Nagi pies peruwiański – charakterystyka, usposobienie, pielęgnacja, choroby
Nagi pies peruwiański to rasa, którą kojarzy większość miłośników psów. Hodowla nagich piesków peruwiańskich wyróżnia się aż trzema ich różnymi odmianami. Psy, oprócz charakterystycznego wyglądu, odznaczają się też niepowtarzalnym usposobieniem – są spokojne, a także oddane rodzinie. Jak wygląda miniaturowy, goły pies peruwiański? Jaka jest jego cena oraz jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja pieska? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nagich psach.
Nagi pies peruwiański – pochodzenie i wygląd psów
Skąd pochodzą i jak wyglądają nagie psy peruwiańskie?
Nagi pies peruwiański, znany też jako Peruvian Inca Orchid, pochodzi z Peru – jak nazwa wskazuje. Niektórzy uważają jednak, że swoje korzenie posiada w Chinach lub Afryce. Nie wyklucza się więc, że szczeniaki mogły przywędrować z innego kontynentu do Peru. To bardzo stara rasa, ponieważ wizerunek nagiego psa peruwiańskiego datuje się na ok. 300 rok p.n.e. Według klasyfikacji FCI, goły piesek peruwiański zalicza się do grupy 5 (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji 6 (psy ras pierwotnych). Zależnie od odmiany, rasowe nagie psy peruwiańskie mogą mieć od 25 do nawet 65 centymetrów. Wzrostem są więc podobne do psów m.in. takich, jak blue staffordshire bull terrier lub broholmer. Ich waga to zaś od 4 do 30 kilogramów.
Umaszczenie nagich psów peruwiańskich jest zróżnicowane. FCI dopuszcza aż kilka kolorów, w tym:
- każdy odcień czarnego,
- różne odcienie szarości,
- brązowy (od ciemnego do jasnego),
- jednolita barwa lub czerwone łaty.
Pieski nie posiadają włosów. Czasami sierść pojawia się jednak (w śladowych ilościach) na ich głowie, końcówkach kończyn bądź ogonie czy grzbiecie. Psy dzielą się na odmianę dużą, średnią i małą. Każda jedna jest szczupła i bardzo elegancka. Nagi pies peruwiański jest szybki i zwinny, a także ma stojące uszy. Ich ogon jest nisko osadzony i zwężający się ku końcowi. Ile kosztuje pies? Średnio jest to cena ok. 4000 złotych. Bardzo podobnie kosztuje broholmer oraz blue staffordshire bull terrier.
Charakter nagich psów peruwiańskich
Jak widzisz, nie każdy pies posiada sierść. Peruvian Inca Orchid zamiast włosów ma jednak dość specyficzny… charakter. Jest to pies bardzo czuły, wierny i oddany swojej rodzinie. Trzyma za to na dystans nieznajomych. Szczeniaki oraz dorosłe nagie psy peruwiańskie uwielbiają zabawę, a także przebywanie z dziećmi – więc rasa na pewno będzie dobrym wyborem, jeżeli szukasz towarzysza do zabaw dla swoich dzieci. Pies jest oazą spokoju w domu, jednak na spacerze czasami potrafi być bardzo energiczny – a już, zwłaszcza gdy będzie mocno pobudzony. Pies należy do posłusznych, więc możesz wytresować swojego czworonoga tak, by był posłuszny swojej rodzinie i słuchał się opiekuna.
Nagi pies peruwiański nie należy do myśliwych, ponieważ nie ma wrodzonego instynktu łowieckiego. Na pewno nie będzie więc uciekał z terytorium domu, w pogoni za zwierzyną. Jak już wspominaliśmy zarówno miniaturowy, jak i średni czy duży pies peruwiański będą trzymać obcych na dystans. Są to zwierzęta, które bardzo chętnie spędzają czas ze swoim opiekunem. Nie są przez to niezależne i wolą nie pozostawać samotne. Jako że towarzystwo swojej rodziny te rasowe psy cenią sobie najbardziej, nie lubią zostawać same i bardzo źle znoszą zostawanie w domu bez domowników. Nagi pies peruwiański dość łatwo się uczy, jednak musi widzieć jakikolwiek sens w szkoleniach, by w ogóle chcieć współpracować.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jaki jest nagi pies peruwiański?
Usposobienie nagiego psa peruwiańskiego
Nagi pies peruwiański nie jest psem specjalnie szczekliwym, jednak pojawienie się intruza na terenie posesji może sprawić, że czworonóg zacznie donośnie szczekać. Właśnie dzięki temu hodowcy jednogłośnie twierdzą, że nagi pies peruwiański może być dobrym obrońcą domu. Pieski nie przepadają za zostawaniem samotnie w domu, więc możesz spodziewać się destrukcyjnych zachowań u psów, gdy zostawisz je same ze sobą. Oczywiście, można nauczyć szczeniaka zostawania samemu. Jednak, każdego psa należy do samotności odpowiednio wcześniej przyzwyczaić, poprzez odpowiednie szkolenie. Aby pies nie nudził się w domu, gdy zostanie sam, należy też zapewnić mu wcześniej odpowiednio dużą dawkę aktywności fizycznej.
Jak to jest w przypadku życia nagich psów peruwiańskich z innymi zwierzakami? Otóż, psy te bardzo dobrze dogadują się z nimi, nie będąc konfliktowymi czworonogami. Nie ma więc dla nich większego kłopotu, by dogadać się np. z kotami. Tak samo, pies dogada się również z przedstawicielami innych ras. W przypadku ludzi, nagi pies peruwiański doskonale odnajdzie się w życiu zarówno z dziećmi, jak i jako towarzysz osób starszych. Jeśli więc szukasz pierwszego psa, spokojnie możesz postawić na nagiego psa peruwiańskiego. To szalenie inteligentny pies, będący czuły i oddany swojej rodzinie. Z całą pewnością zyskasz w nim niesamowitego przyjaciela i towarzysza dnia codziennego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nagim psie meksykańskim?
Pielęgnacja nagich psów peruwiańskich
Nagie psy peruwiańskie nie mają sierści, zatem w tym przypadku nie będzie im potrzebna pielęgnacja – psy nie linieją i nie gubią sierści, co jest akurat korzystne dla alergików. Obowiązkowe za to jest regularne mycie swojego czworonoga oraz dbanie o nawilżenie jego skóry – zwłaszcza podczas upalnego lata. Jeżeli chodzi o karmienie psa, nie będzie to skomplikowane zadanie. Wystarczy dzielić mu posiłki, dopasowując je do odmiany psa i jego aktywności. Pamiętaj tylko, by szczeniaki dostawały więcej wapnia – dzięki temu będą szybciej i lepiej rosły.
Nagi pies peruwiański żyje średnio ok. 11 lat. Mimo, że nie ma sierści, to wytrzymała rasa. Hodowla wskazuje na to, że nie może jednak przebywać np. na upałach, ponieważ niewskazana mu jest zbyt wysoka temperatura. Tak samo, w przypadku nagiej skóry psa, nie powinno się go narażać na oparzenia słoneczne – wskazane jest więc unikanie słońca latem i wysokie filtry na skórze. Pamiętaj też, że nagi pies peruwiański lubi dobrze zjeść, więc jest podatny do przybierania na wadze. Unikaj przekarmiania i dokarmiania pieska, by nie przytył. Poza tym, rasa nie cierpi na żadne wady wrodzone.