykuł na temat tresury psa w domu krok po kroku.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jak dobrać obrożę dla psa?
Odchodząc od samych obroży elektrycznych, warto wiedzieć, jak dobrać jakąkolwiek obrożę dla czworonoga, czy jest ona skórzana, czy nylonowa. W uproszczeniu obroża dla psa nie może być ani za mała, ani za duża. Producenci oferują zatem szeroką gamę rozmiarów oraz możliwości regulacji, by ich obroże pasowały do czworonogów różnych ras. Zanim wybierzesz się do sklepu lub zaczniesz oglądać obroże w internecie, zmierz obwód szyi swojego pupila. Możesz do tego użyć miary krawieckiej albo sznurka, który później zmierzysz miarką lub linijką.
Podczas wyboru obroży zwracaj uwagę na materiał, zapięcie oraz jej typ. Być może bardziej będzie odpowiadała wam skórzana, a być może parciana z zatrzaskiem? Ważne, byś mógł ją łatwo założyć psu i zdjąć, a także wyregulować obwód.
Obroża nie może być także ani za szeroka, ani za wąska. Pierwsze powodują dyskomfort podczas poruszania szyją, drugie mogą się wbijać w skórę. Dla małych psów można wybierać węższe modele, a dla większych obroże o szerokości 3-4 cm.
Wiesz już, że obroża wychowawcza dla psa to obroża elektryczna, która nie jest najlepszym narzędziem do współpracy z psem podobnie jak kolczatka. Chcesz wiedzieć więcej np. czy warto stosować majtki na cieczkę, co robić, kiedy pies boi się burzy lub jakie są podstawowe potrzeby psa? Wspaniale! Im więcej wiesz, tym lepszym opiekunem będziesz dla swojego pupila.