Najlepsze hodowle labradoodle - gdzie warto kupić szczeniaka?
Australian labradoodle to mało znana, hybrydowa rasa psów, które nie uczulają. Polska jest jednym z krajów, w którym możemy kupić szczeniaki tej rasy. Poniżej podpowiemy, gdzie kupić australian labradoodle, czym kierować się podczas wyboru, a także czym powinna charakteryzować się dobra hodowla labradoodle.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hodowlach psów.
Labrador australijski australian labradoodle – co to za rasa?
Australian labradoodle czy innymi słowy labrador australijski powstał ze skrzyżowania pudla oraz labradora retrievera. Twórca tej hybrydowej rasy pracował nad stworzeniem piesków, które nie uczulają i nadają się dla alergików. W efekcie powstała miniatura labradoodle, czyli pozbawiony podszerstka pies o średnich rozmiarach. Zamienną nazwą dla tej rasy jest też labrador australijski oraz australian labradoodle.
Szczeniaki labradoodle posiadają kręcone, pozbawione podszerstka futro. Takie samo zaobserwujemy u czystej rasy pudlach miniaturach czy pudlach królewskich. Rasa australian labradoodle przejawia też wiele cech pudli. Jedną z nich z pewnością okazuje się wysoki stopień inteligencji i duża chęć do nauki. Labrador australijski jest też psem spokojnym, łagodnym i towarzyskim, co odziedziczył po labradorach retrieverach.
Co ciekawe, niekiedy natrafimy też na rasę goldendoodle. Jest to jeszcze mniej znana rasa, pochodząca od pudla oraz golden retrievera. Goldendoodle posiadają nieco dłuższe, odstające futro i mogą być trudniejsze w pielęgnacji. Polska jest jednym z tych krajów, w których hodowla goldendoodle praktycznie nie istnieje. Szczeniaki rasy goldendoodle można nabyć jedynie w innych krajach, jednak tam też nie cieszą się zbyt dużą popularnością.
Dobra hodowla labradoodle – gdzie kupić szczeniaki?
Labrador australijski zbiera dość skrajne opinie. Jest to jedna z ras hybrydowych, która nie została uznana przez FCI. Polska hodowla labradoodle nie może zatem należeć do ZKWP, będącego krajową odnogą FCI. Pies labradoodle może być natomiast dostępny do kupienia w innych związkach i stowarzyszeniach.
Pierwszym kryterium wyboru jest określenie rozmiarów pupila. W hodowlach może znajdować się labradoodle miniatura, pies średniej lub dużej, tak zwanej standardowej wielkości. Każda hodowla labradoodle posiada własne linie hodowlane, zatem warto wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do naszych indywidualnych oczekiwań.
Hodowla labradoodle powinna posiadać dobre opinie wśród miłośników rasy. To właśnie opinie innych właścicieli psów mogą pomóc nam w wyborze innego szczeniaka. Dlatego warto prześledzić daną hodowle, poznać opinie jej klientów i zapoznać się z dostępnymi ofertami sprzedaży szczeniaków.
Najlepsza hodowla labradoodle powinna zapewnić psom komfortowe warunki życia. Nie chodzi wyłącznie o szczeniaki, ale i o psy hodowlane. Dlatego dobrą praktyką jest odwiedzenie hodowli na żywo oraz ocenienie jej na własne oczy. Podczas wizyty hodowca powinien udzielić wszystkich niezbędnych informacji na temat szkolenia, pielęgnacji i odpowiedniego żywienia psów. Podpowie też, jaką wagę osiągnie miniatura labradoodle czy goldendoodle.
Przychylne opinie i dobre warunki to pierwsze kryteria, które powinna spełniać dobra Polska hodowla labradoodle. Z pewnością warto też zapytać hodowcę o możliwe choroby, na które może cierpieć pies lub suczka. Labradoodle często cierpi na choroby typowe dla pudli i labrador retrieverów. Jest to dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego, postępujący zanik tęczówki oka i choroby tarczycy. Są to dość powszechne problemy zdrowotne, które sprawiają, że australian labradoodle posiada też nieco gorsze opinie wśród przeciwników ras hybrydowych. Pamiętamy, że mogą to być choroby o podłożu genetycznym, dlatego dobra hodowla labradoodle dopuści do rozrodu jedynie zdrowe osobniki. Z pewnością warto dopytać hodowcy o badania na wyżej wymienione choroby i przejrzeć dokumentację psów hodowlanych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psach z włosami zamiast sierści?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Cena labradoodle
Cena labradorów australijskich okazuje się trudna do jednoznacznego określenia. W naszym kraju działa niewiele hodowli, specjalizujących się w owej rasie. Rodzi to dość duże trudności w zakupie odpowiedniego szczeniaka. Niekiedy należy rezerwować szczenię jeszcze przed jego narodzinami i oczekiwać na zakup przez przynajmniej kilka miesięcy.
Jak już wiemy, rasa labradoodle nie znajduje się w ofercie hodowli ZKWP. Jednak nie oznacza to, że cena jej zakupu będzie wyjątkowo atrakcyjna. Wręcz przeciwnie, cena za szczeniaki zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 6 000 - 11 000 zł. Najlepsze hodowle mogą być jeszcze droższe, a cena w wysokości 11 000 zł nie jest żadnym powodem do zdziwienia. Australijskie labradoodle to psy warte uwagi.
A może hodowla jack russell terriera?
Hodowla jack russell terriera cieszy się znacznie większą popularnością, dlatego nie mamy problemów ze znalezieniem zaufanych fachowców od danej rasy. Hodowla jack russell terriera może należeć do ZKWP, co daje nam znacznie szersze pole do zakupu zdrowego szczeniaka.
JRT to psy wysportowane i towarzyskie. Ich cechą charakterystyczną jest też chęć do nauki i aktywności u boku swojego właściciela. Psy tej rasy świetnie sprawdzają się w różnego typu sportach, będąc idealnymi towarzyszami dla osób, które lubią częstą aktywność fizyczną. Hodowla jack russell terriera podpowie nam w zakresie prawidłowego żywienia, opieki i szkolenia psów tej rasy. W internecie znajdziemy też wiele grup tematycznych, poświęconych terierom. Może to być dość duże ułatwienie dla osób, które nie mają jeszcze dostatecznie dużej wiedzy na temat owej rasy.
Niestety jack russell terriery posiadają gęsty i intensywnie gubiony podszerstek. Dlatego nie sprawdzą się w roli pupili przeznaczonych dla osób, które posiadają alergię na psią sierść. W ich przypadku pozostają jedynie rasy pozbawione podszerstka. Pamiętajmy także, że często występującym alergenem okazuje się również psia ślina. Dlatego pomimo zapewnień niektórych nieuczciwych hodowców, labradoodle czy shih tzu i maltańczyk nie są w pełni psami hipoalergicznymi i nie nadają się dla każdego miłośnika szczekających czworonogów.