Goldendoodle – co warto o nich wiedzieć?

Jest to hybryda dwóch znanych ras: pudla i golden retrievera. Pierwsze skojarzenie tych dwóch rasy miało miejsce pod koniec lat 60. XX wieku, jednak nie od razu stały się popularne. Zainteresowanie tą rasą wzrosło w latach 90., ale wciąż ciężko jest je dostać poza Australią i Stanami Zjednoczonymi.

Goldendoodle nie jest rasą uznaną przez FCI. Nie istnieje jednolity wzorzec tej rasy. Oznacza to, że wygląd poszczególnych szczeniąt może się różnić. Ten pies często spotykany jest w wersji dużej, w której przedstawiciele rasy osiągają wysokość w kłębie z przedziału 56-66 cm. Jego waga może osiągnąć od 23 do nawet 44 kg! Nieco mniejszy goldendoodle waży 18-23 kg. Jeśli jednak dojdzie do skrzyżowania z innym pudlem, goldendoodle będzie ważyć 11-18 kg. Istnieje jeszcze opcja najmniejsza, w której golden retriever jest kojarzony z najmniejszym pudlem. Wtedy mini goldendoodle waży ok. 3-11 kg.

Zazwyczaj jego szata jest jednolita. Może być nie tylko złoty. Dostępny jest także kremowy, biały, czarny i czekoladowy, a niekiedy jest też czerwony, karmelowy, merle i tricolor. Sierść goldendoodle jest długa. Włosy nie powinny być tak samo proste jak u goldena. Przeważnie są falowane lub kręcone.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Goldendoodle zainteresował ludzi z dwóch powodów. Znaczenia miał charakter tych psów. Ta hybryda jest bardzo łagodna oraz przyjaźnie nastawiona do człowieka i innych zwierząt. Jest to inteligentny pies, który szybko się uczy i nie jest trudny do ułożenia. Nadaje się zarówno do dogoterapii, jak i jako pies asystujący i ratowniczy. Goldendoodle jest także psem myśliwskim. Dobrze dochodzi do porozumienia z dziećmi i mocno przywiązuje do rodziny. Nie lubi rozłąki z opiekunem. Na co dzień należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu.

Drugim znaczącym czynnikiem było to, że ten pies prawie w ogóle nie uczula. Choć tak naprawdę alergia nie jest wywoływana przez sierść, a przez białko zawarte w ślinie i naskórku, to jednak dzięki temu, że ten pies praktycznie nie linieje, ilość latających w powietrzu alergenów jest mniejsza. Do tego ten pies nie jest trudny w pielęgnacji. Należy go szczotkować raz lub dwa razy na tydzień i co parę miesięcy kąpać. Co jakiś czas warto przycinać mu włosy na pyszczku i po wewnętrznej stronie łap.

Goldendoodle cieszy się dobrym zdrowiem. Osobniki z dobrych hodowli mogą dożyć nawet 15 lat. Ze względu na to, że jest krzyżówką dwóch ras, zazwyczaj nie cierpi na choroby genetyczne, ale nie oznacza to, że nie może na coś zachorować. W rasie mogą zdarzyć się alergie (np. pokarmowe), dysplazja stawów biodrowych, infekcje uszy czy problemy z oczami. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych hodowlach labradoodle.

Cena mini goldendoodle – ile kosztują szczeniaki w Polsce?

W naszym kraju najczęściej cena za psy waha się od 6000 do 11 000 zł, choć niektóre szczeniaki są nieco tańsze lub droższe. Jednak miniaturka goldendoodle i inne rozmiary tych psów nie są często spotykane w naszym kraju. Na tę chwilę w Polsce nie istnieje żadna hodowla tych piesków.

Labradoodle (ma pochodzenie australijskie) to połączenie pudla i labradora. Ta rasa psa jest już bardziej znana w Polsce i nawet istnieją u nas hodowle tych piesków. Labradoodle wzbudziły duże zainteresowanie za sprawą swojego łagodnego charakteru, ale też dzięki temu, że bardzo mało uczulają. To właśnie one przyczyniły się do wzrostu zainteresowania goldendoodle.

Mini goldendoodle o brązowych oczach, a także opis rasy, jej charakter, pielęgnacja oraz usposobienie piesków
Pies rasy mini goldendoodle, czyli polączenie golden retrivera i pudla, a także opis rasy, charakter psów, pielęgnacja i zastosowanie

Labradoodle kosztuje różnie. Jedni sprzedają te psy za 3500 – 4500 zł, a inni cenią je wyżej. Można spotkać się z ofertami, gdzie za te pieski trzeba zapłacić 6000 – 8000 zł. Sprowadzając psa zza granicy, należy liczyć się nie tylko z inną stawką (np. 2000 dolarów), ale też z dodatkowymi kosztami (m.in. transport, dodatkowe szczepienia, wyrobienie paszportu, dłuższy pobyt pieska w hodowli).

Trening z klikerem – jak wygląda szkolenie klikerowe dla psa?

Początkowo dźwięk klikera nie kojarzy się psu z niczym konkretnym, dlatego należy go z nim zaznajomić. Poczekaj, aż piesek złapie z tobą kontakt wzrokowy i po chwili kliknij, a następnie wręcz mu nagrodę – najlepiej w postaci ulubionego przysmaku.

Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, aż piesek będzie kojarzyć dźwięk klikera z czymś przyjemnym (nagrodą). Trening z klikerem ma ułatwić szkolenie. Zawsze brzmi tak samo i jest szybki, więc pies zawsze wie, jakie jego zachowanie jest pochwalane przez właściciela.

Mini goldendoodle i inne rozmiary tej rasy psa nie są popularne w naszym kraju. Ten pies ma bardzo łagodny charakter, a do tego jest inteligentny i posłuszny. Można go wykorzystywać w dogoterapii, ale też w myślistwie. Bardzo mało uczula, jest łatwy w pielęgnacji i na ogół cieszy się dobrym zdrowiem.

ikona podziel się Przekaż dalej