Podstawowe informacje o lancashire heeler

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
24 - 25 cm
5 - 7 kg
26 - 30 cm
5 - 7 kg
14 - 16 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
5000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla lancashire heeler:
Plusz, Generał, Nori, Fuks, Kleks, Pirat, Siesta, Krakers, Baton, Fire

Niepozornie wyglądający lancashire heeler był niegdyś psem, który pomagał w zaganianiu bydła. Ten niewielkich rozmiarów zwierzak okazuje się bardzo wytrzymały i wyjątkowo sprytny. Z pewnością warto poznać opis jego wyglądu i charakteru. Warta uwagi jest również pielęgnacja oraz opis najważniejszych wymagań lancashire hellerów.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Jak wygląda lancashire heeler – opis wzorcowego wyglądu piesków

Rasowe lancashire heelery pochodzą z Wielkiej Brytanii, a swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej metodzie pracy. Pies jest dość mały, jednak świetnie radził sobie przy zaganianiu bydła. Jego metodą było podgryzanie okolic pięt, co umożliwiało nakierowanie stada we właściwe miejsce.

Pies lancashire heeler posiada niewielkie rozmiary ciała. Jego waga wynosi około 3 do 6 kg, a wysokość w kłębie około 30 cm u psa i 25 cm u suki. Rasa została uznana przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 360.

Rasowe lancashire heelery są niemal całkowicie nieznane w naszym kraju. Jednak na świecie posiadają opinie zwierząt bystrych, czujnych i podatnych na szkolenie. Opis ze wzorca rasy informuje także o ich idealnej szacie. Rasowe lancashire heelery powinny posiadać krótką, dwuwarstwową szatę. Właściwa okrywa włosowa powinna być twarda i prosta. Pod spodem musi znajdować się gęsty podszerstek o miękkiej budowie. Na szyi i na ogonie podszerstek tworzy charakterystyczną dla rasy szczotkę.

Opisując wygląd lancashire heelerów, nie sposób pominąć ich umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza jedynie dwa warianty umaszczenia, którymi jest czarny podpalany lub czekoladowy podpalany. Mały, ciemno umaszczony pies posiada opinie bardzo żywotnego, a średnia długość jego życia waha się w przedziale 11 – 15 lat.

Lancashire heeler – charakter rasowego pieska i opinie o rasie

Rasa lancashire heeler nie posiada tak charakterystycznego wyglądu jak puli pies, wyżeł portugalski czy australian stumpy tail cattle dog. Pochodzące z Wielkiej Brytanii, małych rozmiarów pieski nadrabiają swoim usposobieniem i bardzo przywiązanym do właściciela charakterem.

Lancashire heeler posiada opinie wspaniałego towarzysza rodzinnego. Jest to pies, który przywiąże się do wszystkich członków rodziny i będzie traktował ich z dużą delikatnością. Rasa przywiązuje się także do dzieci, choć nie jest najlepszym kandydatem na pupila dla najmłodszych członków rodziny. Lancashire heeler sprawdzi się natomiast w kontaktach z nieco starszymi dziećmi, które znają już zasady odpowiedniego obchodzenia się z pupilami.

Radosne usposobienie piesków rasy lancashire heeler sprawia, że okazują się wyjątkowymi towarzyszami. Niewielkie rozmiary rasowego heelerka nieodłącznie wiążą się z odważnym charakterem. Ten niewielkich rozmiarów pies jest równie odważny, co wyżeł portugalski, australian stumpy tail cattle dog czy puli pies. Rasowe heelery nie boją się większych od siebie psów ani osób obcych. Z reguły posiadają dość przyjazne usposobienie, jednak bardzo wiele zależy od właściwej socjalizacji.

Młode szczeniaki muszą wcześnie poznać różne dźwięki, nowe zapachy, sytuacje i zdarzenia. Właściwa socjalizacja wpłynie na ich usposobienie w wieku dorosłym. Dobrze socjalizowane szczeniaki lancashire heelera bez trudu dogadają się z innymi pieskami, a nawet z kotami. Trzeba przy tym pamiętać, że rasa posiada nieustraszony charakter, ale i instynkt łowiecki. Dlatego pies może niekiedy pognać za szybko uciekającym, obcym kotem czy innym małym zwierzakiem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach psów pasterskich.

Ze względu na przyjazne usposobienie i chęć do nauki, rasowe lancashire heelery okazują się dobrymi towarzyszami do różnego rodzaju sportów. Duża skoczność, wytrzymałość i determinacja do współpracy z człowiekiem mogą sprawić, że rasa będzie równie skuteczna w ćwiczeniach, co australian stumpy tail cattle dog, wyżeł portugalski czy puli pies. Niepozornie wyglądający lancashire heeler posiada opinie idealnego kandydata do agility czy flyballu.

Przyjazne, skoncentrowane na człowieku usposobienie rasy nieodłącznie wiąże się z potrzebą ruchu. Mały pies lancashire heeler wymaga zajęcia, które zmęczy go zarówno pod kątem fizycznym, jak i intelektualnym. Rasa z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób mało aktywnych, dysponujących niewielką ilością wolnego czasu.

Pielęgnacja i najważniejsze wymagania lancashire heelerów

Lancashire heeler jest równie łatwy w pielęgnacji, co wyżeł portugalski. W zupełności wystarczy przeczesywać jego szatę raz na kilka tygodni. Krótka, przylegająca do ciała sierść nie ma tendencji do kołtunienia się czy nadmiernego gromadzenia zanieczyszczeń. Raz na pewien czas możemy też skontrolować stan oczu, uszu oraz pazurów. Młode szczeniaki powinny być regularnie przyzwyczajane do tych czynności, dzięki czemu nie będą sprawiały problemów podczas pielęgnacji w wieku dorosłym.

W hodowlach zwraca się uwagę na odpowiednią socjalizację piesków. Jest to bardzo istotne, bowiem braki socjalizacyjne mogą przełożyć się na negatywne zachowania w wieku dorosłym. Warto mieć to na uwadze i kontynuować socjalizację po także po przybyciu pupila do nowego domu.

Rasa lancashire heeler nie posiada szczególnych wymagań żywieniowych. Warto zapewnić jej odpowiednio zbilansowane posiłki, które będą odpowiednio dopasowane do aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Możemy sięgnąć tu po karmy gotowe lub samodzielnie komponować posiłki dla lancashire heelera.

Dostępność i cena za szczeniaki lancashire heeler w hodowlach

Rasa lancashire heeler jest niemal nieznana w naszym kraju (podobnie jak australian stumpy tail cattle dog). Z uwagi na ograniczoną popularność, możemy spotkać się z dużym problemem z dostępnością miejsc hodowlanych. Lancashire heelery są jeszcze bardziej trudnodostępne niż wyżeł portugalski czy puli pies. Dlatego osoby chcące zakupić młode szczeniaki, powinny szukać w hodowlach zagranicznych.

Cena w hodowlach zachodniej europy będzie uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Najlepszą opcją byłaby hodowla, która należy do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki w tego typu hodowlach może różnić się w zależności od przeznaczenia młodego pupila. Cena za szczeniaki z uprawnieniami do brania udziału w wystawach będzie wyższa od stawek za pupile bez tego typu uprawnień. Dotyczy to wszystkich ras, także takich jak wyżeł portugalski, puli pies czy australian stumpy tail cattle dog.

Cena za szczeniaki lancashire heeler w hodowlach z Wielkiej Brytanii na ogół rozpoczyna się od kwoty 1000 euro. Stawka za pupile z dobrym pochodzeniem i z renomowanego źródła może przekraczać kwotę 2000 euro. Górna cena za szczeniaki w zagranicznych hodowlach jest trudna do jednoznacznego ustalenia.

Ormskirk Terrier - zalety i wady

Zalety
  • łatwa pielęgnacja
  • wesoły
  • nadaje się do mieszkania
  • inteligentny
  • można uprawiać z nim sporty
Lancashire Heeler to pies chętny do wspólnych aktywności. Jest bystry, wesoły i przyjacielski.
Wady
  • tendencja do szczekania
  • upartość
Lancashire Heeler bywa uparty. Nie nadaje się dla najmłodszych dzieci. Może być szczekliwy i sprawiać kłopoty, jeżeli nie jest prawidłowo prowadzony.

Ormskirk Terrier - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • wysoko osadzony ogon,
  • średniej długości szyja,
  • zgryz nożycowy,
  • stojące uszy,
  • zwężająca się kufa,
  • przylegające wargi
Lancashire Heeler jest psem małym i krępym.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne podpalane,
  • czekoladowe podpalane
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Ormskirk Terrier

Charakter lancashire heeler

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Lancashire Heeler nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Lancashire Heeler, który poczuje instynk myśliwski, może oddalić się od opiekuna.
Użytkowanie:
Lancashire Heeler to pies mający instynkt łowiecki, a także pasterski i do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Ormskirk Terrier - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Lancashire Heeler mimo swojej wesołości i przyjacielskiego nastawienia, wymaga konsekwencji. Prawidłowo prowadzony będzie doskonałym towarzyszem. Brak pracy z psem może spowodować, że będzie zachowywał się szczekliwie i zadziornie.
Dla kogo się nadaje:
Lancashire Heeler to pies dla osób aktywnych. Nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Lancashire Heeler może być doskonałym kompanem zabaw. Zawsze należy jednak uczyć dzieci prawidłowego postępowania.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Lancashire Heeler poradzi sobie z nieobecnością opiekuna. Należy go jednak do tego przygotować.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Lancashire Heeler to bystry pies, który ma w sobie niezależnego ducha. Wymaga konsekwencji i cierpilowści, a także ciekawych zajęć. Prawidłowo socjalizowany i prowadzony jest cudownym przyjacielem rodziny.

Pielęgnacja lancashire heeler

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Lancashire Heeler wymaga szczotkowania sierści, skracania pazurów, kontrolowania stanu uszu oraz dbania o higienę jego jamy ustnej. Zimą warto zwrócić uwagę na pielęgnację opuszek łap.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Lancashire Heeler może jestść zarówno karmy gotowe (suche, mokre), jak i dietę domową lub BARF. Posiłki powinny być zawsze zbilansowane. Oznacza to, że mają dostarczać psu odpowiednią ilość kalorii oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Podatność na choroby:
Lancashire Heeler może mieć problemy okulistyczne. U aktywnych psów zdarzaą się również urazy i kontuzje.
ikona podziel się Przekaż dalej