Niebieski chow chow – czym wyróżnia się rasa psa?

Informacje o rasie chow chow. Historia, opis i zdjęcia psów

Historia psów chow chow jest jedną z ciekawszych. Według legendy miniaturka lwa, jak czasami bywa nazywany chow chow, kiedyś był psem w ciele smoka, który nie lubił nocy. Żeby więc pozbawić jej cały świat, zlizał językiem niebieską barwę nieba. Bogowie, aby ukarać psiaka, zostawili mu język w barwie nieba – co miało przynieść wstyd rasie i przypominać o tym, co uczynił chow chow. Naukowcy nie popierają jednak tej teorii uważając, że pies z niebieskim językiem jest wynikiem zwiększonego u nich poziomu melatoniny.

Niebieski chow chow mierzy ok. 46-51 cm w przypadku suczek i ok. 48-56 cm w przypadku psów. Rasa jest więc nieco mniejsza niż np. krótkowłosy saarlooswolfhond. Rasowe chow chow z fioletowym językiem mogą ważyć ok. 20-30 kilogramów – choć suczki będą nieco lżejsze niż psy. Każda hodowla chow chow zgodnie uznaje, że ten mały piesek może być:

  • kremowy,
  • czarny,
  • biały,
  • rudy,
  • cynamonowy,
  • błękitny.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Miniaturka lwa nie może być zaś wielobarwna. FCI zalicza zaś psa do grupy 5 (szpice i psy typu pierwotnego), sekcji 5 (azjatyckie rasy, szpice). Pies jest albo długo, albo krótkowłosy. Jeżeli chow chow ma włosy długie, są one bujne i proste. Jeżeli zaś włosy są krótkie, powinno być ich dużo, a sierść jest wtedy niezwykle gładka.

Ile kosztuje chow chow? Otóż, cena za szczeniaki wynosi średnio ok. 3500-4000 zł. Podobna cena dotyczy np. rasy saarlooswolfhond. Rzecz jasna, każda rasa wyceniana jest indywidualnie. To hodowla ustala ostateczną cenę swoich szczeniaków. Najczęściej, zależna jest ona np. od wieku i płci psa, a także ilości szczeniaków w miocie.

Charakter chow chow – jak zachowuje się niebieski chow chow?

Kremowy, biały lub czarny pies z fioletowym językiem posiada bardzo charakterystyczne usposobienie. Mały chow chow znany jest z tego, że nie obnosi się ze swoimi uczuciami. Zachowanie psów jest więc nie mniej ciekawe niż ich historia. Pieski prze to, że nie przepadają za przytulaniem, czasami mogą wydawać się oziębłe wobec ludzi. W rzeczywistości jednak, błękitny piesek zawsze wybiera sobie jedną osobę, której będzie się słuchał i wobec której będzie wierny. Chiński pies nie należy może do najbardziej wesołych, jednak z całą pewnością nie jest to pies robiący szkody. Jeżeli więc też cenisz sobie spokój, warto będzie postawić na chow chow.

Pies chow chow dawniej był myśliwym, jednak dziś jest wyłącznie psem domowym i wystawowym. Mały pies już nie poluje, ale posiada bardzo wysoki poziom inteligencji. Jeżeli będziesz wiedział, w jaki sposób wyszkolić swojego psa, z całą pewnością chow chow będzie świetnie współpracował. Oczywiście, szkolić psa można wyłącznie pozytywnymi metodami – bez agresji i ponaglania szczeniaka. Inaczej pupil prędzej czy później uzna, że szkolenie jest bez sensu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o charakterze chow chow.

Pies z niebieskim językiem – co warto o nim wiedzieć?

Dla kogo najlepszy będzie niebieski chow chow?

Psy mają bardzo nieprzewidywalny charakter. Nie jest to rasa do przytulania mimo, iż chow chow wygląda na słodkiego misia do tulenia. W rzeczywistości, psy za tym nie przepadają – a już zwłaszcza za głaskaniem po głowie. Zdecydowanie, pieski wolą z natury spokojne osoby, które nie będą wchodzić im w drogę. Jeżeli pieski będą potrzebowały czułości, na pewno same zgłoszą się ze swoją potrzebą do opiekuna.

Wiele osób zastanawia się, czy chow chow to dobry materiał na pierwszego psa. Otóż, pies nie nadaje się dla każdego. Aby móc poprawnie opiekować się psem z fioletowym językiem, należy mieć dużą wiedzę na temat rasy i doświadczenie w opiece nad psami. Czworonóg ten nie należy do najłatwiejszych pod względem charakteru. Dlatego, lepiej sprawdzi się jako pupil osoby doświadczonej w opiece nad psami, a także stanowczej i cierpliwej.

Zdrowie psów chow chow – co trzeba wiedzieć?

Niebieski chow chow żyje średnio ok. 10 lat, więc nie jest to pies długowieczny. Mimo, iż charakter psa jest silny, jego zdrowie już wcale takie nie jest. Przez to, że czworonóg ma charakterystyczną, zwisającą skórę, czasem pojawia się u niego egzema, alergia skóry lub wywinięta powieka (przez zbyt dużą ilość fałd).

Chow chow nie lubią też wysokiej temperatury – głównie przez swoją grubą skórę. Nie powinieneś narażać psów na światło słoneczne, ponieważ możesz w ten sposób mu zaszkodzić – zwłaszcza, gdy pies nabawi się udaru. Rasa z niebieskim językiem czasem może mieć też przerost stawu skokowego. Chow chow może mieć też problem ze stawami, które utrudniają wówczas psu chodzenie.

ikona podziel się Przekaż dalej