Landseer – opis psa

Historia psów landseer


Szczeniak lansdeera swoją popularność zyskał w XVII wieku. Już od samego początku słynęły za zwierzęta odporne, silne i wytrzymałe. Tak naprawdę, landseery dały początek rasom takim, jak np. mniejszy i większy nowofundland. W okolicy XVIII wieku landseery trafiły do Wielkiej Brytanni i tam zaczęto się zachwycać rasą. Ich nazwa została zaczerpnięta od nazwiska malarza Edwina Landseera, który namalował psa na swoich płótnach. Dopiero później uznano rasę za oficjalną i wpisano ją do klasyfikacji FCI (w 1960 roku).

Nowofundland kanadyjski przez ten czas bardzo się zmieniał, stając się jeszcze większy i bardziej futrzasty. Europejskie odmiany miały zaś od nich dłuższe nogi, a także były nieco lżejsze. Uznaje się, że pierwszy miot landseerów kontynentalnych pojawił się w Holandii. Później hodowla rozwijała się również w Szwajcarii, jednak to Niemcy najbardziej skupili się na wyodrębnieniu ras – oddzielili więc nowofundlanda od landseera. Co ciekawe mimo, iż FCI uznało rasę landseera za odrębną, w Kanadzie, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych związki kynologiczne nadal jej nie uznają.

Wygląd landseera – zdjęcia

Szczeniak landseera wygląda zupełnie inaczej niż inne rasy. Pies jest o wiele większy niż np. wyżeł polski. Opinie właścicieli wskazują na to, że landseer mierzy ok. 67-72 cm (suczki) i 72-80 cm (samce). Ich waga to między 50, a nawet 70 kg – pamiętając, że suczki zazwyczaj są nieco mniejsze. Maść psów jest czarno-biała, a sierść długa, miękka i gęsta. Psy podobnie, jak wyżeł polski, posiadają głęboko osadzone, ciemnobrązowe lub brązowe oczy. Rasa żyje ok. 9 lat – choć wiele zależy od genów psa, jego pielęgnacji, żywienia i aktywności.

Landseer cechuje się harmonijną i mocną budową ciała. Pies często bywa mylony z nowofundlandem. Jak można go odróżnić od tej drugiej rasy? Otóż, wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Landseer ma dłuższe kończyny od nowofundlanda, a także mniej obfity podszerstek i lżejszą głowę. Kończyny piesków są idealnie proste, długie i mocne – podobnie, jak ogon. Warto wspomnieć, że ogon landseerów nie może być zakręcony nad grzbietem bądź uniesiony. Hodowla najczęściej wycenia psa na 2500-4500 zł – o wiele więcej, jak chociażby cena pinczera miniaturowego. Ostateczna cena zależeć będzie od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, genów pieska czy jego płci bądź wieku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cenami psów rasowych.

Charakter psa landseer

Rasę wyróżnia łagodne usposobienie. Opinie właścicieli wskazują na to, iż landseery są psami bardzo mocno kochającymi swoich opiekunów. Są to psy oddane i wierne, wykazujące się ogromną inteligencją i gracją, a także wrażliwością. Mimo olbrzymiego wzrostu i wagi, pieski nie są agresywne. Landseery nie uprawiają również kłusownictwa, jednak potrafią odstraszyć intruza, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Psy bardzo lubią spacerować i bawić się, szukając kontaktu z człowiekiem. Mają dużą cierpliwość, również do dzieci – stąd też nie będzie problemu, kiedy zakupisz psa do domu z małymi dziećmi.

Landseer nie potrzebuje wiele od życia, by być naprawdę szczęśliwym. Potrzeba mu czułości i miłości swojego opiekuna. Jeżeli nie będziesz potrafił poświęcić mu ani czasu, ani cierpliwości, ani miłości, lepiej nie kupuj landseera. Pies musi czuć, że jego właściciel jest nim zainteresowany – w przeciwnym wypadku może być bardzo nieszczęśliwy. To, że psy są tak ogromne nie świadczy wcale o tym, że nie mają uczuć lub ich nie potrzebują. Psa łatwo jest ułożyć, zwłaszcza że prędko dostosuje się on do wymagań ukochanego opiekuna.

Psy są duże, ale nie utrudnia im to szybkiego poruszania się. Landseery są sprawne fizycznie, a przy tym mają zrównoważoną psychikę. Właśnie to sprawia, że możesz uczynić psa towarzyszem swojej rodziny. Landseery są ciche i bezkonfliktowe, a także odważne. Psy potrafią się dostosować do naprawdę różnych sytuacji, przy okazji wzbudzając powszechny respekt swoją posturą i zachowaniem – o tak, charakter psów jest dość specyficzny. Warto wiedzieć jeszcze o tym, że landseery znakomicie sprawdzą się w roli stróża – są twardsze od nowofundlandów i odporne na zmienne warunki pogodowe.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Co powinieneś wiedzieć o rasie landseer?

Odporność i zdrowie landseerów

Rasa landseer zaliczana jest do olbrzymich, a więc pieski narażone będą na wiele różnych schorzeń, charakterystycznych dla tego typu odmian psów:

 • nadwaga – niestety, ale to może wpłynąć na źle rozwijające się stawy u psów (bardzo ważne będzie dobranie odpowiedniej diety swojemu pupilowi, najlepiej pod okiem doświadczonego lekarza weterynarii lub hodowcy)
 • problemy z układem kostnym
 • dysplazja łokciowa i biodrowa
 • rozszerzenie i kręt żołądka
 • choroby serca
 • wady powiek (ektropium i entropium)
 • zwężenie zastawki aortalnej
 • cystynuria
 • trombopatia
 • zapalenie uszu
 • padaczka

Żeby szczeniaki szybko nie zaczęły mieć problemów z układem kostnym, należy im zapewniać swobodny ruch, ale też nie forsować lub kazać chodzić po schodach. Warto też zadbać o zdrowe odżywianie psów, by nie miały problemów z żołądkiem – a więc, np. nie karmić od razu po spacerze i rozdzielać posiłki na porcje. Ważne będzie również, by nie pośpieszać psa w jedzeniu.

Pies rasy landseer na białym tle, a także jego charakter, opis i ceny
Jaki charakter ma pies rasy landseer, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Pies generalnie należy do wytrzymałych, jednak nie żyje zbyt długo. Mimo, że landseer jest w stanie błyskawicznie przystosować się do zmian pogodowych, raczej nie przepada za upałami – trzeba go albo przed nimi ochronić, albo zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody. Pieski są odporne na zimno, ponieważ posiadają nieprzemakalną sierść, która jest podwójna i tym sposobem zapewniająca ochronę np. przed wilgocią.

Czym karmić i jak pielęgnować landseera?

Psy rasy landseer wymagają karmy dobrej jakości, która będzie dopasowana do rasy olbrzymiej. Po zakończeniu okresu wzrastania, landseer nie będzie jadł dużo, jak na swój rozmiar. Oczywiście, racje żywnościowe nadal będą spore – a to może generować wysokie koszta. Mimo, że psy są olbrzymie, ich karmienie nie powinno sprawiać większych trudności. Wystarczy psom wysokiej jakości sucha karma – choć zdecydowanie bardziej posmakuje im domowe jedzenie. Nie zapominaj również o tym, by podawać swojemu landseerowi dużą ilość wody. Możesz mieć jedynie problem z tym, że dużo wody lądować będzie wokół miski – mimo, że landseer nie ma okazałych fafli (jak nowofundland), to i tak potrafi zrobić sporo bałaganu.

Do niezbyt skomplikowanych należy również pielęgnacja psiaków. Oczywiście, nie można zapominać o okresie linienia landseerów – wówczas będą one gubiły sporo sierści. Wystarczy jednak wtedy, że będziesz czesał psa codziennie. Poza okresem linienia wystarczy czesać landseera raz w tygodniu. Jeżeli chodzi o kąpanie psa, rób to wyłącznie w razie potrzeby. Pamiętaj także o wycinaniu nadmiernej ilości owłosienia spomiędzy opuszków i palcy landseera, a także wokół uszu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny