Jak działa obroża antykleszczowa dla psów

Do czego służy obroża przeciwkleszczowa

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla psów, gdyż przenoszą one zarazki wielu groźnych chorób. Najgroźniejszą chorobą odkleszczową psów jest babeszioza wywoływana przez pierwotniaka babesia canis. Zakażenie w wielu przypadkach może okazać się tragiczne dla zwierzęcia. Nie jest to jedyna choroba odkleszczowa groźna dla psa.

Kleszcze żerują nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także w parkach miejskich. Obecnie, z uwagi na łagodne zimy, pajęczaki te są groźne także zimą. Kleszcza wędrującego po sierści zwierzęcia niełatwo wykryć. Często znajdujemy go za późno, gdy już wpił się w skórę psa. Oczywiście nie wszystkie kleszcze są nosicielami groźnych zarazków. Jednak niebezpieczeństwo jest tak duże, że zabezpieczenie psa przed ukąszeniem kleszcza jest sprawą podstawową. Sprawdzanie po każdym spacerze czy sierść psa czy też kanapa dla psa i zawiera kleszcza jest uciążliwe i trudne, dlatego też stosuje się metody zabezpieczenia psów jak:

  • obroża na kleszcze dla psa,
  • płyn przeciw kleszczom i pchłom w postaci aerozolu lub spot-on,
  • tabletki przeciw kleszczom.

Trudno powiedzieć, czy obroża przeciwkleszczowa to najlepsza metoda zabezpieczenia zwierzęcia. Obroża jest jednak najwygodniejsza dla opiekuna psa. Wszystkie środki dla psów przeciw pchłom i kleszczom mają okres działania, a pies musi być zabezpieczony przez cały rok. Zdarza się, że zapominamy o ponownym użyciu środka. Obroża antykleszczowa ma najdłuższy okres działania i trudniej zapomnieć o wymianie jej na nową. Ważne jest, aby zachować opakowania lub zapisać sobie datę założenia obroży. Obroża przeciw kleszczom i przeciw pchłom, tak dla psa, jak i dla kota, to ważny zakup.

Jak działa obroża na kleszcze dla psa i jak zakładać pasek

Obroża przeciwkleszczowa to polimerowy pasek zawierający substancje czynne, które uwalniają się stopniowo i w sposób ciągły przez okres działania opisany na opakowaniu. Są one stopniowo rozprowadzane po całym ciele psa. Obróżki działają nie tylko przeciw kleszczom, lecz także przeciw pchłom i innym pasożytom. Substancje czynne działają odstraszająco oraz zabójczo na kleszcze. Pamiętajmy, że substancje te nie są w 100% skuteczne. Najlepsze będzie obróżka markowa, znanej firmy, która jednak kosztuje odpowiednio więcej.

Obróżki należy stosować przez cały rok. Po upływie okresu działania obróżki, wymieniamy ją na nową. Pasek wyjmujemy z opakowania, zakładamy psu na szyję i przekładamy koniec przez szlufkę. Aby dopasować pasek obroży do szyi psa wkładamy pod spód 2 palce, tak aby obróżka nie uciskała zwierzęcia. Nadmiar paska odcinamy. W sprzedaży dostępne są paski o różnej długości, dla małego lub dużego psa. Pamiętaj, aby po założeniu obroży umyć ręce. Pamiętaj, że obroża przeciwkleszczowa nie może zastąpić zwykłej obroży czy szelek i nie nadaje się do zapinania do niej smyczy, gdyż nie jest na tyle mocna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o tabletkach na kleszcze dla psa.

Jaka obroża będzie najlepsza dla twojego psa - opinie użytkowników

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje obróżek różniące się ceną i rozmiarem. W sklepach dla zwierząt znajdziemy obrożę, która kosztuje 10-20 zł oraz taką, która kosztuje ponad 100 zł. Cena obróżki zależy nie tylko od marki, lecz także od długości działania i wielkości. Tańsze obróżki działają 1 - 4 miesięcy, zaś droższa obroża przeciwkleszczowa zabezpieczy psa nawet przez okres 8 miesięcy. Pod koniec okresu działania obroży może mieć ona mniejszą skuteczność. Informacja o tym powinna być podana na opakowaniu.

Niebieska obroża na kleszcze na psie a także jej zastosowanie, rodzaj i sposób, w jaki działa.
Obroża na kleszcze dla psa krok po kroku, czyli rodzaje i skuteczność, a także sposób działania.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Droższe obróżki są wodoodporne. Jeśli twój pies lubi kąpać się w jeziorze lub basenie, lepiej zaopatrzyć się w obróżkę wodoodporną. Zwykła obróżka antykleszczowa może częściowo stracić skuteczność po namoczeniu w wodzie.

Przeważają opinie, że obróżka antykleszczowa to dobry i wygodny sposób zabezpieczenia psa przed pasożytami. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. Obroża dla dużego psa ma więcej substancji czynnej niż obroża dla małego psa. Należy dokładnie przeczytać ulotkę, gdyż niektóre obroże nie są zalecane dla szczeniaka, dla suk w ciąży lub karmiących. Obroży przeciwkleszczowych nie należy stosować u szczeniaka poniżej 2 miesięcy. Obróżka nie jest dobrym rozwiązaniem dla starszego szczeniaka, który rośnie i obróżkę trzeba częściej zmieniać na nową.

Jeśli chcemy, aby nasz pies nosił obróżkę przeciwkleszczową, często dobrym rozwiązaniem jest osobna kanapa dla psa. Jeśli pies śpi z tobą w łóżku, pamiętaj, aby kupić obróżkę bezzapachową, gdyż niektóre paski mają nieprzyjemny zapach. Paski nie są szkodliwe dla zwierząt i ludzi, jednak zawierają one substancje chemiczne, dlatego też lepiej nie stykać się z nimi bezpośrednio i myć ręce po dotykaniu psa.

Niestety u psów i kotów zdarzają się reakcje alergiczne wskutek noszenia obroży przeciwkleszczowych. Obejrzyj szyję zwierzęcia i jeśli zobaczysz zmiany skórne, podrażnienia skóry, wyłysienia, natychmiast usuń obrożę. Warto zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria dla psa, by zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo.

Obroża na kleszcze dla psa - rodzaje i modele

W sprzedaży dostępne są różne modele obroży przeciwkleszczowych jak: Bayer Foresto, Bayer Kiltix, Sabunol, Happs, Over Zoo, Beaphar, czy Press. Cena obróżek waha się od 6.40 zł do około 120 zł.

Najlepsze opinie zbierają obroże Foresto firmy Bayer. Są to obroże wodoodporne i bezzapachowe, o okresie działania do 8 miesięcy. Cena waha się w granicach około 105 - 120 zł. Obroża zaczyna działać 2 dni po założeniu. Obroże Bayer Foresto dostępne są w wersji dla dużego psa powyżej 8 kg oraz dla małego psa lub kota poniżej 8 kg. Obroże tej marki mogą sprawiać kłopoty u zwierząt z długą i bujną sierścią, gdyż substancje zawarte w obroży nie są w stanie pokryć całej sierści u psów długowłosych.

Tańszą wersją obroży firmy Bayer są obroże Kiltix, które nie są wodoodporne. Ich cena oscyluje od 47 do 56 zł w zależności od wielkości. Mamy do wybory obroże o długości 38, 53 i 70 cm. Obroże te cechują się dużą skutecznością. Jednak skuteczność może być mniejsza u dużych i długowłosych psów, gdyż substancje czynne mogą nie objąć całej sierści psa. Pies może złapać kleszcza, który jednak odpada po 3 dniach. Obroża zabezpiecza również psa przed pchłami. Obroża przeciw kleszczom i przeciw pchłom dla psa czy dla kota to bardzo ważny gadżet. Warto odwiedzić sklep Fajny Zwierzak, w którym możesz kupić karmy dla psów w atrakcyjnych cenach.

ikona podziel się Przekaż dalej