Pochodzenie i wygląd lhasa apso i shih tzu

Lhasa apso a shih-tzu – wspólne korzenie

Lhasa apso jest rasą starszą od shih tzu. Wyhodowany został u podnóża Himalajów i był wykorzystywany jako pies… stróżujący. Tak, to nie pomyłka! Wyodrębniona z teriera tybetańskiego rasa zachowała „terierowe”, zadziorne i nieco szczekliwe usposobienie, dlatego doskonale nadawała się do czuwania w zamożnych domostwach, aby w razie niebezpieczeństwa obudzić śpiące molosy, które rozprawiały się z intruzem. Pierwsze lhasa apso trafiły do Europy w latach 20. XX wieku. Znalazły się w Londynie, gdzie wkrótce zostały zaprezentowane na wystawie jako „teriery z Lhasa”. Dopiero kilka lat później nastąpiło całkowite rozdzielenie terierów tybetańskich i lhasa apso, a w 1933 roku powstał klub lhasa apso.

Shih tzu również wywodzi się z Tybetu, aczkolwiek spopularyzowany został w Chinach, gdzie pełnił funkcję psa ozdobnego na dworze cesarskim. Wyhodowany został z połączenia między innymi lhasa apso i pekińczyka, z dolewką krwi innych małych ras tybetańskich. W 1912 nastąpił upadek cesarstwa w Chinach, dynastia Qing straciła wpływy i została proklamowana Republika Chińska. Wówczas pierwsze osobniki shih tzu zostały sprowadzone do Europy. W Wielkiej Brytanii znalazły się w 1931 roku, a za odrębną rasę uznano je w 1934 roku, natomiast księga rodowodowa prowadzona jest od roku 1940.  Jednak na skutek działań wojennych do planowej hodowli powrócono dopiero po kilku latach, a od 1949 roku psy rasy shih tzu otrzymały prawa do uzyskiwania tytułu championa wystawowego.

Obecnie w systematyce ras FCI patronem obu ras jest Wielka Brytania. Lhasa apso sklasyfikowany jest pod numerem wzorca 227, a shih tzu – 208. Ostatnia aktualizacja obu wzorców miała miejsce w październiku 2010 roku. Shih tzu jest rasą popularniejszą i bardziej rozpoznawalną w Polsce, aczkolwiek popularność lhasa apso stale rośnie.

Lhasa apso a shih tzu – wygląd zewnętrzny

Lhasa apso jest psem harmonijnie zbudowanym, krzepkim, obficie (choć nie przesadnie) owłosionym. Bogate owłosienie głowy opada na oczy, choć nie przeszkadza w widzeniu. Obfita broda i wąsy dopełniają ładnego zarysu głowy. Stop średni, nos zawsze tylko czarny, zgryz odwrócony nożycowy – górne siekacze znajdują się tuż za dolnymi, do których ściśle przylegają. Pożądane kompletne uzębienie (42 zęby). Oczy ciemne, średniej wielkości, owalne, nie wyłupiaste, ale nie małe i nie zapadnięte. Uszy wiszące, mocno owłosione. Ogon doskonale owłosiony, noszony wysoko nad grzbietem, wysoko osadzony, ale nie skręcony w kółko. Niekiedy z załamaniem na końcu.

Szata lhasa apso jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest długi, twardy i ciężki, prosty, nie wełnisty i nie jedwabisty. Podszerstek średnio obfity. Bujna szata nie może przeszkadzać w ruchu. Lhasa apso występuje w wielu umaszczeniach:

  • złote
  • piaskowe
  • miodowe
  • ciemnoszare
  • łupkowe
  • dymne
  • łaciate
  • czarne
  • białe
  • beżowe wpadające w brąz.

Wszystkie umaszczenia są jednakowo prawidłowe i tak samo oceniane. Odcienie szarości nie są jednak takie, jak ma np. thai ridgeback, u którego szarość wpada w błękit, podobnie jak łaciatość nie może być taka, jaką ma np. mały gończy gaskoński – cętkowane z czarnym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru psa rasy lhasa apso.

Idealny wzrost w kłębie psa (samca) to 25 cm, suki są nieco mniejsze.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Shih tzu jest psem również krzepkim, obficie, ale nie nadmiernie owłosionym. Ma głowę szeroką i okrągłą, stop wyraźny. Nos czarny lub ciemnobrązowy (wątrobiany), w zależności od umaszczenia. Zgryz cęgowy lub odwrócone nożyce. Pożądane pełne uzębienie. Oczy duże, ciemne, okrągłe, nie wyłupiaste, o ciepłym wyrazie. U psów o umaszczeniu wątrobianym lub z wątrobianymi znaczeniami mogą być jaśniejsze (bursztynowe). Uszy długie, zwisające, bardzo obficie owłosione. Ogon wysoko osadzony, noszony wysoko ponad grzbietem – na wysokości sklepienia czaszki.

Szata shih tzu jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy długi, gęsty, prosty lub lekko falisty, nigdy lokowaty. Szczególnie pięknie układa się na głowie – na kufie rośnie do góry, co wraz z obfitymi bokobrodami i brodą daje efekt chryzantemy. Jest to cecha charakterystyczna rasy, zwłaszcza szczeniaki wyglądają rozkosznie, jak pluszaki, co pokazują liczne zdjęcia w sieci. Podszerstek umiarkowanie obfity.  Umaszczenie dopuszczalne dowolne, ale u osobników łaciatych bardzo pożądana i niezwykle wysoko ceniona biała strzałka na czole i biały koniec ogona.

Wysokość w kłębie – maksymalnie 27 cm, choć nie jest ona najistotniejsza wobec typu i cech charakterystycznych dla rasy. Idealna waga to 4,5 – 7,5 kg, nie więcej jednak niż 8 kg.

Pies rasy shih tzu, a także porównanie lhasa apso a shih tzu, podobieństwa i różnice
Lhasa apso a shih tzu, czyli porównanie tych ras, różnice i podobieństwa

U obu ras wszelkie odstępstwa od wzorca należy traktować jako wady i oceniać w zależności od stopnia nasilenia. Oba wzorce podają jedynie agresję i nadmierną lękliwość jako wady dyskwalifikujące.

Lhasa apso a shih tzu – psychika, zdrowie, opinie

Usposobienie i charakter - porównanie

Tak lhasa apso, jak i shih tzu posiadają cechy charakteru specyficzne dla każdej rasy. Oczywiście wiele zależy tu od wychowania, niemniej obie te rasy są dość stare i niektóre cechy utrwaliły się w ciągu wieków. Część z nich jest wspólna, ale są też istotne różnice w usposobieniu.

Lhasa apso jest psem pewnym siebie, zrównoważonym i niezbyt szczekliwym, odważnym, ale nie agresywnym. Jest wyjątkowo czujny i nieufny w stosunku do obcych. Ma opinie indywidualisty i uparciucha, co wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z terierem tybetańskim. Bardzo przywiązuje się do właściciela. Kocha wszystkich domowników, w tym dzieci i inne zwierzęta domowe. Pojętny, szybko się uczy, choć nie można kategorycznie wymagać od niego bezwzględnego posłuszeństwa – należy postępować konsekwentnie, ale delikatnie. Może zostawać sam w domu, jeżeli będzie do tego przyzwyczajony od szczeniaka.

Również shih tzu odznacza się niezależnością, ma opinie kota chodzącego własnymi drogami. Mimo to jest pieszczochem, uwielbia się przytulać, spać w łóżku z domownikami, przesiadywać na kolanach – choć to on decyduje, kiedy chce być głaskany i tulony. Potrzebuje kontaktu z człowiekiem bardziej niż lhasa apso, choć również bez problemu może zostawać w domu sam, kiedy domownicy wychodzą do pracy. Ma usposobienie zrównoważone, „dostojne”, nie wywołuje awantur z innymi zwierzętami domowymi. Bardzo lubi dzieci.

Żadna z tych ras nie została wyhodowana do sportu, ale zarówno lhasa apso, jak i shih tzu dobrze sobie radzą na torze agility. W sieci można znaleźć zdjęcia z zawodów, podczas których obie rasy prezentują swoje umiejętności.

Lhasa apso a shih tzu – porównanie głównych cech obu ras, pielęgnacja, hodowla

Poniższa tabela opisuje podobieństwa i różnice obu ras.

Porównanie ras lhasa apso i shih tzu

Cecha

Lhasa apso

Shih tzu

Głowa

Obficie owłosiona, z bujną brodą i wąsami, stop umiarkowany

Obficie owłosiona, z bujną brodą i bokobrodami, na kufie włos rośnie ku górze tworząc chryzantemę, stop wyraźny

Nos

Zawsze tylko czarny

Czarny lub wątrobiany, zależnie od umaszczenia

Oczy

Ciemne, średniej wielkości, owalne, nie wyłupiaste, ale i nie zapadnięte

Ciemne lub bursztynowe – w zależności od umaszczenia, okrągłe, o ciepłym wyrazie, nie wyłupiaste

Uszy

Wiszące, obficie owłosione

Długie, wiszące, obficie owłosione

Ogon

Wysoko osadzony, noszony powyżej linii grzbietu, ale nie skręcony w kółko, dobrze owłosiony, często z załamaniem na końcu

Wysoko osadzony, wesoło noszony, wysoko ponad linią grzbietu, obficie owłosiony

Szata

Dwuwarstwowa. Włos okrywowy prosty, ciężki, twardy, nie jedwabisty ani wełnisty, podszerstek umiarkowany

Dwuwarstwowa. Włos okrywowy długi i gęsty, prosty, dopuszczalny lekko falujący, ale nie lokowaty. Podszerstek umiarkowany

Umaszczenie

Złote, piaskowe, miodowe, ciemnoszare, łupkowe, dymne, łaciate, czarne, białe, brązowawe, bez błękitu (jak thai ridgeback) i cętkowania (jak mały gończy gaskoński)

Dopuszczalne wszystkie kolory, u osobników łaciatych bardzo pożądana i wysoko ceniona biała strzałka na czole i biały koniec ogona

Wymiary i waga

Idealna dla psa 25 cm, dla suki nieco mniej. Waga psa 6-8 kg, suki 5-7 kg

Wysokość w kłębie nie więcej niż 27 cm, choć w ocenie istotniejszą rolę powinny odgrywać cechy typowe dla rasy i proporcje. Waga 4,5 – 8 kg, idealna 4,5 – 7,5 kg

Pielęgnacja szaty obu ras jest podobna. Obie rasy wprawdzie nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale muszą być regularnie szczotkowane, gdyż sierść szybko się sfilcuje, a wówczas pozostanie jedynie strzyżenie. Psy wystawowe należy też zabezpieczać przed zabrudzeniem np. podczas jedzenia, spinając bokobrody i sierść na głowie za pomocą specjalnej gumki. Osoby niewprawione w groomingu powinny skorzystać z pomocy profesjonalnego psiego fryzjera.

Psy niewystawowe, suki przed kryciem oraz psy, które zakończyły karierę wystawową można ostrzyc na krótko.

W Polsce szczyt mody na shih tzu już minął, choć wciąż rasa ta jest hodowana i popularna. Cena szczeniaka zależy od renomy, jaką cieszy się hodowla, pochodzenia i osiągnięć pary rodzicielskiej. Rośnie popularność lhasa apso, funkcjonuje kilka hodowli. Szczeniaki kosztują generalnie nieco drożej niż shih tzu, a cena uwarunkowana jest tymi samymi czynnikami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny