Mata dla psa do samochodu krok po kroku. Oto najlepsze modele
Wiele rodzin podróżuje na wakacje samochodem ze swoimi psami. I słusznie, bowiem pies jest członkiem rodziny i jemu również należy się całodzienny kontakt z domownikami w czasie wolnym od pracy i szkoły. Ale wyjazd z psem wiąże się nie tylko ze znalezieniem miejsca, gdzie będzie on mile widziany. To także potrzeba zaadaptowania auta do podróży dla czworonoga i wyposażenie go w niezbędne psie akcesoria. Jednym z nich jest mata dla psa do samochodu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla psów.
Przewożenie psa samochodem – zasady, bezpieczeństwo, wygoda
Jak prawidłowo przewozić psa
Niestety, nie ma przepisów regulujących przewóz psów samochodem osobowym. W ustawie o ochronie zwierząt widnieje zapis, że W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy (art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.), co oznacza, że w sytuacji przewożenia psów mają zastosowanie przepisy, dotyczące transportu ładunku.
Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika (art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.):
2.
Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
3) nie utrudniał kierowania
pojazdem;
4) nie ograniczał widoczności drogi […].
3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien
być zabezpieczony przed zmianą położenia […].
Oprócz tego zastosowanie ma ustawa o ochronie zwierząt, zgodnie z którą przewożenie zwierząt domowych w sposób, powodujący ich nadmierny stres lub cierpienie, wypełnia znamiona znęcania się nad zwierzętami i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art., 35 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy).
Tyle prawo. Natomiast oprócz niego ważny jest rozsądek, troska o psa i przewożenie go w taki sposób, aby nie tylko zminimalizować ryzyko narażenia go na niebezpieczeństwo, ale także zagrożenie bezpieczeństwa pasażerów w przypadku np. gwałtownych ruchów zwierzęcia, które może nerwowo reagować na różne czynniki podczas przewozu.
Sposoby przewożenia psa samochodem
Umożliwienie psu swobodnego chodzenia po samochodzie podczas jazdy lub wożenie go na kolanach jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale i niebezpieczne. Nawet mały piesek może przysporzyć poważnych problemów, jeżeli zacznie się zachowywać nerwowo lub będzie się kręcił po wnętrzu pojazdu i dostanie się np. pod pedały kierowcy. Brak odpowiedniego zabezpieczenia psa może skutkować w najgorszych przypadkach śmiercią – jego i pasażerów, albo ciężkimi obrażeniami. Dlatego przed każdą podróżą trzeba oswoić psa z samochodem i warunkami, w jakich przyjdzie mu podróżować.
Małego i średniego psa można umieścić w transporterze do przewozu psów. W samochodzie typu kombi można wstawić transporter do bagażnika i zabezpieczyć go przed wywróceniem się, np. za pomocą toreb podróżnych, ustawionych po bokach, można też przewozić transporter na tylnym siedzeniu auta, zawsze przodem do kierunku jazdy. Jeżeli pies jest duży, również samochód musi być większy – kombi, SUV lub van. Niezbędna będzie bowiem klatka do przewozu zwierząt, dostosowana do rozmiarów bagażnika. Niezależnie, czy przewozimy psa w transporterze, czy w klatce, należy włożyć do środka koc lub ręcznik jako posłanie, aby pies miał większy komfort.
Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!
Przeciwnicy klatek i transporterów, a także osoby, mogące udostępnić psu całe (lub prawie całe) tylne siedzenie auta, mogą przewozić na nim odpowiednio zabezpieczonego pasami dla zwierząt psa na macie do przewozu psa samochodem. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, coraz powszechniej stosowane przez właścicieli psów.
Ważne: przewożąc psa w klatce lub transporterze, odpinamy mu smycz, pozostawiając samą obrożę. Zwykła smycz może się zaplątać podczas ruchu. Natomiast po zatrzymaniu się na postój zawsze najpierw zapinamy smycz, a dopiero potem otwieramy drzwi. Jeżeli jest to smycz automatyczna, zamykamy blokadę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze foteliku samochodowego dla psa.
Mata dla psa do samochodu – jedno z lepszych rozwiązań
Rodzaje i cechy mat do przewożenia psa samochodem
Mata dla psa do samochodu przydaje się nawet jako posłanie podczas krótkich przejazdów, np. na szczepienie do lecznicy. Doskonale się też sprawdza podczas transportu psa z lecznicy po zabiegu weterynaryjnym. Ogranicza ruchy, uniemożliwia skakanie pomiędzy siedzeniami, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Ponadto izoluje psa od tapicerki, co zapobiega jej zabrudzeniu lub pozostawieniu sierści. Mata wodoodporne zapobiega też zaplamieniu i zamoczeniu siedzenia podczas deszczu. Można zatem stwierdzić, że funkcja maty samochodowej jest ochronna w wielu aspektach.
Mata samochodowa musi być dobrana do wielkości psa i być na tyle duża, aby mógł on wygodnie się na niej ułożyć. Nie jest potrzebne dodatkowe legowisko. Dobra mata ma mocne, wytrzymałe pokrycie, odporne na drapanie. Jest też wygodna – na innej pies nie będzie chciał leżeć. Powinna też być łatwa do prania, niektóre maty można prać w pralce automatycznej.
W sklepach dostępne są dwa podstawowe rodzaje mat do samochodu dla psa:
- Wodoodporna – wchłania wilgoć, ale jej nie przepuszcza. Doskonała na niepogodę, kiedy pies wsiada z mokrymi łapami
- Antypoślizgowa – z porowatą powierzchnią, zapobiegająca spadaniu psa np. przy gwałtownym hamowaniu.
Można kupić matę zarówno na tylne, jak i na przednie siedzenie. Jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się przewożenie psa na siedzeniu tylnym, aczkolwiek np. we Francji niektórzy taksówkarze jeżdżą z wyszkolonymi psami obronnymi, sadzając je na przedni fotel. Przewożąc psa na macie przypinamy go zwykłą smyczą do blokady pasów bezpieczeństwa. Nie nadaje się do tego smycz automatyczna.
Najlepsze modele mat dla psa
Mata samochodowa może być zwykła – ochronna na siedzenie, często z nakładkami ochronnymi na zagłówki i z kieszeniami na akcesoria. Może to być również pokrowiec na całe siedzenie. Niektóre modele mają również usztywnione boki, zabezpieczające tapicerkę drzwi od wewnątrz i uniemożliwiające psu nagłe wyskoczenie z samochodu. Surowcem do produkcji mat i pokrowców jest zazwyczaj mocne włókno poliestrowe, podobne lub takie samo, z jakiego może być wykonany np. hamak dla kota.
Jednym z lepszych modeli mat są te marki Kardiff:
- Anti Slip – antypoślizgowa, ułatwiająca psu utrzymanie równowagi
- Activ – wyposażona w ochraniacze na zagłówki i kieszenie, można na niej przewozić większego psa lub kilka mniejszych
- Max Komfort – pokrowiec szyty na indywidualne zamówienie, wykonana z dwóch warstw materiału i wypełnienia z gąbki pomiędzy nimi. Może stanowić wygodne legowisko dla psa w samochodzie.
Wszystkie modele mają otwory na pasy bezpieczeństwa i usztywniane boki.
Popularne, ale równie dobre, są maty i pokrowce firmy Trixie. Produkowane w różnych rozmiarach, z przeznaczeniem na przedni fotel lub tylne siedzenie albo do bagażnika, antypoślizgowe i wodoodporne. Przykłady:
- Mata na siedzenia – wzór w łapy. Produkowana w dwóch rozmiarach. Wodoodporna, dwuwarstwowa. Z wierzchu polar, od spodu nieprzemakalny nylon. Najtańsza z dostępnych (51,90 zł)
- Mata z bocznymi ściankami, wodoodporna, również dwuwarstwowa, rozmiar uniwersalny, cena 116,06 zł
- Pokrowiec samochodowy z rzepem i bokami, szary, pikowany, długość 190 cm. Posiada suwaki w narożnikach, umożliwiające dostosowanie do aktualnych potrzeb. Po przymocowaniu zaczepów i zapięciu suwaków formuje hamak, w którym pies może się poruszać. Cena 153,59 zł.