Kiedy pojawia się cieczka u suki?

Pierwsza cieczka pojawia się u suczki po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Dzieje się to w różnym czasie w zależności od rasy i wielkości psa. W dużym uogólnieniu małe rasy (np. suczki yorka, maltańczyka lub buldoga francuskiego) mają pierwszą cieczkę wcześniej niż rasy duże oraz olbrzymie. U samicy maltańczyka można się jej spodziewać około 6-8 miesiąca życia, gdy u dużych ras może ona pojawić się dopiero w drugim roku życia. Objawy pierwszej cieczki bywają niespecyficzne, dlatego część opiekunów może ją przegapić. Czasami przypominają one zapalenie pęcherza. Suczka częściej oddaje mocz i może wylizywać okolice sromu.

U dorosłej suczki cieczki pojawiają się raz lub dwa razy w roku. Jest to zależne od uwarunkowań genetycznych oraz cech osobniczych. Częściej cieczka pojawia się np. u owczarków niemieckich, a rzadziej u psów zaliczanych do tzw. ras pierwotnych.

W uproszczeniu na cykl płciowy suki składają się 4 fazy:

 • anestrus,
 • proestrus,
 • estrus,
 • metaestrus.

Zmiany w zachowaniu samicy widoczne są w fazie proestrus oraz estrus. W tym czasie możesz spodziewać się obrzęku sromu oraz krwistego wypływu z dróg rodnych (o różnym nasileniu).

Jak wybrać majtki dla suczki na cieczkę?

Plamienie pojawiające się podczas cieczki może być uciążliwe. Plamy z krwistej wydzieliny pojawiają się na podłodze, legowisku lub kanapie. Opcją ograniczenia takich problemów jest stosowanie majtek lub pieluch dla suczek.

Bezwzględu na to, czy decydujesz się na majtki wielokrotnego użytku, czy jednorazowe pieluchy dla psa, musisz odpowiednio dobrać ich rozmiar. Innego potrzebuje przecież samica yorka, a innego suczka owczarka niemieckiego. Większość firm oznacza swoje produkty jako:

 • S,
 • M,
 • L,
 • XL.
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Pamiętaj, że założenie rozmiaru XL u buldoga francuskiego będzie błędem. Zbyt duża bielizna może przeciekać. Błędem jest także próba wciśnięcia większego psa w rozmiar S lub M. Zawsze upewnij się, że produkt jest odpowiednio dopasowany. W opisie podane są zwykle obwody. Zmierz swojego psa miarą krawiecką lub sznurkiem przed tylnymi łapami i sprawdź jaki rozmiar będzie odpowiedni. Zwróć uwagę, by pieluchy, które kupujesz, były przeznaczone dla suczki. Te dla samców zaprojektowane są inaczej gdyż uwzględniają różnice anatomiczne.

Wielorazowe majtki na cieczkę to dobry pomysł, jeżeli nie zamierzasz poddawać swojej suczki kastracji. Do ich produkcji wykorzystywana jest zazwyczaj odpowiednia tkanina, która umożliwia nawet pranie bez ryzyka uszkodzenia. Możesz je kupić w wielu sklepach online. Cena jest wyższa w porównaniu z zakupem paczki pieluch, ale będą Ci służyły o wiele dłużej. Co ciekawe, na rynku możesz znaleźć różne wzory oraz kolory bielizny dla czworonogów. Jeżeli masz maszynę do szycia w sieci znajdziesz tutoriale, jak uszyć majtki na cieczkę samodzielnie.

Alternatywa to oczywiście wspomniane jednorazowe pieluchy dla psa, które można wykorzystać np. przy pierwszej cieczce. Są one bardzo chłonne, ale nie zbyt ekologiczne. Możesz je kupić zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Cena paczki to ok. 20-30 zł. Przed zakupem danego produktu warto sprawdzić opinie innych kupujących. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile trwa cieczka u psa.

Majtki na cieczkę – co zrobić, by problemów skórnych u suczki?

Podczas cieczki Twoja suczka potrzebuje komfortu! Zdecydowanie nie chcesz zafundować jej problemów w postaci dolegliwości skórnych. Co zrobić, by wszystko poszło dobrze?

 • Majtki lub pieluchy muszą mieć odpowiedni rozmiar dla danego zwierzęcia.
 • Wybieraj majtki na cieczkę, które są miękkie i możliwie delikatne dla skóry.
 • Regularnie zmieniaj bieliznę psa, by uniknąć długotrwałego kontaktu moczu ze skórą.
 • Rozważ przemywanie skóry psa podczas zmiany majtek lub pieluchy.
 • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdy zobaczysz wysypkę lub inne zmiany na skórze pupila.

Bielizna i higiena suczki podczas cieczki to ważny temat. Jeżeli nie jesteś pewien, który model wybrać lub masz wątpliwości dotyczące przebiegu cyklu rozrodczego swojej suczki, poproś o opinię lekarza weterynarii. Wiesz, już czym są majtki na cieczkę. Dowiedz się, czym jest obroża wychowawcza dla psa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny