Hodowla fila brasileiro na świecie i w Polsce

Mastif brazylijski - informacje o rasie

Pochodzenie rasy fila brasileiro nie jest do końca wyjaśnione. Przypuszcza się, że rasa powstała w skutek krzyżówek psów lokalnych z psami przywiezionymi do Brazylii przez Europejczyków. Nie wiadomo jakie rasy stanowiły protoplastów mastifa brazylijskiego. Mógł być to mastif neapolitański, dog niemiecki, a nawet foxhound angielski. W przeszłości psy te służyły do pilnowania gospodarstw, łapania zbiegłych niewolników i zaganiania bydła.

Pierwsze informacje o hodowli tej rasy pojawiają się w XVIII wieku. Natomiast profesjonalna hodowla powstała dopiero w XX wieku, kiedy to wyszukano najlepsze osobniki, aby wyhodować psy rodowodowe. W drugiej połowie XX wieku udoskonalono wzorzec rasy, która została uznana przez FCI. Rasa znajduje się w grupie 2 FCI pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy oraz w sekcji 2 psów molosowatych.

Ile kosztuje mastif brazylijski

Do Polski mastify brazylijskie zostały przywiezione w drugiej połowie XX wieku i wtedy też powstała pierwsza hodowla tej rasy w naszym kraju. Obecnie istnieją hodowle tej rasy i można w Polsce nabyć szczeniaki. Rasa ta nie jest w Polsce zbyt popularna, gdyż psy te uważane są za groźne i niebezpieczne. Fila brasileiro nie figuruje na liście ras niebezpiecznych.

Pies rasy fila brasileiro z rodowodem FCI kosztuje średnio 4000 zł. Szczeniaki można jednak kupić już od 2000 zł. Cena zależy od renomy hodowli oraz od przodków psa. Dla porównania czuwacz słowacki, który jest w Polsce mało znany, kosztuje około 3000 zł. Cena szczeniaków podobnie rzadkiej rasy, jaką jest mastif neapolitański, wynosi około 4000 zł. Dla przykładu cena szczeniaków rasy foxhound angielski nie jest w Polsce znana z uwagi na brak hodowli (aktualizacja cen czerwiec 2021).

Jak wygląda mastif brazylijski

Mastif brazylijski to pies bardzo duży, zwinny i szybki. Jego wzrost dochodzi do 75 cm, zaś waga do 70 kg. Ma on mocny kościec i harmonijną sylwetkę. Jego charakterystyczną cechą jest fałd skórny na podgardlu. Fila brasileiro może być w typie doga lub w typie mastifa.

Informacje o rasie:

  • wielkość do 75 cm,
  • waga do 70 kg,
  • średnia długość życia: 12 lat,
  • odporność: duża.

Sierść fila brasileiro jest bardzo krótka i mocno przylegajaca do ciała. Maść może być bardzo różna. Najczęściej występujące umaszczenie jest w różnych odcieniach brązu i płowego. Wśród tej rasy nie występują białe psy. Według wzorca rasy niedozwolone są łaciate, marmurkowe czy białe psy. Dopuszczalna ilość bieli nie może przekraczać ¼ ciała.

Mastif brazylijski podczas kąpieli
Rasa mastif brazylijski - wymagania psa, ceny szczeniaków, opis wyglądu i pielęgnacja.

Pielęgnacja sierści fila brasileiro nie sprawia trudności. Psa wystarczy wyczesać od czasu do czasu i wykąpać w miarę potrzeby. Pies ten linieje mało, jednak jego twarda sierść mocno wbija się w dywany i trudno ją usunąć. Rasa ta uchodzi za zdrową i wytrzymałą. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat mastifa angielskiego?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Usposobienie i charakter fila brasileiro

Mastif brazylijski służy głównie jako pies stróżujący, podobnie jak mało znany w Polsce czuwacz słowacki. Jako pies stróżujący jest bardzo nieufny wobec obcych. Na swoim terenie jest w stanie bronić własności swego opiekuna do upadłego i może stać się niebezpieczny. Jeśli wyczuje zagrożenie może stać się agresywny. Dlatego też nieprawidłowo prowadzony fila brasileiro może być niebezpieczny dla otoczenia. Rasa ta wymaga doświadczonego opiekuna i starannego szkolenia.

Poza swoim terenem, którego pilnuje, fila brasileiro staje się psem spokojnym i biernym. Wobec rodziny jest czuły i opiekuńczy. Ma bardzo przyjacielskie usposobienie, ale tylko wobec swojej rodziny. Jest bardzo cierpliwy wobec dzieci i lubi się z nimi bawić. Nie jest jednak dobrym kompanem zabaw dziecięcych, gdyż jego wielkość może być dla dzieci niebezpieczna. Ponadto nie jest to typ sportowca i zbytnie aktywność fizyczna może być szkodliwa dla jego stawów.

Jest to pies bardzo inteligentny i posłuszny. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna, który potrafi odpowiednio prowadzić szkolenie przy pomocy metod pozytywnych. Opiekun musi cechować się stanowczością i konsekwencją. Niewłaściwie szkolony pies może stać się niebezpieczny dla otoczenia. Szczeniaki należy uczyć od małego zasad panujących w domu oraz chodzenia na smyczy. Pies ma niezależny charakter i skłonność do dominacji, dlatego opiekun musi mieć sporą wiedzą o wychowaniu i szkoleniu psów, aby umiał podporządkować sobie tak dużego i silnego psa.

Mimo, że pies ten nie wymaga zbyt wiele ruchu, nie nadaje się do małego mieszkania w mieście i do osób starszych. Będzie tolerował inne zwierzęta w domu jak koty i inne psy, ale tylko jeśli są to zwierzęta rodzinne. Może być agresywny wobec innych zwierząt.

ikona podziel się Przekaż dalej