Kot versus pies - różnice gatunkowe

Różnice charakterów

Najważniejszą różnica między kotem a psem jest taka, że pies to zwierzę stadne, udomowione mniej więcej 200 - 300 tys. lat temu, a kot to zwierzę samotnicze, udomowione około 10 tys. lat temu. Te z pozoru “suche” fakty historyczne mają kolosalny wpływ na zachowanie psów i kotów wobec ludzi i siebie nawzajem.

Pies, z racji wcześniejszego udomowienia, jest dużo lepiej przystosowany do życia z człowiekiem niż kot. Ponadto jego stadna natura pomaga mu odnaleźć się w domowej hierarchii, nawet jeśli posiadamy więcej niż jednego psa.

Kot jest zwierzęciem z natury samotniczym, któremu drugi kot nie jest potrzebny do szczęścia. W przypadku niepoprawnego “dokocenia” może przejawiać poważne problemy behawioralne, gdyż w jego naturze nie leży tworzenie hierarchii ani skomplikowanej struktury społecznej.

Różnice behawioralne

Kot ma diametralnie inne potrzeby niż pies. Wynika to z tak zwanego etogramu, czyli zbioru wszystkich zachowań charakterystycznych dla danego gatunku. Oczywiście każdy żywy organizm potrzebuje jedzenia i picia, ale na tym podobieństwa się kończą. Kot posiada dużo wyjątkowych potrzeb, których nie posiada pies i zanim zaadoptuje się kota, należy się zastanowić, czy mamy czas, środki i możliwości, aby te potrzeby spełnić.

Pies wymaga regularnych spacerów, to jest oczywiste. Kot z kolei potrzebuje regularnej, codziennej zabawy w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego. Bez tej zabawy jakość życia kota leci na łeb, na szyję i często jest przyczyną zaburzeń zachowania, takich jak atakowanie domowników.

Pies jest nastawiony na współpracę z człowiekiem - przez tysiące lat był do tego hodowany. Kot jako gatunek nigdy nie był wykorzystywany do konkretnej pracy ani nie był w tym celu selekcjonowany genetycznie. Naturalne zachowania łowieckie kota wpisały się po prostu w ludzkie potrzeby, dlatego wpływ człowieka na kota jako gatunek jest dużo mniejszy.

Ma to niebagatelne znaczenie w procesie współżycia z kotem. Nie będzie on nastawiony na wykonywanie poleceń ani na zdobywanie naszej akceptacji. Z tego powodu relacje z kotem mogą być dla nas trudne. Od zwierząt oczekujemy posłuszeństwa, a koty rzadko kiedy są posłuszne. Co najwyżej mogą pójść z nami na kompromis. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot czy pies, czyli który czworonóg do ciebie pasuje.

Kot versus pies - koszty utrzymania

Niezbędne akcesoria

Jeśli chodzi o podstawowe koszty utrzymania w postaci karmy czy suplementacji, to są one podobne. Typowa karma puszkowana dla psa i kota nie różni się ceną w sposób istotny. Nie oznacza to, że psy i koty jedzą to samo. W diecie psa można sobie pozwolić na więcej niemięsnych dodatków niż w diecie kota, który jest bezwzględnym mięsożercą i czerpie wszystkie składniki odżywcze właśnie z mięsa.

Jednakże kot wymaga nieco więcej akcesoriów niż pies. Oprócz kuwety, żwirku i misiek również porządnego drapaka, kilku posłań oraz kilku wysoko zawieszonych półek na ścianach. No i oczywiście zabawek. Biorąc to wszystko pod uwagę, wyprawka dla kota będzie na pewno droższa niż wyprawka dla psa (smycz, obroża, legowisko, miski, zabawki).

Dodatkowo koty nie lubią się dzielić, więc jeśli zamierzamy mieć więcej kotów, będziemy musieli również zakupić dla nich osobne akcesoria. Koty nie żyją w stadach i i korzystanie na przykład z jednej kuwety jest dla nich nienaturalne. Podobnie jak dzielenie jednej zabawki czy miski, co może generować niepotrzebne napięcia.

Opieka weterynaryjna

Podstawowa opieka weterynaryjna psów i kotów nie różni się bardzo między sobą. Z tym zastrzeżeniem, że niewychodzący kot ma mniejsze ryzyko zakażenia się pasożytami czy złapania kontuzji niż wychodzący codziennie pies. Toteż o ile kota można odrobaczać rzadko, jedynie po badaniach kału, to psa odrobacza się regularnie. Podobnie jest ze szczepieniami - niewychodzące zwierzęta nie wymagają takich samych szczepień jak te wychodzące.

W przypadku obu gatunków są potrzebne regularne badania sprawdzające stan zdrowia, chociaż w przypadku kotów są one jeszcze ważniejsze, niż w przypadku psów. Koty bowiem instynktownie ukrywają chorobę i złe samopoczucie, często aż do momentu, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie.

Pies i kot w czasie zabawy i biegania, a także różnice między psem a kotem, które mają znaczenie dla właścicieli
Pies z kotem w czasie wesołego biegania oraz różnice w zachowaniu i wychowaniu psów i kotów

Problemy behawioralne

Chyba największe różnice między psami a kotami mają miejsce wtedy, gdy pojawiają się problemy behawioralne. Koty są zwierzętami wyjątkowo podatnymi na stres i przejawiają reakcje lękowe częściej niż przeciętny pies. Inaczej niż w przypadku psa, koty nie czerpią otuchy od ludzkiego opiekuna, a już na pewno nie w takim samym stopniu, jak psy. Innymi słowy - jeśli kot ma problem ze stresem, jest duża szansa, że będzie wymagał pomocy behawiorysty.

Z kolei problemy behawioralne psa mogą się dla nas skończyć odpowiedzialnością karną, jeśli na przykład nasze zwierzę pogryzie kogoś w parku. W przypadku kotów łatwo takie niebezpieczeństwo ograniczyć, w przypadku psów, które muszą wychodzić, ryzyko jest spore.

Kot versus pies - relacja z człowiekiem

Domowy terapeuta

Badania naukowe dowodzą, że posiadanie zwierzęcia korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia. Dzieci, które dorastają w domu z psem czy kotem, rzadziej cierpią na alergie. Głaskanie mruczącego kota obniża poziom stresu i ciśnienie krwi. Regularne spacery z psem pomagają utrzymać dobrą kondycję i relacje społeczne.

Nie ulega więc wątpliwości, że i kot, i pies są wspaniałymi towarzyszami życia. Jednak każdy z nich na swój sposób. Koty są dużo bardziej niezależne i mniej nakierowane na zadowalanie opiekuna, dlatego nie będą znosić zbyt długiego głaskania, noszenia na rękach czy innych pieszczot, na które nie mają ochoty. Przeciętny pies będzie w tych przypadkach bardziej wyrozumiały.

Określ swoje potrzeby

Jeśli nie masz możliwości regularnego wychodzenia z psem na spacer lub masz małe mieszkanie, wtedy kot będzie faktycznie lepszym towarzyszem, ale z tą uwagą, że nie będziesz oczekiwał od niego psich zachowań. Jeśli z kolei nie lubisz psów, ale marzysz o wychodzeniu z pupilem na spacery, to możesz znaleźć kota, który będzie lubił wychodzić. Pamiętaj jedynie, że spacer z kotem wygląda inaczej niż spacer z psem. Za kotem się podążą, pies idzie przy nodze.

Jeśli często wyjeżdżasz lub pracujesz długo, wtedy adopcja jakiegokolwiek zwierzęcia nie jest wskazana. Pies będzie za tobą tęsknił, a kot będzie się nudził. To nieprawda, że koty nie potrzebują kontaktów z człowiekiem. Potrzebują. A już na pewno potrzebują zabawy w polowanie, którą tylko człowiek jest w stanie zapewnić. Wzięcie dwóch kotów naraz nie zwalnia nas z obowiązku poświęcana im czasu.

Wyjazdy z psem są przeważnie łatwiejsze niż wyjazdy z kotem. Pies dobrze znosi zmiany otoczenia, kot wręcz przeciwnie. Dlatego, jeśli weźmiesz kota, musisz się liczyć z koniecznością znalezienia dochodzącego opiekuna, kiedy postanowisz wyjechać na wakacje. Na szczęście na rynku jest coraz więcej firm świadczących profesjonalne usługi petsitterskie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny