Duży münsterländer - charakterystyka, pielęgnacja, usposobienie, wymagania
Duży münsterländer to rasa o bogatej historii i ciekawych cechach charakteru. To także mało znany w naszym kraju pies, który wyróżnia się wspaniałymi umiejętnościami myśliwskimi. Z pewnością warto poznać jego prawdziwe usposobienie, wygląd oraz najważniejsze wymagania. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy münsterländer.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niemieckich rasach psów.
Jak wygląda duży pies münsterländer? Opis ze wzorca rasy FCI
Duży münsterländer znajduje się w wykazie ras uznanych przez FCI. Informacje o idealnym wyglądzie czy rozmiarach psa odnajdziemy we wzorcu rasy numer 117. Z dokumentacji dowiadujemy się, że duży münsterländer to pies o silnym umięśnieniu, a jego wysokość w kłębie i długość powinny być bardzo zbliżone. Długość ciała może przekraczać wzrost o maksymalnie 2 cm. Większe różnice należą do istotnej wady.
Szlachetna i wydłużona głowa o inteligentnym wyrazie, silna i dobrze rozwinięta kufa oraz wysoko osadzone, szerokie i zaokrąglone na końcach uszy to cechy charakterystyczne rasy. Prawidłowo zbudowany, dorosły pies posiada od 60 do 65 cm wysokości w kłębie, z kolei dorosła suczka około 58 do 63 cm. Wzorcowy opis rasy sugeruje też, że prawidłowo zbudowany pies lub suka powinny ważyć około 30 kg.
Charakterystyczną cechą rasy jest także jej nietypowe umaszczenie. Pies posiada szatę średniej długości z pierzastymi frędzlami na tylnej stronie przednich łap oraz ogonie. Wzorzec dopuszcza umaszczenie czarno białe, z czego na białych łatach powinny występować dereszowate, czarne, cętkowate znaczenia. Głowa münsterländer pozostaje czarna. Wzorcowy opis dopuszcza jedynie obecność białego paska. Inne umaszczenie niż opisywane nie jest dopuszczane i zalicza się do poważnej wady wyglądu. Do poważnej wady zaliczamy także zbyt jasne oczy, odstające fąfle czy tak zwany rzymski nos.
A może mały münsterländer?
Münsterländer występuje także w małej wersji. Tak zwany mały münsterländer to kolejna rasa uznana przez FCI. Opis jej wyglądu i rozmiarów odnajdziemy we wzorcu FCI numer 102. Z dokumentacji wynika, że prawidłowo zbudowany, dorosły pies powinien osiągnąć około 52 do 56 cm wysokości w kłębie. Z kolei wzorcowy wzrost dorosłej suczki mieści się w przedziale 50 do 54 cm. Dokładna waga rasy nie została sprecyzowana we wzorcu.
Mały münsterländer posiada średniej długości, przylegającą do ciała sierść. Dopuszcza się umaszczenie biało brązowe i brązowej pleśni. Dopuszcza się także znaczenia w obrębie oczu i kufy.
Warto także wiedzieć, że mały münsterländer jest równie aktywny jak przedstawiciel rasy dużej. Może sprawdzić się w mieszkaniu czy domu z ogrodem jedynie pod warunkiem, że poświęcimy dostatecznie dużo czasu na jego aktywność i wspólną zabawę.
W dzisiejszych czasach duży i mały münsterländer to psy doceniane głównie przez myśliwych. Rasy są mało znane w naszym kraju, a niewielka liczba hodowli wiąże się z dużymi trudnościami w zakupie szczeniaka. Pieski tej rasy nie będą tak łatwe do kupienia jak owczarek podhalański czy wyżeł weimarski krótkowłosy. Niektóre hodowle prowadzą rezerwacje szczeniąt, które znajdują się dopiero w planach hodowlanych. Długi czas oczekiwania na szczeniaka niejednokrotnie wiąże się z dość wysokimi cenami zakupu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle niemieckim krótkowłosym?
Prawdziwy charakter rasy münsterländer
Duży czy mały münsterländer to pies otwarty na współprace z człowiekiem. Należy do rasy obdarzonej dużą inteligencją i chęcią do współpracy z człowiekiem. Już mały szczeniak okazuje się pojętnym uczniem, a odpowiednio prowadzony wyrasta na przyjaznego pupila.
Omawiając charakter rasy, nie sposób pominąć jej umiejętności łowieckich. Duży münsterländer czy wyżeł weimarski krótkowłosy to psy obdarzone bardzo silnym instynktem łowieckim. Uwielbiają tropienie, aportowanie i długie pogonie, wykazując przy tym bardzo dużą wytrzymałość.
Duży münsterländer, mały münsterländer czy wyżeł weimarski krótkowłosy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. To rasy pozbawione silnej tendencji do dominacji czy nadmiernej nieufności. Z reguły są pewne siebie i przyjaźnie nastawione do nowo poznanych ludzi czy zwierząt.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Czy rasy myśliwskie sprawdzą się w mieszkaniu?
Pies rasy münsterländer (mały lub duży) posiada ogromną potrzebę aktywności fizycznej. Będzie równie żywiołowy co wyżeł weimarski krótkowłosy czy owczarek podhalański. Ze względu na bardzo dużą aktywność, nie zawsze sprawdzi się jako idealny pupil w mieszkaniu.
Pupile powyższych ras nie posiadają dużych wymagań pielęgnacyjnych, jednak trzeba zapewnić im dużą dawkę ruchu. Przynajmniej trzy spacery w ciągu dnia, z czego jeden dłuższy to zalecane przez hodowców minimum. Wyżeł weimarski krótkowłosy, owczarek podhalański czy münsterländer mogą żyć w mieszkaniu, o ile ich właściciel będzie miał dostatecznie dużo czasu na wspólną aktywność.
Warto także pamiętać, że przyjazny charakter münsterländer wiąże się z niechęcią do pozostawania samemu. Pies będzie uwielbiał kontakt z naturą, jednak nie sprawdzi się w roli samotnego stróża posesji. Samodzielne przemierzanie nawet dużego podwórka nie będzie dla niego wystarczająco stymulujące.
Najważniejsze wymagania pielęgnacyjne
Münsterländer to pies bardzo łatwy w pielęgnacji. W zupełności wystarczy regularne czesanie, które wykonujemy raz w tygodniu. Dzięki czesaniu usuniemy martwy włos i zapewnimy dobrą kondycję skóry. Co pewien czas możemy też wycinać sierść pomiędzy pazurami i kontrolować ich stan. Jeśli pazury nie ścierają się samoistnie, konieczne będzie ich przycinanie.
Duży czy mały münsterländer lub owczarek podhalański to psy aktywne. Większy stopień aktywności oznacza, że pupil powinien otrzymywać większe ilości białka zwierzęcego. Dlatego warto wybierać dobrej jakości karmę lub samodzielnie komponować posiłki dla pupila. Dużą popularnością cieszy się dieta BARF, bazująca na surowym mięsie, kościach, podrobach oraz niewielkiej ilości warzyw i owoców. Do jedynej wady tego modelu żywienia należy czasochłonność przygotowywania posiłków.