Najczęstsze choroby shih tzu - objawy, rozpoznawanie, leczenie
Pochodzące z Tybetu shih tzu to niewielkich rozmiarów, towarzyskie psy o dużych wymaganiach pielęgnacyjnych. Niewątpliwie jest to rasa posiadająca wiele wartościowych zalet, jednak jej największym mankamentem okazują się problemy zdrowotne. Poniżej omówimy najczęstsze choroby shih tzu, podpowiemy też o występujących objawach, rozpoznaniu oraz sposobach leczenia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o shih tzu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie choroby shih tzu zdarzają się najczęściej?
Wady związane z oczami
Omawiając najczęstsze choroby shih tzu, należy skoncentrować się na oczach. Pies może cierpieć na wiele typowych dla rasy przypadłości. Do najbardziej wyróżniających się należy wypadanie gałki ocznej. Warto pamiętać, iż rasa posiada specyficzną budowę czaszki i wyjątkowo płytkie oczodoły. Z tego powodu gałka oczna może ulegać wypadaniu podczas uderzenia czy gwałtownego zatrzymania się pupila. Jest to jeden z największych mankamentów rasy. Wypadnięcie gałki ocznej wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Częste choroby shih tzu to również dwurzędowość rzęs, mogąca mieć podłoże genetyczne. Dorosły pies z dwurzędowością rzęs wymaga interwencji chirurgicznej. Rasa może też cierpieć na tak zwany zespół rzęs ekotopowych. Są to najczęstsze wady, które mogą posiadać szczeniaki shih tzu. Zarówno dwurzędowość jak i ekotopowość rzęs mogą prowadzić do uszkodzenia rogówki. Niestety są to też wady bolesne, wymagające jak najszybszej konsultacji ze specjalistą.
Szczeniaki shih tzu i dorosły pies mogą również cierpieć na zatkanie kanalików łzowych. Najczęściej nie jest to zaburzenie bolesne, a widocznym objawem jest wyciek łez i przebarwienia w kącikach oczu. Zatkane kanaliki łzowe można przetykać u lekarza weterynarii lub stosować specjalne preparaty lecznicze.
Choroby wewnętrzne shih tzu
Nie wszystkie choroby shih tzu są widoczne na pierwszy rzut oka. Rasa jest również predysponowana do zaburzeń wewnętrznych. Szczeniaki shih tzu mogą cierpieć na rozszczep podniebienia. Choroba posiada podłoże genetyczne i jest typowa dla omawianej rasy. Lekarze opisujący to zaburzenie zwracają uwagę, że rozszczep jest niewidoczny z zewnątrz. Do widocznych objawów należy wyciek mleka przez nos. Tego typu wady genetyczne wymagają interwencji chirurgicznej.
Najczęstsze choroby shih tzu to także niedorozwój zastawki trójdzielnej. Rasa shih tzu jest predysponowana do wad serca. Niedorozwój zastawki trójdzielnej posiada podłoże genetyczne, a opis zaburzenia wskazuje na bardzo wyraziste objawy. Dorosły pies lub szczeniaki shih tzu wykazują brak apetytu, tracą wagę, a w czasie badania można usłyszeć charakterystyczne szmery w sercu. Niestety nie wszystkie tego typu wady można wyleczyć.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Dorosły pies rasy shih tzu może również posiadać problemy z kręgosłupem. Szczególnym zagrożeniem jest tutaj zbyt duża waga zwierzęcia oraz niekorzystne dla psów ćwiczenia. Warto pamiętać, iż shih tzu posiadają nieco wydłużoną sylwetkę, a ich krępa budowa to jednocześnie stosunkowo duża waga zwierzęcia. Dlatego wśród rasy może występować wypadanie dysku, objawiające się kulawizną, silnym bólem, a nawet całkowitym niedowładem kończyn. Wypadnięcie dysku wymaga interwencji chirurgicznej lub wizyty u doświadczonego dyskopaty. Dobrym pomysłem będzie zatem rezygnacja z nauki sztuczek, które wymagają od psa nietypowej postawy ciała. Shih tzu nie powinny stawać na tylnych łapach, chodzić po schodach ani wykonywać forsownych ćwiczeń, mogących nadmiernie obciążać kręgosłup. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o charakterze shih tzu.
Choroby z układem oddechowym wśród psów krótkoczaszkowych
Opis rasy sugeruje nam, że mamy do czynienia z psem o bardzo krótkiej kufie. Ta z pozoru efektowna cecha może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dobrym przykładem jest zespół oddechów psów krótkoczaszkowych, mogący doprowadzić do niedotlenienia organizmu.
Rasy psów o brachycefalicznej budowie czaszki mogą posiadać żywiołowe usposobienie i lubić aktywność fizyczną. Jednak specyficzna budowa układu oddechowego uniemożliwia wyjątkowo forsowne ćwiczenia. Zarówno szczeniaki shih tzu, jak i dorosłe psy muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu o średniej lub mniejszej intensywności. Należy zachować czujność przy objawach takich jak głośne charczenie, duszności czy sapanie po niewielkim wysiłku.
Shih tzu - co jeszcze warto wiedzieć o rasie?
Prawidłowa waga shih tzu
Waga psów to jeden z ważnych aspektów, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka. Idealna waga dorosłego psa powinna mieścić się w przedziale 4,5 do 7,5 kg. Jest to opis ze wzorca FCI, opisującego idealne dla rasy proporcje.
Prawidłowa waga shih tzu jest istotną informacją ze względu na obecność tak zwanych miniaturek. W niektórych ogłoszeniach pojawia się shih tzu miniaturka, którego waga nie odpowiada standardom rasy. Zakup takiego szczeniaka to także często także nieco większa cena. Niestety zbyt mała waga shih tzu może oznaczać różne choroby genetyczne. Warto o tym pamiętać, przed dokonaniem zakupu.
Nieprzemyślana miniaturyzacja rasy często prowadzi do powielania trudnych, a czasem wręcz niemożliwych do wyleczenia chorób. Dlatego pamiętajmy, że prawidłowa waga shih tzu to zawsze 4,5 do 7,5 kg. Jest to waga wspólna dla dorosłych piesków oraz suczek. Atrakcyjna lub czasem wręcz nieco wyższa cena za tak zwane miniaturki powinna stanowić ostrzeżenie dla potencjalnego nabywcy szczeniaka.
Usposobienie i charakter shih tzu
Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli usposobienie. Charakter shih tzu sprawia, że rasa zdobyła popularność na całym świecie. Opis zachowań wskazuje na to, że pieski posiadają bardzo radosne i towarzyskie usposobienie. Charakter shih tzu jest pozbawiony tendencji do dominacji oraz nadmiernej agresji. Co więcej, łagodne usposobienie sprawia, że pieski stają się idealnymi kompanami dla całej rodziny.
Przyjazny charakter shih tzu łączy się z dużymi umiejętnościami adaptacyjnymi. Dorosły i mały pies tej rasy świetnie dopasuje się zarówno do aktywnego, jak i bardziej leniwego właściciela. Aby zapewnić sobie towarzysza na długie lata, warto kupić szczeniaka ze sprawdzonego źródła. Cena zakupu powinna odgrywać drugorzędną rolę. Pamiętajmy, że niektóre choroby shih tzu mają podłoże genetyczne. Dlatego wyższa cena szczeniaka pochodzącego od przebadanych, wolnych od wad genetycznych rodziców, może okazać się najlepszym rozwiązaniem.