Lwi piesek (lowchen) - hodowla i pochodzenie

Hodowla lowchen na świecie


Psy ras ozdobnych i do towarzystwa cieszą się coraz większym powodzeniem, ponieważ te małe pieski świetnie nadają się do mieszkania w mieście. Wielu miłośników psów zastanawia się nad wyborem między lhasa apso a shih tzu. Prezentujemy Państwu równie ciekawą rasą, choć mało znaną w Polsce, którą jest lwi piesek, rasa zaklasyfikowana do grupy 9 FCI psów ozdobnych i sekcji 1 biszony i rasy pokrewne.

Nazwa lwi piesek pochodzi od charakterystycznego sposobu strzyżenia tych piesków “na lwa”. Do celów wystawowych pieski strzyże się w ten sposób, aby z tyłu była krótka sierść, zaś z przodu pozostała długa lwia grzywa.

Pochodzenie tych piesków nie jest znane. Może rasa pochodzi z Malty, a może od teriera tybetańskiego. Z całą pewnością rasa ta była bardzo popularna w średniowieczu i w czasach renesansu, kiedy to lwie pieski były ulubieńcami arystokracji. Wizerunki tego pieska pojawiają się często w sztuce, jak w płaskorzeźbach czy w dziełach Durera, Cranacha czy Breugla. Uważa się, że mały piesek towarzyszący księżnej Alby na portrecie Francisca Goi, to właśnie lwi piesek.

W późniejszych okresach hodowla lowchen prawie zanikła. Przypuszcza się, że hodowla lwiego pieska poszła w kierunku wyhodowania pudla miniaturki, zaś hodowlę rasy rodzimej, czyli lwiego pieska zarzucono. Lwi piesek jednak przetrwał. Dopiero po II wojnie znaleźli się entuzjaści, którzy postanowili wznowić hodowlę tej rasy. Pieski te znajdują się głównie w rękach hodowców, gdyż rasa ta nie jest popularna. Najwięcej lwich piesków jest w Niemczech i w Skandynawii.

Czy w Polsce istnieje hodowla lwiego pieska

W Polsce ten mały piesek jest prawie nieznany, podobnie jak gończy austriacki czy rosyjski toy. Rasa ta pojawiła się w Polsce dopiero pod koniec XX wieku. Rasowe pieski sprowadzano głównie z Czech. Istnieje kilka hodowli tej rasy, jednak miotów jest niewiele i na szczenięta trzeba czekać. Można również sprowadzać szczenięta z zagranicy. Najbardziej znane hodowle tej rasy to Alwaro, Czupurny Puszek czy też Damaro. Pierwszy miot miał miejsce w 1995 roku.

Pies rasy lwi piesek, lowchen na trawniku, a także jego usposobienie, wychowanie i cena
Jaki charaker ma pies rasy lwi piesek, lowchen, czyli opis, usposobienie i hodowla
Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Średnia cena szczeniaków z rodowodem wynosi około 4000 zł. Natomiast cena najlepszych szczeniąt może sięgać nawet 8000 zł. Dla porównania podobne rasy jak lhasa apso i shih tzu kosztują około 2000 - 3000 zł. Często w wyborze pomiędzy lwim pieskiem, lhasa apso a shih tzu może odgrywać rolę cena. Biorąc pod uwagę inne rzadkie rasy, to na przykład rosyjski toy kosztuje przeciętnie 4000 - 6000 zł, zaś gończy austriacki nie ma w Polsce ustalonej ceny z powodu braku hodowli. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o francuskich rasach psów.

Lwi piesek - opis rasy

Lwi piesek to pies dość mały. Jego wzrost dochodzi do 32 cm, zaś waga do 7 kg. Charakterystyczną cechą lwiego pieska jest długa, falista i gęsta sierść, bez podszerstka. Dla piesków wystawowych wymagana jest fryzura “na lwa”. Wzór rasy dopuszcza różne umaszczenia.

Lwi piesek bardzo mało linieje. Pielęgnacja sierści nie sprawia trudności, gdyż włos się nie zbija i nie plącze z powodu braku podszerstka. Pieska wystarczy wyczesać kilka razy w tygodniu.

Lwi piesek to rasa generalnie zdrowa i długowieczna. Rzadko występują wady genetyczne. Lwi piesek dożywa średnio 15 - 16 lat. Dobrze znosi zarówno upały jak i zimno, jednak nie może mieszkać na zewnątrz.

Jaki charakter i usposobienie ma lwi piesek

Opis lwiego pieska można streścić jako ruchliwy wesołek. Jest to energiczny, wesoły piesek, zawsze skory do zabaw. Uwielbia kontakt z człowiekiem i pieszczoty. Radosny charakter towarzyszy lwiemu pieskowi przez całe życie. Lubi nie tylko ludzi, lecz także zwierzęta.

Przyjazne usposobienie, inteligencja i łatwość uczenia się sprawiają, że lwi piesek będzie świetnym kompanem dla każdego, kogo nie przeraża konieczność troski o długą sierść pupila. Piesek ten jest pojętny i łatwy do szkolenia. Szybko rozumie czego się od niego oczekuje. Lwi piesek sprawdzi się u rodziny z dziećmi, u singla czy u osób starszych. Piesek ten nadaje się również dla opiekunów, którzy wcześniej nie mieli psa.

Lwi piesek przywiązuje się bardzo do swego opiekuna i stale domaga się pieszczot. Lubi zabawy, szczególnie aportowanie. Lecz kiedy tego oczekujemy, potrafi zachowywać się cicho i spokojnie. Dobrze znosi samotność i nie niszczy mieszkania pozostawiony samemu. Jednak rasa ta potrzebuje kontaktu z człowiekiem, dlatego też okresy, kiedy zostaje sam, nie powinny być długie.

Lwi piesek świetnie nadaje się do mieszkania w mieście, w blokach. Jest to zwierzak wesoły i żywiołowy, lecz nie jest typem sportowca i do szczęścia wystarczą mu zwykłe spacery i zabawa w parku. Bardzo dobrze dogaduje się z kotami i innymi psami, szczególnie jeśli jest socjalizowany od szczeniaka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny