Krótka charakterystyka rasy – mops, mopsik (pug)

Wygląd, pielęgnacja – czy istnieje miniatura mopsa?

Jest to pies o krótkiej, gładkiej, miękkiej w dotyku i błyszczącej sierści. Włos mopsa nie może być twardy ani wełnisty. Może być czarny, srebrny, płowy oraz brzoskwiniowy. Mopsy mają czarne znaczenia. Powinny być na uszach, pysku (sam pysk lub maska), grzbiecie (w postaci pręgi od potylicy do ogona), tzw. pieprzyku na policzkach i tzw. odcisku kciuka na czole.

Mops miniaturka tak naprawdę nie istnieje. Ten pies jest mały, ale nie jest miniaturowy. Wzorzec podaje, że waga przedstawicieli tej rasy powinna mieścić się w granicach 6,3-8,1 kg. Idealny wzrost nie został podany. Mops to pies dobrze umięśniony, ale nie powinien mieć nadwagi.

Psy tej rasy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba jednak dbać o ich skórę, ponieważ zdarzają się infekcje dermatologiczne. Zwłaszcza należy zwracać uwagę na fałdę na nosie. Najlepiej regularnie przemywać ją specjalnym preparatem. Mopsy mogą mieć problemy z oczami, uszami oraz zębami, dlatego trzeba kontrolować ich stan. Te psy kąpie się w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Mopsy wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, a tylko w okresie linienia należy robić to codziennie. Sierść mopsa można co parę dni przecierać bawełnianym ręcznikiem.

Mopsy uchodzą za zdrową rasę, ale skrócona kufa może przyczynić się do problemów z układem oddechowym. Niekiedy te psy zmagają się także z chorobami serca i chorobami neurologicznymi. Te psy są średnio odporne na zmienne warunki atmosferyczne. W gorące dni warto ograniczyć psu aktywność fizyczną, a zimą ubierać mu płaszczyk. Mopsy żyją średnio 13 lat. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem i charakterem mopsów.

Jaki charakter ma mopsik - mops pies w domu?

Ten pies nie ma w sobie agresji. Na co dzień jest łagodny i pogodny. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Jego polecenia wykonuje chętniej niż komendy wydawane przez inne osoby. Jest cierpliwy do dzieci. Mimo że faworyzuje jedną osobę, jest czuły także dla innych domowników. Uwielbia być w centrum uwagi i umie o nią zabiegać. Nie powinien zostawać sam na zbyt długo.

Mopsik może mieszkać w małym mieszkaniu. Nie potrzebuje dużo ruchu i długich spacerów, choć ma dość spory temperament. Mops lubi wodę, więc chętnie pływa. Jest przyjaźnie nastawiony do innych psów. Nie boi się dużo większych od siebie osobników, dlatego na spacerach należy go dobrze pilnować. Akceptuje inne zwierzęta domowe, ale najlepiej czuje się w grupie psów. Jest towarzyski i nie lubi zostawać sam.

Pies rasy mops na białym tle, a także mops miniaturka, istnienie rasy i porady
Czy istnieje pies rasy mops miniaturka i co warto wiedzieć o mopsach
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Ta rasa psa nadaje się wręcz dla każdego. Czasami jest uparty, jednak nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała psa, powinna poradzić sobie z wychowaniem mopsa. W czasie szkolenie nie należy unosić głosu, ponieważ ten pies jest bardzo wrażliwy. Można motywować go pochwałami i ulubionymi przysmakami. Mops szybko uczy się zasad panujących w domu, ale trzeba zachować konsekwencje w ich przestrzeganiu. Warto zadbać o to, aby ćwiczenia nie były monotonne, wtedy mopsik lepiej je przyswoi.

Mops miniaturka - legalna hodowla rasowych psów a pseudohodowla

Ile kosztuje szczeniak z hodowli?

Cena jest różna. Szczeniak będzie droższy, jeśli mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy i jest obiecujący. Znaczenie ma to, czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach oraz jakich ma przodków. Istotna jest renoma hodowli. Na cenę ma wpływ także to, czy rasa jest ogólnodostępna w kraju.

Mopsa można kupić za ok. 4000 – 6000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021). Pies faraona kosztuje 3500 – 6000 zł. Chart węgierski jest tańszy. Za tego psa zazwyczaj trzeba zapłacić ok. 3500 zł. Nie istnieje chart francuski, ale niekiedy tak postrzegany jest charcik włoski określany też jako miniatura charta.

Dorosłe osobniki, które zwykle zostają wyłączone z planu hodowlanego (mogą mieć rok, ale częściej są to pieski kilkuletnie) sprzedawane są za ok. 1500 – 2500 zł. Szczeniak sprowadzany zza granicy kosztuje więcej. Pseudohodowcy rzadko sprzedają swoje pieski po wyższych cenach. Przeważnie jest to kwestia 1000 – 2000 zł. Tak niską ceną chcą zachęcić do zakupu psa (bez niewygodnych pytań o dokumenty czy szczepienia).

Szczeniaki mopsa - jak rozpoznać pseudohodowlę?

Cena nie jest jedynym wyznacznikiem, ale warto brać ją pod uwagę. Tylko w wyjątkowych sytuacjach młody pies sprzedawany jest za ok. 1500 zł. Z kolei zdjęcia zamieszczone w ogłoszeniu wcale nie muszą przedstawiać prawdziwych warunków, w jakich żyje pies. Niekiedy szczeniak, który wygląda na zadbanego, w rzeczywistości jest w opłakanym stanie.

W ogłoszeniu zamieszczonym na portalu najważniejszy jest opis. To z niego dowiesz się, w jakim wieku jest piesek, jakie jest jego umaszczenie, czy był szczepiony, kiedy będzie mógł opuścić hodowlę, kim są jego przodkowie i tak dalej. Z ogłoszenia powinieneś dowiedzieć się, gdzie hodowla jest zrzeszona. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI zezwoliła na to, aby w każdym kraju działała tylko jedna organizacja zajmująca się zrzeszaniem hodowców rasowych psów. U nas jest to Związek Kynologiczny w Polsce ZKwP.

Pies nie może być w tzw. typie rasy, ponieważ oznacza to, że tylko przypomina rasowego, ale nim nie jest, a jego charakter możne znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. W przypadku takiego psa nie otrzymasz jego metryczki, na podstawie której możesz wyrobić rodowód. Uniemożliwia to także sprawdzenie, czy piesek na pewno nie pochodzi ze skrzyżowania blisko spokrewnionych osobników.

Nie istnieje mops miniaturka. Taka odmiana nie występuje często, jednak małe psy są tak określane przez osoby, które nie znają wzorca rasy. Pseudohodowcy stosują to jako chwyt marketingowy. Zanim skusisz się na psy tzw. miniaturki, upewnij się, że taka odmiana jest możliwa w wybranej przez ciebie rasie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny