Jak wygląda łajka wschodniosyberyjska. Czy rasa została uznana przez FCI?


Wśród łajek rosyjskich wyróżniamy kilka oddzielnych ras. Dobrym przykładem jest tu łajka wschodniosyberyjska, łajki zachodniosyberyjskie oraz łajki rosyjsko-europejskie. Wszystkie z nich zostały uznane przez FCI. Wzorzec rasy wschodniosyberyjskiej odnajdziemy pod numerem 305. Standard łajek zachodniosyberyjskich znajduje się pod numeracją 306. Z kolei łajki rosyjsko-europejskie znalazły swój opis we wzorcu rasy FCI, numer 304.

Zarówno łajka wschodniosyberyjska, łajki rosyjsko-europejskie, jak i zachodniosyberyjskie zostały zaklasyfikowane do grupy 5 (szpice i psy ras pierwotnych). Rasy łajek znajdują się także w sekcji 2, obejmującej nordyckie psy myśliwskie. Wszystkie podlegają próbom pracy i mają silny instynkt łowiecki.

Wśród łajek wschodniosyberyjskich dominuje zrównoważone usposobienie i wszechstronność. Niegdyś była to rasa typowo myśliwska oraz zaprzęgowa. Dorosłe psy przybierają średnią wielkość, posiadają mocny kościec i dobrą muskulaturę. Rasa powinna także spełniać istotne proporcje. Współczynnik proporcji (obejmuje długość tułowia do wysokości w kłębie) wynosi 104 – 108 w przypadku piesków i 106-110 w przypadku suk.

Niekiedy możemy spotkać się z mylnym określeniem łajek. Myloną nazwą jest owczarek wschodniosyberyjski. W rzeczywistości taka rasa nie istnieje. Owczarek wschodniosyberyjski nie figuruje w wykazie ras FCI. Co więcej, łajka wschodniosyberyjska, rosyjskie łajki zachodniosyberyjskie lub łajki rosyjsko-europejskie mają więcej wspólnego ze szpicami niż rasami zaliczanymi do owczarków (np. z alabai).

Żadna rasa łajek nie posiada bardzo nietypowych cech wyglądu. Z pozoru są to zwyczajne psy pracujące, wyróżniające się wyjątkowo obfitym podszerstkiem. Łajka wschodniosyberyjska posiada gruby, długi i prosty włos okrywowy. Na szyi i łopatkach tworzy się kołnierz, a u psów występuje grzywa na kłębie. Wzorzec rosyjskich łajek wyróżnia dopuszczalne umaszczenie. Łajka wschodniosyberyjska może posiadać umaszczenie typu pieprz i sól, białe, czarne, czerwone oraz brązowe we wszystkich odcieniach. Łaty powinny być nakrapiane, Na kończynach dopuszczalne są łaty nakrapiane w kolorze dopasowanym do szaty.

Dorosły, prawidłowo zbudowany pies osiąga 53 do 63 cm wysokości w kłębie. U łajek występuje widoczny dymorfizm płciowy, a suki są mniejsze niż pies. Idealna wysokość w kłębie dorosłej suki to 53 do 61 cm. Dla porównania, łajka rosyjsko-europejska osiąga rozmiar 52 do 58 cm (pies) lub 50 do 56 cm w przypadku suk. Zarówno łajka rosyjsko-europejska, wschodniosyberyjska jak i rosyjskie łajki zachodniosyberyjskie nie posiadają opisu pożądanej wagi.

Jakie usposobienie posiada pies rasy łajka wschodniosyberyjska?

Łajki są psami o dużym temperamencie, ale i silnym stopniu przywiązania do członków rodziny. Rasa była niegdyś wykorzystywana do pomocy w polowaniu i do zaprzęgów. Dzięki temu wykazuje się dużą wytrzymałością, niekiedy upartością oraz otwartością na człowieka. Warto także pamiętać, że wśród łajek występuje dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Jest to poniekąd przeszkoda na spacerach. Łajka wschodniosyberyjska może pognać za szybko poruszającymi się, drobnymi stworzeniami lub za rowerem.

Biegnąca łajka wschodniosyberyjska, pies o ciekawym wyglądzie i charakterze, a także usposobienie i hodowla w pigułce
Łajka wschodniosyberyjska to rasa psa o łagodnym usposobieniu i pięknym wyglądzie, którego hodowla nie jest trudna
Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Dużą zaletą łajki jest jej oddanie względem właściciela. Rasa posiada opinie bardzo lojalnej, nastawionej na współprace z człowiekiem i łagodnej dla członków swojego stada. W stosunku do obcych może okazać się bardziej nieufna, jednak nie przejawia nieuzasadnionej agresji. Duże oddanie, odwaga i samodzielność sprawiają, że łajki dobrze sprawdzają się w roli stróżów. Mogą być w tym znacznie skuteczniejsze niż alabai lub niewielkich rozmiarów brabantczyk.

Trzeba również podkreślić, że łajka rosyjsko-europejska, wschodniosyberyjska, wspomniany wyżej brabantczyk czy alabai wymagają odpowiedniej socjalizacji. Proces rozpoczyna się już w hodowlach i obejmuje pierwsze tygodnie życia szczeniaka. Rasy takie jak łajki wymagają również doświadczonego przewodnika. Ich upartość, samodzielność oraz chęć postawienia na swoim sprawiają, iż nie jest to najlepszy wybór dla osób bez żadnego doświadczenia szkoleniowego. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat psa rasy łajka zachodniosyberyjska.

Cena szczeniąt w hodowlach. Ile kosztuje łajka wschodniosyberyjska, alabai lub brabantczyk?

Łajki wschodniosyberyjskie są mało znane w naszym kraju. W związku z niewielką popularnością znajdziemy je jedynie w kilku hodowlach. Cena za małe pieski może okazać się pewnym zaskoczeniem. Szczenięta w dobrych hodowlach na ogół kosztują około 4 000 – 6 000 zł. W podobnych przedziałach kosztowych znajduje się łajka rosyjsko-europejska. Trzeba także zaznaczyć, że szczenięta z uprawnieniami wystawowymi mogą być odczuwalnie droższe.

Cena innych mało znanych ras okazuje się bardzo porównywalna. Dobrym przykładem jest brabantczyk, czyli pochodzący z Belgii, niewielki pies z grupy do towarzystwa. Brabantczyki są trudnodostępne w naszym kraju. Cena za szczeniaki w hodowlach niejednokrotnie przekracza kwotę 5 000 zł.

Innym przykładem jest cena alabai, czyli owczarka środkowoazjatyckiego. Co prawda cena w krajowych hodowlach rozpoczyna się już od kwoty około 2 000 zł, jednak za szczenięta z renomowanego źródła będą znacznie droższe. Stawka za małe pieski alabai w niektórych hodowlach ZKwP przekracza kwotę 8 000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny