Miniaturka shih tzu – prawidłowa wielkość i wymiary

Wszystkie rasy psów posiadają swój wzorzec. Jest to istotny dokument, który określa wielkość, wymiary, proporcje budowy i indywidualne cechy wyglądu każdej rasy. Wzorzec shih tzu odnajdziemy w FCI, będzie to numer 208.

Wzorzec rasy określa jednoznaczne wymiary, wielkość, wzrost i wagę dorosłego, idealnie zbudowanego psa. Waga psa w wieku dorosłym powinna wynosić minimum 4,5 kg, a maksymalnie 8 kg. Są to wspólne wymiary dla dorosłych piesków oraz suczek. Waga pomiędzy 4,5 – 7,5 kg jest uznawana za ideał, do którego należy dążyć w czasie hodowli.

Jak widzimy, we wzorcu nie znajduje się miniaturka shih tzu. Nie jest to oddzielna rasa, a waga dorosłego psa poniżej 4,5 kg stanowi odstępstwo od wzorca. Określenie miniaturki zostało wprowadzone przez chwilową modę na miniaturyzację ras długowłosych. Żaden szanujący się hodowca nie sprzeda nam miniaturki, bowiem owa rasa tak naprawdę nie istnieje.

Możemy zatem przyjąć, iż tak zwana miniaturka shih tzu powinna ważyć nie mniej niż 4,5 kg. Czasem w niektórych miotach zdarzają się mini szczeniaki, których wielkość i wzrost odbiega od reszty rodzeństwa. Najmniejsze z miotu, mini szczeniaki mogą posiadać mniejsze, docelowe wymiary, jednak nie powinny być dopuszczane do dalszego rozrodu.

Dobra hodowla powinna dbać także o wzorcowy wzrost piesków rasy shih tzu. Wzorcowy wzrost w kłębie nie powinien być większy niż 27 cm. We wzorcu znajdziemy jednak zapis, że wzrost i wielkość nie powinny być stawiane ponad cechy charakterystyczne dla rasy. Taki opis daje możliwość dopuszczenia w hodowli nieco większych lub mniejszych psów hodowlanych. Pewnym problemem bywają kwestie zdrowotne mini piesków. Niewielkich rozmiarów pieski często okazują się mniej odporne i mogą być obciążone wadami genetycznymi. Trudno określić, ile kosztuje ich leczenie, jednak w wielu przypadkach są to dość wysokie kwoty. Zatem zakup taniego mini pupila często okazuje się jedynie pozorną oszczędnością.

Usposobienie shih tzu

Wiemy już jak wyglądają pochodzące z Tybetu pieski. Z pewnością warto także poznać usposobienie shih tzu. Są to psy, które zasługują na szczególne zainteresowanie ze względu na radosny sposób bycia. Już szczeniak miniaturki wykazuje dużą ciekawość świata, odwagę, a jednocześnie przyjazne usposobienie. Nasz biały czy czarny pupil rasy shih tzu nie przejawia nadmiernej agresji czy tendencji do dominacji. Dorosły pies rzadko wchodzi w konflikty z innymi zwierzętami i trzyma się blisko swojego właściciela.  Dzięki temu będzie łatwiejszy w ułożeniu niż yorkshire terrier biewer.

Łagodne usposobienie shih tzu łączy się z ich lojalnością i dużym przywiązaniem do właściciela. Psy tej rasy uwielbiają spędzać czas wspólnie z rodziną. Odpowiadają im chwile wypoczynku na kanapie, a także dłuższe spacery. Czarny biały czy łaciaty szczeniak shih tzu może okazać się niezmordowanym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci.

Warto także podkreślić, iż usposobienie shih tzu przejawia się w dużej samodzielności, a często również w upartości. Nasze miniaturki piesków nie zawsze ślepo słuchają swojego właściciela i bywają uparte w dążeniu do upatrzonego celu. Dlatego właściciel tej rasy powinien zapewnić konsekwentne wychowanie. Pamiętajmy też, że dorosły biały czy czarny shih tzu to urodzony łakomczuch. Pieski wymagają racjonowania posiłków, bowiem posiadają duże tendencje do otyłości. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką psów rasy shih tzu.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Warunki prawidłowego szkolenia i opinie o shih tzu

Pieski rasy shih tzu nie są szczególnie wymagające w kwestii szkolenia. Wystarczy poświęcić im swój czas i konsekwentnie pokazywać zasady panujące w domu. Małe psy wyjątkowo szybko się uczą, chętnie wykonują większość komend, a dzięki wrodzonej ciekawości świata, będą otwarte na różne rodzaje aktywności.

Wychowanie shih tzu powinno zapewnić pieskom poczucie bezpieczeństwa. Nasz czarny czy biały towarzysz musi znać i respektować najważniejsze zasady. Musimy wskazać mu miejsce do spania, nauczyć higieny na dworze czy przychodzenia na zawołanie. Opis szkolenia rasy shih tzu polega na dużej konsekwencji ze strony właściciela. Shih tzu to pies, który szybko wyłapuje swoje mocne strony, potrafi skutecznie prosić o większą ilość karmy czy kąski ze stołu. Pamiętajmy, że są to psy predysponowane do otyłości, dlatego ich przekarmianie nie jest najlepszym pomysłem.

Pies wymaga też większej dawki ruchu. Warto zapewnić mu kilka spacerów w ciągu dnia. Zmęczony i zadowolony ze spaceru shih tzu nie będzie zbyt uciążliwy w domu, nie zainteresuje się niszczeniem przedmiotów ani głośnym szczekaniem pod nieobecność właściciela.

Pies rasy shih tzu na smyczy z językiem na wierzchu, a także miniaturka shih tzu
Czy istnieje miniaturka shih tzu, a także hodowla i cena shih tzu

Przyjazne usposobienie shih tzu sprawia, że psy tej rasy posiadają przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. Większość osób docenia ich lojalność, oddanie oraz możliwość dopasowania do trybu życia rodziny. Nieco gorsze opinie dotyczą kwestii zdrowia. Niestety opis chorób shih tzu prezentuje dość długą listę. Do najczęstszych z nich należą między innymi niedrożność kanalików łzowych czy wypadanie gałki ocznej. Szczególnie ostatnia dolegliwość brzmi dość groźnie i sprawia, że psy o specyficznej budowie czaszki coraz częściej posiadają mniej przychylne opinie.

Bezpieczna hodowla i cena za pieski rasy shih tzu

Czarny biały czy łaciaty shih tzu znajduje się w ofercie sprzedaży wielu większych i mniejszych hodowli. Niestety zakup zdrowego pieska nie zawsze jest sprawą oczywistą. Nie każda hodowla zapewnia psom odpowiednie warunki, a dopuszczanie do reprodukcji psów z wadami doprowadza do powielania chorób genetycznych. Z uwagi na powyższe, cena zakupu białych czy czarnych szczeniaków powinna odgrywać drugorzędną rolę.

Dobra hodowla powinna pokazać nam warunki, w jakich żyją psy hodowlane. Co więcej, udostępni pełną dokumentacje i badania pieska i suczki hodowlanej. Hodowla powinna też udostępnić książeczki zdrowia, z których dowiemy się o przebytych chorobach oraz badaniach dorosłych psów. Każdy szczeniak musi mieć własną książeczkę zdrowia z potwierdzeniem przebytych badań, odrobaczeń oraz niezbędnych szczepień.

Dobra hodowla poinformuje nas, ile kosztuje konkretny szczeniak. Niekiedy cena za szczeniaki z tego samego miotu bywa zróżnicowana. Pies rokujący wystawowo zazwyczaj kosztuje więcej niż szczeniak z niewielkimi wadami wyglądu. Cena za psy może być też uzależniona od możliwości brania udziału w wystawach. Dla przykładu, mini pies przeznaczony na kolanka kosztuje czasem nawet o polowe mniej niż psy z adnotacją o możliwości brania udziału w wystawach. Dlatego warto dokładnie czytać opis ofert sprzedaży miniaturki shih tzu.

Przyjmujemy, że średnia cena za pieski z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od 4500-6500 zł. Tyle przeważnie kosztuje pies na kolanka. Cena za mini szczenięta wystawowe często sięga kwoty 6500 zł lub więcej. Stawki w bardziej znanych hodowlach będą jeszcze wyższe.

Fryzury dla shih tzu

Pamiętajmy, że sama cena zakupu szczeniaka to dopiero początek naszych wydatków. Każdy dorosły i mały pies długowłosy wymaga czasochłonnej, a czasem również i kosztownej pielęgnacji. Opis pielęgnacji rozpoczynamy od wyboru odpowiedniej szczotki. Najlepsze opinie posiadają szczotki typu Maxi Pin bez zaokrąglonych zakończeń na pinach. Czesanie włosa na pyszczku możemy wykonać przy użyciu metalowego grzebienia.

Dużą popularnością cieszą się modne fryzury dla shih tzu. W hodowlach dominują psy długowłose, bowiem jest to warunek brania udziału w wystawach. Fryzury dla shih tzu mogą być też nieco mniej pracochłonne. Większość właścicieli decyduje się na regularne strzyżenie, co zmniejsza czas codziennego czesania.

Modne fryzury dla shih tzu mogą przypominać styl koreański. Jest to krótkie obcięcie tułowia i pozostawienie dłuższego włosa na łapkach, uszach oraz ogonie. Dużą popularnością cieszą się też fryzury dla shih tzu w stylu na misia. Jest to stosunkowo łatwe w pielęgnacji obcięcie, zapewniające wygląd małego szczeniaczka. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie salonu groomerskiego i dobranie indywidualnej fryzury dla shih tzu.

Pojedyncza wizyta z kąpielą kosztuje od 60 do ponad 200 zł. Warto wybrać salon, który posiada dobre opinie wśród klientów. Dobry groomer będzie w stanie dobrać fryzurę do wzrostu pupila, wysłucha opisu preferencji właściciela i sprawi, że miniaturka shih tzu będzie wyglądała bardzo efektownie.

Wszystkie miniaturki i psy długowłose strzyżemy z częstotliwością raz na dwa do czterech miesięcy. Wyjątkiem jest przeznaczona na wystawy miniaturka shih tzu, która nie może być obcinana. W zamian za to należy zapewnić odpowiednią pielęgnację długiego włosa. W większości przypadków konieczne będzie papilotowanie. Opis owych czynności uzyskamy w hodowlach, które sprzedadzą nam pupila wystawowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny