Miniaturowy owczarek australijski - opis, wymagania, charakter, cena
Miniaturowy owczarek australijski czy innymi miniature american shepherd to piękny pies o ciekawych predyspozycjach fizycznych i intelektualnych. Przez zakupem szczeniaka tej rasy, warto zapoznać się z jego charakterem, ogólnymi wymaganiami i ceną. Dlatego opiszemy kilka najistotniejszych kwestii, które warto wiedzieć przed wyborem konkretnej hodowli.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda i ile waży miniaturowy owczarek australijski?
Opisując psy rasy miniaturowy owczarek australijski, warto rozpocząć od ważnej informacji o tym, że FCI uznało ją stosunkowo niedawno, czyli w 2019 roku. Wzorzec rasy znajdziemy pod numerem 367, jednak dokumentacja rasy znajduje się jeszcze wyłącznie na stronach anglojęzycznych.
Szczeniaki miniaturowych aussie przeważnie ważą około 9 do 14 kg, jednak dokładna masa ciała rasy nie została określona we wzorcu. W dokumentacji opisuje się natomiast optymalną wysokość w kłębie. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien mieć około 36 do 46 cm wysokości w kłębie, suczki będą drobniejsze, a ich optymalna wysokość została oszacowana na 33 do 43 cm.
Miniaturowy owczarek australijski aussie przypomina swoich większych towarzyszy. To pies o lekko umięśnionej budowie ciała, charakterystycznym, gęstym futrze oraz efektownych, szpiczastych uszach. Psy tej rasy mogą posiadać wiele typów umaszczenia (podobnie jak owczarek szkocki border collie czy shepherd). Dużą popularnością cieszy się umaszczenie blue merle, umaszczenie red merle, czekoladowe, marmurkowe, czy umaszczenie tricolor. Dopuszczalne jest również umaszczenie w kolorze czarnym podpalanym, czarnym z białymi znaczeniami czy czarnym z odcieniami brązu.
Miniaturowy owczarek australijski mini shepherd to pies krótkowłosy. Posiada bardzo gęsty podszerstek oraz włos okrywowy. Właściwy włos okrywowy tej rasy jest lekko pofalowany i średnio twardy. Bogate umaszczenie sprawia, że aussie, owczarek szkocki border collie czy opisywany krótkowłosy miniaturowy owczarek australijski wyróżniają się spośród innych ras pasterskich.
Owczarek australijski - charakter rasy pasterskiej
Wszystkie psy pasterskie (aussie, border collie owczarek szkocki czy miniaturowy owczarek australijski) należą do psów żywiołowych oraz aktywnych. To także psy zorientowane na człowieka, które silnie przywiązują się do każdego domownika.
Żywiołowy charakter psów pasterskich nieodłącznie wiąże się z potrzebą aktywności. Owczarek szkocki border collie, aussie czy miniature american shepherd to rasy wymagające stymulacji fizycznej i psychicznej. Pozostawione same sobie, znudzone i pozbawione aktywności mogą stwarzać problemy.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Opisując charakter piesków pasterskich, nie można pominąć ich odwagi, chęci do szkolenia oraz lojalności. Dobrze socjalizowany szczeniak dogada się z innymi pupilami domowymi, a jego radosne usposobienie może sprawdzić się w kontaktach z dziećmi. Miniaturowy owczarek australijski czy west highland white terrier to psy, które lubią młode osoby, są wobec nich delikatne i wyrozumiałe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szczeniakach owczarka australijskiego.
Cena zakupu szczeniaka w dobrych hodowlach
Cena szczeniaków ras pasterskich często okazuje się dość wysoka. Nasz krótkowłosy miniature american shepherd nie należy do popularnych ras psów i możemy mieć problemy ze znalezieniem dobrej hodowli. Cena za szczeniaki (głównie w hodowlach zagranicznych) rozpoczyna się od około 4500 - 7000 zł. W podobnej cenie odnajdziemy hodowle border collie.
Ciekawym rozwiązaniem jest także wybór psów rasy west highland white terrier. To małe czworonogi o białym umaszczeniu i ciekawym usposobieniu. West highland white terrier należy do popularnych ras psów, dzięki czemu znajdziemy go w wielu krajowych hodowlach. Cena za szczeniaka z dobrego skojarzenia może rozpoczynać się już od 4000 zł.
Bez względu na wybór rasy, warto pamiętać o sprawdzeniu hodowli. Dobre źródło zakupu może uchronić nas przed wieloma problemami. Wszystkie rasy mogą posiadać choroby o podłożu genetycznym, dlatego sprawdzona hodowla dopuści do rozrodu jedynie zdrowe i przebadane osobniki. Co więcej, hodowca przekaże wraz z pieskiem pełną instrukcję postępowania, dokumentację szczeniaka oraz wyprawkę. Istotne będzie także podpisanie umowy kupna sprzedaży lub przekazania psa, która staje się podstawowym elementem zabezpieczenia strony kupującej i hodowcy.
Dobra hodowla zapewni też odpowiednie warunki życia psów hodowlanych. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej matce szczeniąt, co pozwoli w orientacyjnym określeniu docelowego eksterieru młodego pupila.
Najważniejsze wymagania miniaturowego owczarka szkockiego
Szczeniak rasy owczarek szkocki miniaturowy wymaga odpowiedniej socjalizacji z otoczeniem. Będzie miało to duże przełożenie na jego zachowanie w dorosłym życiu. Dobrze socjalizowane szczeniaki nie wykazują lękliwości czy agresji, a jednocześnie stają się bardziej otwarte na inne zwierzęta lub nieznanych sobie ludzi.
Nasz krótkowłosy pies należy do rasy o dużych potrzebach aktywności. Świetnie sprawdzi się w takich sportach jak agility czy obedience. Może być również niestrudzonym towarzyszem pieszych wędrówek i najlepszym przyjacielem całej rodziny.
Rasy psów krótkowłosych nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Nasz czarny czy blue merle owczarek australijski wymaga jedynie regularnego czesania, które wykonujemy raz na dwa tygodnie. Co pewien czas możemy też kontrolować stan uzębienia oraz uszu.
Miniaturowy owczarek szkocki czy west highland white terrier wymagają też dobrze skomponowanego żywienia. Wiele psów świetnie radzi sobie z trawieniem gotowych, dobrej jakości karm suchych. Zwróćmy tutaj uwagę na skład produktów. Psy są z natury mięsożercami, dlatego karmy z dużą zawartością zbóż nie są w stanie dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W wielu hodowlach stosuje się żywienie dietą barf, która potrafi spełnić wszystkie zapotrzebowania młodszych i starszych osobników. Jest to coraz popularniejszy model żywienia, bazujący na surowym mięsie, podrobach, kościach oraz niewielkiej ilości warzyw.