Lurcher - pochodzenie, charakter, zdjęcia, porady właścicieli
Lurcher to rasa psa, o której mało kto słyszał. W zasadzie nie jest to w ogóle rasa, a raczej typ psa, gdyż psy te są tak różnorodne, że trudno mówić o rasie. Cechą charakterystyczną lurchera jest szybkość w biegu i silny instynkt gonienia poruszających się przedmiotów, jak to czyni chart, gdyż właśnie chart musi być jednym z rodziców lurchera. Wyjaśniamy pochodzenie lurchera i opisujemy jego charakter. Przedstawiamy tę ciekawą rasę hybrydową, która doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.
Lurcher - co to za rasa
Hodowla i pochodzenie lurcherów
Pochodzenie lurchera łączy się z próbami człowieka, aby stworzyć rasę idealną. Lurcher jest to rasa hybrydowa, podobnie jak labradoodle. W odróżnieniu od labradoodle czy innych ras hybrydowych, które powstały całkiem niedawno, historia lurcherów sięga czasów zamierzchłych. Prawdopodobnie zajmowali się nią irlandzcy Cyganie, którzy chcieli stworzyć idealną rasę dla siebie. Inna teoria mówi, że lurchery to rasa hybrydowa rdzennie brytyjska, której historia sięga zamierzchłych czasów. Niegdyś tylko szlachetnie urodzeni mieli prawo posiadać charty i polować z chartami. Dlatego też biedni mieszkańcy wsi zaczęli łączyć charty ze swoimi wiejskimi psami. Uzyskali w ten sposób połączenie inteligencji psów pasterskich z szybkością, zdolnościami łowieckimi i cichą, spokojną i przyjacielską naturą chartów.
Celem hodowli lurchera miało być uzyskanie psa użytkowego, który będzie łączył inteligencję innej rasy i szybkość charta. Dlatego też jego wygląd był sprawą drugorzędną. Psy te były i nadal są bardzo popularne w Anglii, zaś w innych krajach prawie nie znane. W czasach historycznych psy te dostarczały jedzenia biednym warstwom społeczeństwa. W roku 2005 w Anglii polowanie z chartami zostało zabronione i wiekszość zadań lurcherów jest obecnie nielegalna. Jednak nadal wykorzystuje się je do ograniczania liczby szkodników jak króliki i szczury.
Lurcher nie stanowi osobnej rasy i nie jest to rasa psa uznana przez FCI. Psy te są mieszańcami, których jednym z rodziców był chart, na przykład chart afrykański czy też każdy inny. Najczęściej do krzyżówek wykorzystywane są takie rasy jak: greyhound, whippet lub saluki, rzadziej zaś chart afrykański. Chart najczęściej łączony jest psem pasterskim, terierem lub psem typu collie. Najczęściej są to takie rasy jak border collie lub bearded collie. Dzięki temu lurcher jest szybszy niż na przykład border collie i łatwiejszy do prowadzenia niż chart.
Jako psy gończe, lurchery były wykorzystywane do polowań, gdyż są znakomitymi łowcami i mają wrodzony instynkt pogoni za poruszającym się obiektem oraz rozwijają bardzo dużą szybkość biegu. Wraz ze spadkiem zainteresowania polowaniami, rola myśliwska lurcherów zaczęła zanikać. Nie znaczy to jednak, że zanikła hodowla lurcherów. Psy te znalazły zastosowanie jako psy rodzinne.
Lurchery są bardzo popularne na wyspach Brytyjskich, zaś w Polsce rasa prawie w ogóle nie znana. W Polsce nie ma oficjalnej hodowli lurcherów, dlatego też nie można ustalić jaka jest średnia cena tego psa. Dość trudno jest kupić szczeniaki w Polsce. Cena zależy od tego kto sprzedaje psa. Psy te nie mają rodowodu i nie jest ustalony wzorzec rasy, dlatego też najczęściej szczeniaki pochodzą z prywatnych hodowli, zaś cena ustalana jest przez hodowcę.
Jak wygląda lurcher
Hodowla lurcherów nie kieruje się żadnym wzorcem do co wyglądu psów. Dlatego też mogą one wyglądać różnie. Duże zróżnicowanie tych psów nie pozwala ustalić wzorca rasy. Zawsze jednak lurchery zachowują charakterystyczny dla charta aerodynamiczną sylwetkę, szczupłą budowę, długie łapy i wydłużony pysk.
Przeciętnie lurcher osiąga wzrost od 69 do 76 cm. Jego waga waha się od 27 do 32 kg. Umaszczenie lurchera może być bardzo różne. Lurcher może być krótkowłosy lub szorstkowłosy. Pielęgnacja jego sierści nie sprawia trudności. Wystarczy go od czasu do czasu wyczesać. Są to psy generalnie zdrowe. Niestety z powodu swojej szybkości często zdarzają się wypadki. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat charta miniaturowego?
Charakter lurchera - czy pies ten nadaje się na przyjaciela rodziny
Czy lurcher sprawdza się jako pies rodzinny
Lurcher stracił swoją rolę jako pies myśliwski i coraz częściej znajduje zastosowanie jako pies do towarzystwa. Lurcher ma wierny i czuły charakter, jest psem posłusznym. Pies ten dobrze sprawdza się jako pies rodzinny, o ile został odpowiednio socjalizowany od szczeniaka i odpowiednio szkolony. Może mieszkać nawet w mieszkaniu w mieście, o ile zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu. Idealny dom dla lurchera powinien być cichy, spokojny, z dużą ilością miękkich miejsc do leżenia.
Lurcher nie może mieszkać z małymi zwierzętami, choć można nauczyć go akceptowania domowego kota. Lurchery nie znoszą także wesołych psów, które skaczą i robią dużo zamieszania.
Psy te mogą mieć różny temperament i charakter, w zależności od tego, ile krwi charta mają. W przypadku tych psów bardzo ważne jest, aby szczeniaki były socjalizowane i szkolone od małego.
Podobnie jak każdy chart, czy rodzicem jego był chart afrykański czy greyhound, lurcher ma duże zapotrzebowanie na ruch. Świetnie sprawdza się także w psich sportach, takich jak coursing. Wymagane są 2 godzinne spacery dziennie, podczas których pies może pobiegać bez smyczy.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Szkolenie i układanie lurchera
Pies ten jest dość trudny do szkolenia dla początkującego opiekuna. Należy wykazać dużo cierpliwości i stosować metody pozytywne. Raz wykona polecenie, lecz potem bardzo trudno skłonić go do dalszych ćwiczeń. Lurcher nie znosi nudnego powtarzania, krzyku i złego traktowania. Szczególnie trudno nauczyć do komendy “siad”, gdyż jest to dla niego pozycja niewygodna.
W warunkach domowych lurcher to spokojny i łagodny pies. Jego opiekun nie zdaje sobie nawet sprawy, co chart czy lurcher może, dopóki nie zobaczy go w akcji. Dlatego też bardzo ważne jest, aby domowy lurcher był nauczony posłuszeństwa. Należy unikać sytuacji, w których lurcher może ruszyć w pogoń. Nie powinno się tych psów wyprowadzać na spacer w miejscach, gdzie może być jakaś zwierzyna do gonienia. Nie ma możliwości oduczenia psa polowania czy wyeliminowania instynktu łowieckiego. Nie ma też możliwości odwołania charta, który ruszy w pogoń. Dlatego też należy unikać sytuacji, kiedy pies narobi nam kłopotów.
Ważne zasady dla opiekunów lurcherów lub chartów:
- nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie, gdyż pies może ruszyć w pogoń i zderzyć się z drzewem lub zranić o gałęzie lub korzenie, co może skończyć się tragicznie,
- pies musi się wybiegać bez smyczy, dlatego należy znaleźć bezpieczne miejsce w tym celu,
- lurcher lubi odbiegać daleko od opiekuna i wracać do niego, pozwól mu na to w bezpiecznym miejscu, nie obawiaj się, że pies cię przewróci, gdy będzie biegł do ciebie, w ostatniej chwili pies zmieni kierunek i będzie biegał dookoła ciebie,
- lurcher ma bardzo długie nogi, dlatego może przeskoczyć nawet wysokie ogrodzenie, w domu zaś stojąc na tylnych nogach może wysoko dosięgnąć. Psy te uczą się otwierania szafek i nie ma schowka, którego nie otworzą,
- lurcher jest bardzo wybredny przy jedzeniu, odejdzie od miski, jeśli mu nie smakuje i może długo nic nie jeść, póki nie dostanie czegoś co mu zasmakuje,
- lurcher śpi z otwartymi oczami, dlatego też nie należy przeszkadzać mu w spoczynku,
- lurcher jest bardzo wrażliwy na hałasy.