Maltańczyk - opis rasy

Dorosły maltańczyk waży około 3-4 kilogramów. Pies maltańczyk jest odrobinę większy niż suczka. Wysokość samca wynosi 21-25 cm, a samicy 20-23 centymetry. Długość tułowia tymczasem przekracza o około 38% ich wysokość w kłębie.

Opis rasy zawiera takie informacje jak to, że głowa powinna być średniej wielkości, a czaszka dłuższa od kufy. Oczy są czarne z ciemnymi obwódkami, a długość szyi równa połowie wysokości w kłębie. Ogon u nasady jest dość gruby, a cienki na końcu.

Maltańczyk czarny ani brązowy nie istnieje! Psy te mają tylko jedną odmianę barwną, czyli białą (możliwy odcień kości słoniowej). Ich sierść jest jedwabista i piękna. Trzeba ją odpowiednio pielęgnować oraz strzyc u groomera. Pielęgnacji wymagają także dość często łzawiące oczy. Bez regularnego przemywania na pyszczku tworzą się brązowe zacieki.

Pies maltańczyk powinien mieć oba jądra zstąpione do moszny. Musi nastąpić to do około 6 miesiąca życia, inaczej pies określany jest jako wnęter i musi przejść zabieg kastracji z usunięciem jądra, które pozostało w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej. W przypadku braku zabiegu niezstąpione jądro może stać się miejscem rozwoju nowotworu.

Maltańczyk miniaturka z rodowodem - fakty i mity

Linia koreańska, czyli "miniaturka" maltańczyka

Pierwsze próby wyhodowania mniejszych wersji maltańczyka sięgają XVII i XVIII wieku. W tym okresie brakowało jednak konkretnych wytycznych, do których powinni dążyć hodowcy. Dopiero w 1964 roku powstał wzorzec rasy, który z czasem był modyfikowany.

Obecnie znane są cztery typy maltańczyka - angielski, niemiecki, amerykański i koreański. Ten ostatni jest od pewnego czasu bardzo poszukiwany, a jego sprzedaż odbywa się za wyższe (w porównaniu z pozostałymi typami) ceny. Piesek z tej linii może kosztować nawet około 12 000 złotych.

Maltańczyk koreański (czyli wywodzący się od koreańskich przodków) to uznany przez Polski Związek Kynologiczny oraz FCI typ maltańczyka. Pieski powinny posiadać udokumentowane, koreańskie pochodzenie. W Korei działa Korea Kennel Federation (KKF), która współpracuje z międzynarodową federacją FCI. Niekiedy maltańczyki w typie koreańskim są mylnie utożsamiane w miniaturkami i jest to jeden z popularniejszych mitów dotyczących tej rasy. W rzeczywistości maltańczyki w typie koreańskim często osiągają wagę w przedziale 3 – 4 kg, co zauważymy, analizując filmiki z koreańskich wystaw kynologicznych. Z kolei tak zwany maltańczyk miniaturka nie istnieje w żadnych wykazach ras, a określenie jest często wykorzystywane przez pseudohodowców. Niekiedy w hodowlach pojawiają się mniejsze maltańczyki z linii amerykańskiej, spełniające wymogi wzorca AKC (American Kennel Club). Nie jest to jednak maltańczyk miniaturka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Hodowla maltańczyków ma jednak swoje wytyczne i nawet mniejsze maltańczyki muszą spełniać określone wymogi dotyczące wyglądu. Podczas wystaw za poważną wadę uważa się np. wysokość poniżej 18-19 cm. Zbyt małe lub nieproporcjonalnie zbudowane pieski mogą zatem nie zostać uznane przez powyższe organizacje. Nie umniejsza to jednak ich urokowi, o ile są zdrowe i wolne od wad genetycznych. Jeśli posiadasz maltańczyka, sprawdź także ten artykuł z 4 najlepszymi fryzurami dla maltańczyka.

Miniaturowy problem, czyli o wielkiej skali pseudohodowli

Niestety, pojęcie "miniaturowy", gdy cena jest bardzo atrakcyjna, może świadczyć o jego pochodzeniu z pseudohodowli. Pseudohodowcy w poszukiwaniu zysku tworzą bowiem mniejsze psy, ponieważ cieszą się one obecnie zainteresowaniem kupujących. Sprzedaż psów na targach lub dowożenie ich do domu (bez możliwości obejrzenia miejsca hodowli) powinno wzbudzać naszą nieufność.

Takie działanie może doprowadzać do wielu wad genetycznych. Maltańczyki podatne są m.in. na choroby serca, które często pojawiają się u psów z nieprawidłowo prowadzonych hodowli. Psy rodzą się z problemem, ale diagnoza często stawiana jest dopiero w wieku dorosłym. Taki pies mógł już być użyty w hodowli i przekazać wadę kolejnym pokoleniom.

Pamiętajmy zatem, że cena często skorelowana jest z jakością hodowli. Wysoka kwota sprzedaży powinna wiązać się dodatkowo z przekazaniem nowym właścicielom książeczki zdrowia potwierdzającej pierwsze szczepienia, odrobaczenia i badania. Wielu hodowców dodaje także chip lub sprzedaje już zachipowane pieski. Na naszą prośbę powinien udzielić nam też wszystkich informacji o rodzicach szczeniaków oraz umożliwić obejrzenie miotu w miejscu hodowli.

Hodowla maltańczyków z rodowodem - co wiedzieć przed zakupem?

Szczeniaki - jak powstają "maltańczyki miniaturki"?

Mniejsze wersje maltańczyka mogą powstawać na kilka sposobów. Pierwszym jest łączenie maltańczyków z innymi małymi rasami, co prowadzi do powstania psów nazywanych np. "Maltipom" (maltańczyk + pomeranian) lub "Morkie" (maltańczyk + york). Różnią się one jednak wyglądem od czystej krwi maltańczyków. Kolejne dwa sposoby to wprowadzanie genu karłowatości lub łączenie ze sobą dwóch maltańczyków o niewielkich rozmiarach. Ten ostatni sposób jest chyba najpopularniejszy.

Mały maltańczyk podczas spaceru, a także informacje, czy istnieje maltańczyk miniaturka
Czy istnieje maltańczyk miniaturka, a także opis i opinie o maltańczykach

Zdarza się, że przypadkowa mutacja doprowadza do karłowatości psa. Jest to bardzo rzadkie, ale niektórzy "hodowcy" próbują łączyć dwa takie psy w celu uzyskania karłowatego potomstwa. Ten sposób jest jednak bardzo niebezpieczny i może doprowadzić do wielu wad u nowo narodzonych szczeniąt. Pieski mogą cierpieć nie tylko na wspomniane wady serca, ale także problemy z kręgosłupem.

Wszystkie szczeniaki wydają się urocze. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, zanim wybierzemy jednego z nich i wrócimy z nim do domu. Zdrowy piesek powinien być zadbany, mieć ładną sierść i wykazywać się energią oraz chęcią do komunikacji z człowiekiem i swoim rodzeństwem. Znając wzorzec rasy warto zwrócić uwagę, czy szczeniak wykazuje zgodność z opisem (szczególnie jeśli w planach są wyjazdy na wystawy).

Opinie o maltańczykach

Liczne opinie o maltańczykach świadczą o ich miłym usposobieniu i wielkim oddaniu właścicielom. Psy tej rasy są zwykle wesołe, łagodne i pełne spokoju. Nie ma wątpliwości co do ich inteligencji oraz podatności na dobrze prowadzone pozytywne szkolenie.

Maltańczyki to zdecydowanie psy rodzinne, które dobrze tolerują inne zwierzęta oraz znajdują wspólny język z dziećmi. Zawsze jednak zabawa maluchów z psami powinna odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Pieski sprawdzają się również jako towarzysze osób starszych, które nie mają sił na długie spacery oraz utrzymanie większych psów na smyczy lub rękach.

Opinie zgodnie twierdzą, że jest to idealny piesek nawet do niewielkich mieszkań w mieście. Trzeba mu jednak zapewniać odpowiednią ilość ruchu, zabawy i stymulacji psychicznej. Wiele osób ceni sobie ich niewielki rozmiar również ze względu na większy komfort podróży. Mieszczą się do transporterów, a niektóre linie lotnicze dopuszczają zabranie ich na pokład samolotu.

Część piesków może być podatna na lęk separacyjny, gdyż bardzo mocno przywiązują się do ludzi. Maltańczyk to również spryciarz, który potrafi wykorzystać swój urok (i nie tylko), by wymusić przekąski. Nie wolno mu zatem pobłażać. Potrzebna jest konsekwencja, by nie stał się rozkapryszonym i niezdyscyplinowanym psem.

Maltańczyki to rasa, którą kochali od wieków królowie i arystokracji. Posiadała je m.in Elżbieta I, a także Maria Antonina. Dzisiaj podbijają serca mieszkańców miast, bo idealnie dostosowują się do niewielkich przestrzeni. Podsumowując, to po prostu wspaniałe, małe psy!

ikona podziel się Przekaż dalej