Nagi pies meksykański

Pochodzenie nagiego psa meksykańskiego

Nagi pies meksykański jest jedną z nielicznych bezwłosych ras psich (podobnie, jak np. grzywacz peruwiański). Meksykański piesek pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Meksyku. Był Świętym Psem Azteków, a także reprezentantem boga Xolotla – stąd zresztą wzięła się jego nazwa.

Dawniej Aztekowie składali mięso psa rytualnie. Wierzono bowiem, że nagie psy mogą przeprowadzać duszę człowieka do krainy umarłych. Zabijano więc psa, a później grzebano go wraz ze zmarłym właścicielem. Dopiero później zaczęto hodować pieski po to, by ogrzewały stopy właścicieli w trakcie snu.

Dzięki temu, że dyplomata Norman Pelham Wright z meksykańskim Kennel Clubem (Stowarzyszeniem Psów Rasowych) odzyskali rdzenną populację psów, dziś możemy cieszyć się tą niezwykłą, ciekawą i piękną rasą. 8 października 2012 roku pojawił się obowiązkowy wzorzec rasy nagiego psa meksykańskiego, aktualny po dzień dzisiejszy.

Jak wygląda nagi pies meksykański? Opis wzorca rasy

Nagie psy meksykańskie wg. klasyfikacji FCI zaliczają się do grupy 5 (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji 6 (psy ras pierwotnych). Ich wzrost podobny jest do tego, jaki ma owczarek pirenejski – a więc, suczki i samce mierzą między 25-60 cm, przy czym samce są zawsze nieco wyższe. Istnieje też miniaturowy nagi pies meksykański, którego wzrost to 25-35 cm. Hodowla nagich psów meksykańskich dzieli je zresztą według wzrostu na:

  • odmianę dużą: 46-60 cm
  • odmianę średnią: 36-45 cm
  • odmianę małą: 25-35 cm (nagi pies meksykański miniaturowy)
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Pieski ważą (zależnie od odmiany) pomiędzy 3, a nawet 25 kg. Pies jest bezwłosy podobnie, jak grzywacz peruwiański. Miejscowo może pojawić się sierść. Zarówno skóra, jak i sierść powinny być jednak ciemnego koloru. Jeżeli psy mają sierść, powinna być ona bardzo krótka, płaska i gładka. Nie może być na niej podszerstka, jakim szczyci się np. hodowla hovawart. Nagie psy meksykańskie powinny mieć długie kończyny i ogon, a także średniej wielkości oczy w kształcie migdałów – ich kolor zależny jest od umaszczenia. Oprócz braku włosów, psy wyróżniają też niesamowite uszy, kształtem przypominające uszy nietoperza. Sprawdź także ten artykuł o rasach psów bez sierści.

Opis charakteru nagich psów meksykańskich

Usposobienie nagiego psa meksykańskiego

Nagie psy meksykańskie posiadają nie tylko specyficzny wygląd, ale i charakter. Rasa bez włosów jest bardzo czuła i przyjazna, a także łagodna w stosunku do ludzi. Podobnie, jak owczarek pirenejski, psy uwielbiają się bawić. Nagie psy meksykańskie są bardzo inteligentne. Będą więc słuchać swojego właściciela i wykonywać jego polecenia pod warunkiem, że wcześniej zostaną odpowiednio wyszkolone. Hodowla psów meksykańskich tak samo, jak hodowla hovawart utrzymuje, że psy nie mają instynktu myśliwskiego mimo, iż mają świetny węch.

Pies rasy nagi pies meksykański na tle nieba, a także jego opis i charakter
Jaki charakter ma nagi pies meksykański, czyli jego usposobienie i cena

Bardzo ważna będzie dość szybka socjalizacja psa meksykańskiego, zwłaszcza że bywa on nieufny wobec obcych. Jeżeli nie chcesz, by nagi piesek był zdystansowany wobec nieznajomych, lepiej wcześniej zacząć jego szkolenie. Nagi pies meksykański nie lubi być samotny. Jeżeli więc prędko nie zaczniesz przyzwyczajać go do samotności, możesz mieć później problemy z destrukcyjnymi zachowaniami psa. Warto szkolić czworonoga, ponieważ szybko się uczy – o ile będziesz stosował pozytywne metody i nie będziesz karcił go za niewykonane poprawnie zadanie.

Nagi pies meksykański to doskonały pies stróżujący. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu rasę dużą bądź średnią – ustanawiając czworonogi psami alarmującymi (zwłaszcza, że psy dość sporo szczekają). Meksykański piesek będzie bardzo dobrym wyborem, jeżeli chcesz kupić swojego pierwszego psa. Możesz go bez problemu trzymać zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z np. dużym ogrodem. Nie zapominaj jednak o tym, że meksykański pupil potrzebować będzie codziennego ruchu i ćwiczeń na powietrzu, które będą go stymulować zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Cena psa nie należy do najniższych z tego względu, że rasa jest rzadka w Polsce. Zarejestrowana w FCI hodowla wycenia swoje psy średnio między 4000 a 5000 zł. Ostateczna cena zależeć będzie oczywiście od genów, wieku, płci czy zbliżenia się psa meksykańskiego do wzorca rasy.

Pielęgnacja, żywienie i zdrowie psów meksykańskich

Pies bez włosów potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, która polegać będzie na myciu skóry psa i jej nawilżaniu. Latem należy też smarować skórę psa kremem ochronnym z filtrem UV, chroniąc psa przed poparzeniami słonecznymi. Zimą wypada założyć psu ubranko, by nie marznął.

Co do odżywiania, należy zapewniać psu dietę wysokojakościową, bogatą w odżywcze składniki. Może być to dobrze zbilansowana sucha lub mokra karma, a także domowe posiłki. Warto będzie ustalić z weterynarzem, ile porcji podawać psu, by go nie przekarmić – psy są łakomczuchami i dość szybko tyją.

Nagi pies meksykański żyje bardzo długo, bo średnio ok. 15 lat. Jest wytrzymałą rasą, choć wrażliwą na częste zmiany klimatyczne. Poza tym, psy nie są szczególnie narażone na znane, psie choroby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny