Hodowla fila brasileiro na świecie i w Polsce

Mastif brazylijski - informacje o rasie

Pochodzenie rasy fila brasileiro nie jest do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że rasa powstała w skutek krzyżówek psów lokalnych z psami przywiezionymi do Brazylii przez Europejczyków. Nie wiadomo jakie rasy stanowiły protoplastów mastifa brazylijskiego. Mógł być to mastif neapolitański, dog niemiecki, a nawet foxhound angielski. W przeszłości psy te służyły do pilnowania gospodarstw, łapania zbiegłych niewolników i zaganiania bydła.

Pierwsze informacje o hodowli tej rasy pojawiają się w XVIII wieku. Natomiast profesjonalna hodowla powstała dopiero w XX wieku, kiedy to wyszukano najlepsze osobniki, aby wyhodować psy rodowodowe. W drugiej połowie XX wieku udoskonalono wzorzec rasy, która została uznana przez FCI. Rasa znajduje się w grupie 2 FCI pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy oraz w sekcji 2 psów molosowatych.

Ile kosztuje mastif brazylijski

Do Polski mastify brazylijskie zostały przywiezione w drugiej połowie XX wieku i wtedy też powstała pierwsza hodowla tej rasy w naszym kraju. Obecnie istnieją hodowle tej rasy i można w Polsce nabyć szczeniaki. Rasa ta nie jest w Polsce zbyt popularna, gdyż psy te uważane są za groźne i niebezpieczne. Fila brasileiro nie figuruje na liście ras niebezpiecznych.

Pies rasy fila brasileiro z rodowodem FCI kosztuje średnio 4000 zł. Szczeniaki można jednak kupić już od 2000 zł. Cena zależy od renomy hodowli oraz od przodków psa. Dla porównania czuwacz słowacki, który jest w Polsce mało znany, kosztuje około 3000 zł. Cena szczeniaków podobnie rzadkiej rasy, jaką jest mastif neapolitański, wynosi około 4000 zł. Dla przykładu cena szczeniaków rasy foxhound angielski nie jest w Polsce znana z uwagi na brak hodowli (aktualizacja cen czerwiec 2021).

Jak wygląda mastif brazylijski

Mastif brazylijski to pies bardzo duży, zwinny i szybki. Jego wzrost dochodzi do 75 cm, zaś waga do 70 kg. Ma on mocny kościec i harmonijną sylwetkę. Jego charakterystyczną cechą jest fałd skórny na podgardlu. Fila brasileiro może być w typie doga lub w typie mastifa.

Informacje o rasie:

  • wielkość do 75 cm,
  • waga do 70 kg,
  • średnia długość życia: 12 lat,
  • odporność: duża.

Sierść fila brasileiro jest bardzo krótka i mocno przylegajaca do ciała. Maść może być bardzo różna. Najczęściej występujące umaszczenie jest w różnych odcieniach brązu i płowego. Wśród tej rasy nie występują białe psy. Według wzorca rasy niedozwolone są łaciate, marmurkowe czy białe psy. Dopuszczalna ilość bieli nie może przekraczać ¼ ciała.

Mastif brazylijski w kąpieli podczas pielęgnacji sierści.
Rasa mastif brazylijski - wymagania psa, ceny szczeniaków, opis wyglądu i pielęgnacja.

Pielęgnacja sierści fila brasileiro nie sprawia trudności. Psa wystarczy wyczesać od czasu do czasu i wykąpać w miarę potrzeby. Pies ten linieje mało, jednak jego twarda sierść mocno wbija się w dywany i trudno ją usunąć. Rasa ta uchodzi za zdrową i wytrzymałą. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat mastifa angielskiego?

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Usposobienie i charakter fila brasileiro

Mastif brazylijski służy głównie jako pies stróżujący, podobnie jak mało znany w Polsce czuwacz słowacki. Jako pies stróżujący jest bardzo nieufny wobec obcych. Na swoim terenie jest w stanie bronić własności swego opiekuna do upadłego i może stać się niebezpieczny. Jeśli wyczuje zagrożenie może stać się agresywny. Dlatego też nieprawidłowo prowadzony fila brasileiro może być niebezpieczny dla otoczenia. Rasa ta wymaga doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia.

Poza swoim terenem, którego pilnuje, fila brasileiro staje się psem spokojnym i biernym. Wobec rodziny jest czuły i opiekuńczy. Ma bardzo przyjacielskie usposobienie, ale tylko wobec swojej rodziny. Jest bardzo cierpliwy wobec dzieci i lubi się z nimi bawić. Nie jest jednak dobrym kompanem zabaw dziecięcych, gdyż jego wielkość może być dla dzieci niebezpieczna. Ponadto nie jest to typ sportowca i zbytnie aktywność fizyczna może być szkodliwa dla jego stawów.

Jest to pies bardzo inteligentny i posłuszny. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna, który potrafi odpowiednio prowadzić szkolenie przy pomocy metod pozytywnych. Opiekun musi cechować się stanowczością i konsekwencją. Niewłaściwie szkolony pies może stać się niebezpieczny dla otoczenia. Szczeniaki należy uczyć od małego zasad panujących w domu oraz chodzenia na smyczy. Pies ma niezależny charakter i skłonność do dominacji, dlatego opiekun musi mieć sporą wiedzą o wychowaniu i szkoleniu psów, aby umiał podporządkować sobie tak dużego i silnego psa.

Mimo, że pies ten nie wymaga zbyt wiele ruchu, nie nadaje się do małego mieszkania w mieście i do osób starszych. Będzie tolerował inne zwierzęta w domu jak koty i inne psy, ale tylko jeśli są to zwierzęta rodzinne. Może być agresywny wobec innych zwierząt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny