Usposobienie dobermana i idealny właściciel dla tej rasy psów

Radosne szczeniaki z odważnym temperamentem

Dobermany to psy bardzo uczuciowe. Głęboko przywiązują się do właściciela i lubią spędzać z nim czas. Mogą być też nieco zazdrosne i zaborcze, co niekiedy prowadzi do pewnych konfliktów z innymi zwierzętami. Szczególnie psy mogą wchodzić w konflikty z osobnikami tej samej płci. Dlatego warto uczyć ich odpowiednich zasad już od wczesnego wieku szczenięcego.

Usposobienie dobermana przejawia się też w jego silnym temperamencie. Brązowy, czekoladowy czy czarny pupil nie będzie typem psów, które ślepo podążają za swoim przewodnikiem. Psy rasy doberman okazują się w dużym stopniu niezależne, a czasem również uparte. Z uporem realizują upatrzone cele, jednak odpowiednio prowadzone zazwyczaj nie sprawiają nadmiernych problemów.

Młode szczeniaki wymagają socjalizacji z otoczeniem i konsekwencji ze strony nowego właściciela. Zdjęcia uroczych kulek to jedynie złudzenie. W rzeczywistości nawet młode szczeniaki potrafią być hałaśliwe i w dużym stopniu samodzielne. Nieco większe psy rasy doberman okazują się świetnymi kompanami. Dzięki swojej inteligencji będą podatne na szkolenie, ale wymagają odpowiedniego prowadzenia.

Dobermany, czyli psy z duszą sportowca

Omawiając usposobienie dobermana, warto podkreślić kwestię jego żywiołowości. Nawet młode szczeniaki wymagają dużej dawki ruchu. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego kontaktu z człowiekiem. Niegdyś była to rasa psów, która spędzała bardzo dużo czasu w ciągłym biegu i gonitwach. Dziś w dużym stopniu pohamowano jej agresywne zachowania, jednak chęć do aktywności fizycznej jest nadal obecna.

Żywiołowy i inteligentny doberman dobrze poradzi sobie w różnego rodzaju sportach. Jest to też rasa psów, którą wykorzystuje się w służbach mundurowych. Brązowy, czarny czy czekoladowy doberman może być idealnym i nieustraszonym towarzyszem. Należy zapewnić mu jedynie odpowiednią dawkę ruchu, połączoną z przemyślanym szkoleniem.

Czekoladowy, brązowy czy czarny pies rasy doberman chętnie uczestniczy w pieszych wędrówkach, joggingu czy niemal każdej innej aktywności na świeżym powietrzu. Niekiedy może mieć tendencję do konfliktów z innymi psami, co wymaga odpowiedniego korygowania. Dobrze ułożony i odpowiednio socjalizowany szczeniak rasy doberman okazuje się bezproblemowym pupilem domowym o skłonnościach do stróżowania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 ras średnich psów.

Idealny właściciel psów rasy doberman

Znamy już usposobienie dobermana. Na jego podstawie możemy wytypować cechy, które charakteryzują idealnego właściciela tych psów. Czekoladowy, brązowy czy czarny szczeniak wymaga odpowiedniej socjalizacji. W pierwszym etapie zajmie się tym hodowla dobermanów, w drugim musimy zadbać o nią samodzielnie. Idealny właściciel psów tej rasy powinien znać zasady socjalizacji i posiadać doświadczenie w roli szkoleniowca. Psy doberman pinscher z pewnością nie będą odpowiednie dla osoby z brakiem wiedzy z zakresu szkolenia.

Najlepsza opcja to osoba zrównoważona i mało impulsywna. Idealny właściciel powinien być pewny siebie i stanowczy, co umożliwi wprowadzenie konsekwentnego szkolenia. Pamiętajmy, że zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy rasy doberman są bardzo pamiętliwe. Osoba nadmiernie impulsywna może liczyć się z tym, że pies zapamięta wyrządzoną mu krzywdę i może stać się agresywny. 

Żywiołowe usposobienie dobermana najlepiej pasuje do osoby aktywnej, która lubi ruch i ma odpowiednio dużo czasu. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu wzmocnią więź właściciela z psem, a jednocześnie sprawią, że pupil nie będzie sprawiał problemów w domu.

Najlepsza polska hodowla dobermanów - jak wybrać i jaka jest cena dobermana?

Polska hodowla dobermanów – na co zwrócić szczególną uwagę?

W internecie znajdziemy różne ogłoszenia, prezentujące zdjęcia szczeniąt o idealnej budowie ciała. Trzeba jednak zaznaczyć, że same zdjęcia nie mogą być najważniejszym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę podczas wyboru szczeniaka.

Polska jest krajem, w którym działają różne związki i stowarzyszenia. Najlepsza hodowla powinna należeć do ZKWP. Jest to jedyna Polska organizacja, należąca do międzynarodowej federacji FCI. Szczeniaki dostają tu metrykę, na postawie której można wyrobić rodowód. Polska dokumentacja ZKWP jest uznawana na całym świecie.

Szczeniak dobermana stojący na trawniku, a także najlepsza hodowla dobermanów
Jaka hodowla dobermanów jest najlesza i co warto wiedzieć o dobermanach

Najlepsza hodowla dobermanów powinna też zapewniać odpowiednie warunki do rozwoju szczeniąt. Chodzi tu zarówno o kwestię warunków bytowych, jak i psychicznych. Młode szczeniaki powinny mieć udostępnione zabawki i przestrzeń do aktywności. Ważna będzie także stymulacja psychiczna połączona z odpowiednią socjalizacją. Najlepsza hodowla dobermanów z pewnością przybliży nam bliżej temat socjalizacji, podpowie o zasadach szkolenia oraz podejścia do pupila.

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

Zdjęcia szczeniaków z dobrych hodowli często prezentują też ich rodziców oraz osiągnięcia. Najlepsza hodowla dobermanów powinna dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe i pozbawione nadmiernej agresji osobniki. Z pewnością warto dopytać o predyspozycje szczeniąt z konkretnego miotu. W ten sposób upewnimy się, że charakter i możliwości fizyczne szczeniaka będą odpowiadały naszym wymaganiom. Dobrym pomysłem będzie też dopytanie sprzedawcy o kwestię badań psów hodowlanych. Co prawda dobermany są dość odporną rasą, jednak może zdarzyć im się dysplazja stawu biodrowego. Warto mieć to na uwadze, bowiem choroba może mieć podłoże genetyczne. Zakup szczenięcia pochodzącego od przebadanych rodziców znacząco zmniejsza ryzyko choroby.

Jaka jest cena dobermana?

Jak już wiemy, Polska jest krajem, w którym znajduje się wiele hodowli dobermana. Są to psy które wzbudzają wiele emocji, jednak cieszą się nieustającą popularnością. Szczeniaki o brązowym czekoladowym czy czarnym umaszczeniu znajdziemy w wielu hodowlach ZKWP.

Cena dobermana rozpoczyna się od kwoty 5000 zł, jest to dość atrakcyjna stawka za psy tej rasy. Normalna cena dobermana zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 5000-9000 zł. Hodowla dobermanów zaprezentuje tu zdjęcia szczeniąt o idealnym wyglądzie oraz bardzo dobrym pochodzeniu. Cena dobermana z najlepszych, krajowych hodowli może niekiedy przekroczyć kwotę 9000 zł.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też hodowla samoyeda. Jest to biały pies o średniej wielkości, którego wygląd oraz usposobienie okazuje się całkowitym przeciwieństwem dobermana. Biały samoyed jest ufny i wyjątkowo posłuszny, a jego usposobienie sprawia, że sprawdzi się nawet dla niedoświadczonego właściciela. Ten biały pies kosztuje około 6000 zł. Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych istnieje też biały doberman. Jednak nie jest to umaszczenie uznawane przez FCI. Biały doberman, czy innymi słowy doberman albinos jest całkowicie niedostępny w naszym kraju i nie znajdziemy tu hodowli, które specjalizowałyby się w rozmnażaniu psów o białym umaszczeniu.

Polska hodowla dobermanów z ZKWP bazuje na wzorcu rasy FCI. Zdjęcia szczeniąt powinny prezentować pupile, które spełniają najważniejsze kryteria. Co ciekawe, wzorzec FCI określa też charakter pupila. Dlatego warto przeanalizować jego zapisy przed zakupem szczeniaka. Informacje zawarte we wzorcu stanowią kwintesencję rasy doberman.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny