Labrador brązowy – opinie, wymagania, usposobienie, ceny
Labrador brązowy to pies, który cieszy się ogromną sympatią „psiarzy”. Labradory to ulubione psy wielu ludzi na świecie. Swoją popularność zyskały dzięki temu, że mają łagodne usposobienie i są świetnymi towarzyszami człowieka. Czym jeszcze wyróżniają się labradory czekoladowe? Jaka jest cena labradora? Rozwiejmy wątpliwości!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o labradorach.
Labrador brązowy – czym wyróżnia się retriever?
Skąd pochodzi długowłosy labrador czekoladowy i biszkoptowy?
Nazwa psa „labrador retriever ”swoje korzenie zawdzięcza angielskiemu czasownikowi „to retrieve” (przynosić, aportować). Dorosły labrador retriever zaliczany jest do psów myśliwskich. W dawnych czasach szczeniak szkolony był do aportowania myśliwym, zwłaszcza drobnej postrzelonej zwierzyny (np. ptactwa). A więc, nazwa psa wcale nie jest przypadkowa.
Szacuje się, że psy na początku XIX wieku zostały sprowadzone do Anglii. Szczeniaki błyskawicznie spodobały się zamożnej ludności, w tym władcom i arystokracji Wielkiej Brytanii. Pies od dawna wyróżniał się znakomitym chwytem i węchem, co doceniła arystokracja. Właśnie ona zabierała swoje czworonogi na królewskie polowania, wówczas cieszące się dużą popularnością wśród szlachty. Labradory przynosiły swoim opiekunom upolowane zwierzęta.
Jak wyglądają szczeniaki labradora?
Labradory czekoladowe są bardzo charakterystycznymi psami. Od innych czworonogów wyróżnia je nie tylko kolor „czekolada”, ale też masywna budowa ciała i duża siła. Długowłosy labrador należy do aktywnych ras, więc powinno się dość często chodzić z nim na długie wędrówki. Labrador brązowy waży ok. 40 kilogramów, a jego wzrost oscyluje w okolicy 60 centymetrów. Ze względu na to, iż pies jest naprawdę duży, powinieneś zapewnić mu dobrze dopasowane, wygodne miejsce do spania.
Co jeszcze warto wiedzieć o wyglądzie labradorów? Otóż, psy cechują się przylegającymi do głowy, delikatnymi uszami i mocną szyją. Ich kończyny przednie są naprawdę długie, dlatego też psy mają dobry chwyt – właśnie ten fakt wykorzystywano podczas polowań na zwierzynę łowną. Labradory mają gruby u nasady ogon i nieco zwężony na końcu. Jak już wspomnieliśmy, labradory są dobrze umięśnione, a także wyróżniają się doskonałą kondycją. Oczy psów są średniej wielkości, przy czym pies ma łagodne spojrzenie.
Labradory żyją między 11, a nawet 13 lat. Oczywiście, pies może przeżyć o wiele dłużej – o ile dobrze zadbasz o jego odpowiednie żywienie, pielęgnację i aktywność. Labrador w pełni dojrzały staje się w okolicy trzech lat. Chyba najbardziej charakterystycznym kolorem sierści labradorów jest biszkoptowy. Jednak, równie popularnymi barwami są:
- czekolada,
- brąz,
- czerń.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Zastanawiasz się, jaka jest cena labradora? Otóż, cena zależna jest głównie od wieku, stanu zdrowia, płci czy zbliżenia psa do wzorca ras FCI. Cena hodowli to zazwyczaj ok. 3500-4500 zł. Na ostateczną kwotę zakupu pieska wpływa również renoma hodowli. Sprawdź także ten artykuł o wyborze karmy dla labradora.
Szczeniak labradora czekoladowego
Jaki charakter ma brązowy labrador?
Labrador jest z reguły psem towarzyskim, miłym i o łagodnym usposobieniu. Właśnie z tego też powodu jest to niezwykle ceniona ras na całym świecie. Pies uchodzi nie tylko za rodzinnego pupila, ale również za znakomitego… przewodnika. Właśnie dlatego labradory często służą za psów-przewodników dla schorowanych ludzi (np. niewidomych czy głuchoniemych). Pieski te uwielbiają czuć, że są komuś potrzebne. Wykonując swoją pracę (np. pomagając osobie niepełnosprawnej) są bardzo sumienne i oddane, za wszelką cenę starając się pomóc właścicielowi.
Czy labradory są więc psami bez wad? Otóż, to nie jest do końca prawda. Bez odpowiedniego przeszkolenia ciężko jest wydobyć dobry charakter jakiejkolwiek rasy. Jeżeli więc nie przyłożysz się do socjalizacji swojego pupila, labrador może stać się nieokrzesany lub zacząć być agresywny. Odpowiednia tresura to większe prawdopodobieństwo, że czworonóg nie będzie sprawiał problemów już jako dorosły pies. Labradora możne wychować nawet taka osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z żadnym innym psem. Ważne jednak, żeby proces tresury i socjalizacji psa rozpocząć już od pierwszych miesięcy jego życia.
Zachowanie czekoladowych labradorów
Labradory nie należą do psów, które są głośne i dokazują. Zdecydowanie bardziej preferują one spokój i równowagę. Mimo, że pieski lubią aktywnie spędzać czas, nie są przy tym bardzo natarczywe czy namolne. Oczywiście, nie zwalnia to z obowiązku wychodzenia z pupilem na spacery – najlepiej jak najdłuższe, ponieważ tylko w ten sposób labrador będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę spożytkowania energii. Warto będzie również pozwolić swojemu psu na kontaktowanie się z innymi psiakami i ludźmi – zwłaszcza, że labradory lubią kontakt z nieznajomymi i zawieranie nowych znajomości. Oczywiście, są przy tym zrównoważone. Kiedy coś będzie nie tak, labrador błyskawicznie zareaguje. Bardzo ważne, żebyś zapewnił swojemu psu odpowiednio dużą ilość aktywności – wówczas labrador odwdzięczy się bezwarunkową miłością.
Jak każda inna rasa, labrador posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy charakteru. Rzadko kiedy jednak labrador brązowy bywa agresywny bądź nadpobudliwy. Jeżeli masz problem z kondycją, ciężko może być jedynie z wyprowadzeniem psa na spacery. Niestety, ale duża masa i siła psa może sprawiać problem, zwłaszcza z utrzymywaniem pupila na smyczy. Najlepiej będzie więc jak najszybciej nauczyć pieska prawidłowego spacerowania – tak, by nie szarpał i nie ciągnął podczas spacerów, narażając opiekuna na kłopoty z kręgosłupem.
Co zrobić, by dorosły labrador był zdrowy?
Niestety, ale labradory są dużymi łakomczuchami. Pieski te kochają jedzenie i nie ma mowy, że nie oprą się ulubionemu smakołykowi. Bardzo trudnym wyzwaniem dla opiekunów tej rasy może więc okazać się okiełznanie łakomstwa czworonogów. Jest to jednak bardzo istotne, by wyhamować nieposkromiony apetyt pupila.
Nadwaga jest groźnym wrogiem dla labradora – może przyczynić się nie tylko do zaburzenia proporcji sylwetki, ale też pogorszyć stan kręgosłupa i stawów oraz ukrócić życie psa. Postaraj się więc, by labrador jadł tylko tyle, ile musi.