Jak działa mata chłodząca dla psa? Opinie, cena i ważne informacje

Mata chłodząca dla psa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Mata chłodząca dla psa to gadżet, który ma za zadanie zapewnić chłód pupilowi podczas gorących dni. Kiedy temperatura przekracza 25 st. C, psiaki potrzebują szybkiego ochłodzenia. To zupełnie normalne – każdy człowiek w upale też potrzebuje się schłodzić. Ludzie korzystają jednak z wiatraków, a dla zwierząt zaprojektowano specjalne, inne akcesoria dające pupilom ochłodzenie. Właśnie wtedy, w te najbardziej gorące dni, z pomocą przychodzą maty chłodzące.

Mata schładzająca ma za zadanie nie tylko ochłodzić zwierzaka. Jej zadaniem jest przyniesienie psu ulgi, ale i zapewnienie mu bezpieczeństwa podczas chłodzenia się. Tak samo, jak ludzie, psy również cierpią na różne schorzenia związane z przegrzaniem się. Niekiedy prowadzi to nie tylko do odwodnienia organizmu, ale i śmierci. Jeżeli zauważysz w gorące lato, że pies głośno dyszy, jest zdezorientowany, rozbity lub co gorsza wymiotuje, może to świadczyć o przegrzaniu się czworonoga. By uniknąć właśnie takiej nieprzyjemnej sytuacji, warto zainwestować w matę chłodzącą.

Pies może korzystać z takiego gadżetu nie tylko w domu. Możesz zabierać bowiem matę np. do samochodu, by uprzyjemnić podróż swojemu zwierzakowi. Mata chłodząca dla psa zadba o to, by pupil nie przegrzał się. Zapewnisz mu zatem nie tylko ochłodzenie ciała, ale też bezpieczeństwo w najbardziej upalne dni. Jeżeli szukasz dobrej jakości mat chłodzących, warto będzie zajrzeć do sklepu Fajny Zwierzak. W asortymencie sklepu znajdziesz również inne gadżety warte uwagi takie, jak zabawki dla psa i kota producenta Trixie, smakołyki dla psa lub nawet ubranka dla małych psów. Znajdziesz tam przydatne akcesoria zarówno dla małego, jak i dużego czworonoga.

Mata dla zwierząt żelowa, aktywowana wodą i wypełniona wodą

Producenci z reguły do zaoferowania mają 3 rodzaje mat ochładzających. Zarówno żelowa, wypełniona czy aktywowana wodą mają swoje liczne plusy, ale i minusy użytkowania. Zanim zdecydujesz się więc na konkretny model powinieneś dobrze przemyśleć, w jakim celu pies będzie korzystał z maty, gdzie będzie ją użytkował i czy dany rodzaj maty mu nie zaszkodzi.

W przypadku maty żelowej, jest ona podobna do cieniutkiej poduszki. Jest jednak dość sztywna, więc do prawdziwej poduszki jej daleko. Ta mata chłodząca dla psa wypełniona jest specjalnym żelem, uaktywniającym się wówczas, gdy pies się na niej położy. Maty żelowe potrafią działać przez kilka godzin. Do niewątpliwych zalet mat żelowych należy prosty sposób ich czyszczenia, łatwy transport, niska cena i brak konieczności mrożenia maty. Niestety, żelowe maty dla psów mogą zaszkodzić np. maluchom, które będą ciekawskie i rozgryzą matę – zwłaszcza, iż żel lubi się w niej przemieszczać. Mata będzie też do niczego, jeśli będziesz ją źle przechowywał. Żelowych mat nie można kłaść na słońcu, ponieważ szybko straci na użyteczności.

Jeżeli chodzi o matę aktywowaną wodą, będzie ona musiała zostać uprzednio zamoczona, by w ogóle zadziałała. Matę trzeba później odcisnąć i położyć w miejsce, w którym może się wysuszyć. Kiedy woda będzie wydobywała się w postaci pary, w ten sposób zdoła ochłodzić dużego lub małego psa. Z całą pewnością, jest to mata wygodna i bez substancji toksycznych. Może również posłużyć jako peleryna chłodząca zwłaszcza, że jest długożywotna. Wadą mat aktywowanych wodą jest zaś ich czyszczenie – można to robić wyłącznie na sucho. Nie można dobrze przechowywać maty, gdyż jej materiał się nie zawija. Przez to niestety, przypadkowo można ją zniszczyć.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Maty wypełnione wodą są zbudowane ze specjalnych warstw, które posiadają otwory na wodę. Najpierw należy jednak włożyć ją do zamrażalnika, by zaczęła działać. Gdy mata będzie leżała na podłodze czy w samochodzie, lód będzie się topił, ochładzając zwierzaka. Lód zapewni mu w ten sposób dość równomierne ochłodzenie. To wygodniejsza opcja od maty żelowej. Jednak, konieczne jest korzystanie w jej przypadku z zamrażarki. Dla wielu psów lód może również okazać się też zbyt zimny. Ze względu na specyficzną formę maty, można ją przypadkowo zniszczyć.

Rodzaje mat chłodzących i ich zastosowanie

Najczęściej kupowane maty chłodzące dla psów

W przypadku mat chłodzących, na rynku zoologicznym jest kilka ciekawych propozycji, które zadowolą każdego psa. Możesz kupić maty chłodzące w dowolnym rozmiarze, dopasowane do konkretnej rasy pupila. Oto kilka najczęściej polecanych i kupowanych wśród hodowców.

Wyżej wymienione rodzaje mat znajdziesz w sklepie Fajny Zwierzak, obok produktów takich, jak smakołyki dla psa, ubranka dla małych psów czy zabawki dla psa i kota. Należy pamiętać jednak, by zawsze dopasowywać matę do psa nie ze względu na jej wygląd, ale przede wszystkim z uwagi na zapotrzebowanie czworonoga oraz jego wielkość.

Jaka powinna być odpowiednia mata chłodząca dla psa?

Bardzo ważne jest, by zapewnić swojemu psu ochłodzenie wówczas, gdy trwa upalne lato. Dzięki temu, unikniesz hipertermii, która niestety zdarza się każdego roku wielu psom na całym świecie. Mimo, że psy się nie pocą, ciężko jest im utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Niestety, pupil może się przegrać już nawet w 10 minut. Dlatego bardzo istotne jest, by zapewnić mu odpowiednie chłodzenie wówczas, gdy jest gorąco.

Nie kupuj jednak pierwszej lepszej maty. Decydując się na matę, musisz pamiętać o jej efektywności cieplnej (czasie chłodzenia). Jeżeli kupujesz żelową matę, będzie on chłodniejszy nawet do 10 st. C, niż temperatura na zewnątrz – a to przedłuży czas działania maty. Ważna będzie też trwałość maty chłodzącej oraz jej łatwość czyszczenia (najlepiej wodoodporny materiał). Zwróć uwagę również na mobilność maty (czy można zabrać ją do samochodu) oraz jej bezpieczeństwo – żel powinien być nietoksyczny, bo inaczej może zagrozić zdrowiu bądź życiu psa, gdy z ciekawości rozgryzie matę.

Pamiętaj również o rozmiarze maty chłodzącej. Powinna ona być wystarczająca dla psa, by się na niej wyciągnął i mógł swobodnie poruszać. Mata może być większa od psa, gdyż zupełnie nie wpłynie to na jej efektywność. Nawet lepiej, gdy mata chłodząca dla psa będzie większa, niż pupil. Równomierne rozłożenie ciała pozwoli mu bowiem w całości się schłodzić, a to umożliwi z kolei zmaksymalizowanie się czasu spadku temperatury ciała u zwierzaka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny