Labrador biszkoptowy - informacje, wymagania, tresura, choroby
Labrador biszkoptowy to pies o wyjątkowym wyglądzie oraz łagodnym usposobieniu. Jak każda inna rasa, retriever wymaga odpowiedniej pielęgnacji i szkolenia. Dlatego poniżej omówimy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę po zakupie szczeniaka. Przybliżymy wymagania krótkowłosych retrieverów, omówimy warunki poprawnego szkolenia, a także najczęściej występujące choroby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Labradory retrievery – wygląd i usposobienie
Jak wygląda labrador biszkoptowy krótkowłosy?
Krótkowłosy labrador biszkoptowy to rasa o średnim wzroście i wadze. Dorosły pupil waży zazwyczaj około 30-36 kg przy wysokości w kłębie 56-57 cm. Suczka jest nieco mniejsza, a jej wzorcowa waga to około 25-32 kg, a wysokość w kłębie 54-56 cm. Charakterystyczną cechą tej rasy psa jest masywna budowa ciała. Krępe szczeniaki posiadają dużo mięśni, mocne łapy oraz gruby u nasady ogon.
Labradory sprawiają bardzo łagodne wrażenie. Delikatnie opadające uszy i szeroka czaszka sprawiają, że rasa nie wygląda na groźną. Co więcej, nasz krótkowłosy pupil może czasem wyglądać, jakby się uśmiechał. Krótkowłosy pupil posiada dwie warstwy gęstej sierści. Pierwszą jest tak zwany podszerstek, który wypada dwa razy do roku. Druga warstwa to twardy włos właściwy, który przylega do ciała. Nasz krótkowłosy pies posiada bardzo gęste umaszczenie, umożliwiające dobrą izolację cieplną. Rasa psa była kiedyś wykorzystywana do pracy w portach rybackich, a gęste, nieprzemakalne futro okazywało się idealnym izolatorem.
Kolor biszkoptowy nie oznacza jeszcze wszystkich opcji umaszczenia. Szczeniaki mogą także przybierać kolor czekoladowy, brązowy, czarny, a nawet biały. Ich najbliższym kuzynem jest długowłosy golden retriever. W jego przypadku również dopuszcza się czarny, czekoladowy, brązowy i biszkoptowy kolor umaszczenia.
Jakie usposobienie posiada labrador biszkoptowy?
Retriever krótkowłosy to rasa psów o radosnym podejściu do życia. Informacje zebrane od hodowców psów wskazują na to, że szczeniaki są stale chętne do zabawy i radośnie uczestniczą w domowym życiu. Pies już od pierwszych miesięcy silnie przywiązuje się do człowieka, lubi spędzać z nim czas, a także uczyć się nowych sztuczek.
Zarówno małe, jak i dorosłe pieski są bardzo aktywne. Z chęcią wychodzą na dłuższe spacery, uczestniczą w zabawach na świeżym powietrzu lub wykonują komendy posłuszeństwa. Retriever to rasa psów zapatrzonych w człowieka. Labrador biszkoptowy lubi przebywać z osobami dorosłymi i jest wyjątkowo delikatny w kontaktach z dziećmi i osobami starszymi. Dzięki swojej delikatności oraz łagodnemu usposobieniu, labradory są chętnie wybierane do zajęć dogoterapii.
Zdjęcia psów przedstawiają czasem labradory o większej wadze. Jest to związane z faktem, że retriever to pies o niepohamowanym apetycie. Zarówno szczeniaki, jak i dorosły pies będą zazwyczaj żebrać o jedzenie, a ich miska będzie ciągle pusta. Biszkoptowy, czekoladowy, brązowy czy czarny szczeniak labradora okazuje się bardzo podatny na szkolenie. Wystarczy nagradzać psa ulubionymi przysmakami, które okazują się dla niego bardzo atrakcyjne. Pamiętajmy też, że szczeniaki i dorosły pies mogą podjadać na spacerach. Niektóre zjadane przedmioty nigdy nie powinny trafić do psiego pyska, a brak wybredności u psa może wywoływać problemy ze strony układu trawiennego. Dlatego rasa wymaga odpowiedniego szkolenia, które w pewnym stopniu wyeliminuje ten problem.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Informacje o rasie wskazują też na wysoką inteligencję psa. Nasz krótkowłosy szczeniak labradora będzie szybko się uczył, a co więcej, okaże się bardzo chętny do różnego rodzaju szkoleń. Zdjęcia z psich zawodów sportowych często ukazują zadowolone pieski rasy labrador retriever. Dorosły pupil chętnie podejmie się aktywności, a podatność na szkolenie może okazać się wyjątkowo przydatna. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o labradorach.
Wymagania, szkolenie oraz możliwe choroby – sprawdzamy najważniejsze informacje
Jakiej pielęgnacji wymagają labradory?
Wszystkie informacje dotyczące pielęgnacji uzyskamy u dobrego hodowcy, od którego kupujemy małe pieski. Zdjęcia rasy krótkowłosej sugerują nam, że pupil nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Mały szczeniak wymaga przycinania pazurków, przeglądania stanu uzębienia i kontroli uszu. Raz na tydzień lub dwa możemy też wyczesać gęstą sierść. Najlepiej sprawdzi się tu metalowy grzebień.
Biszkoptowy, czekoladowy, brązowy czy czarny labrador nie posiada problemów z filcowaniem się czy plątaniem futra. Pies długowłosy będzie już wymagał znacznie bardziej czasochłonnej pielęgnacji. Zdjęcia retrieverów często przedstawiają pieski długowłosych. Są to golden retrievery, których wygląd mocno przypomina labradory. Długowłosy golden retriever wymaga częstszego czesania. Co pewien czas należy go także wykąpać w szamponie dla psów rasy długowłosych.
Kolejnym wymaganie rasy retrieverów jest odpowiednie żywienie. Mały szczeniak oraz dorosły pies labradora wyróżniają się dużą aktywnością fizyczną. Dlatego warto wybierać karmę o dużej zawartości mięsa. Nasz mały towarzysz nie jest zbyt wybredny i chętnie zje niemal każdy posiłek. Mimo wszystko warto wybrać karmę o dobrym składzie. Ocenimy ją czytając informacje lub zdjęcia na etykiecie. Ciekawym rozwiązaniem jest też żywienie dietą BARF. W owym modelu szczeniak labradora i dorosłe pieski dostają jedzenie surowe, komponowane samodzielnie przez właściciela. Według zwolenników tej diety, BARF najlepiej odwzorowuje pierwotne żywienie wilków i jest najzdrowszym rozwiązaniem dla psów niemal każdej rasy.
Szczeniak labradora wymaga konsekwencji
Szkolenie szczeniaka rozpoczynamy od pierwszych dni jego przybycia do naszego domu. W pierwszym etapie uczymy podstawowych reguł. Każdy pies powinien wiedzieć czy wolno mu wchodzić na łóżko lub do danego pomieszczenia. Jasne określenie reguł sprawi, że nasz mały pupil łatwiej odnajdzie się w relacjach z całą rodziną.
Biszkoptowy, czarny, brązowy czy czekoladowy pies powinien być też uczony zasad higieny. Na szczęście większość labradorów nie sprawia większych problemów i szybko uczy się załatwiania swoich potrzeb na dworze. Nagroda w postaci smaczków okazuje się dla nich bardzo motywująca.
Szczeniak labradora może też posiadać silny instynkt posiadania. Dlatego warto uczyć psy oddawania przedmiotów, co przyda się na przykład podczas spacerów. Do podstawowego szkolenia należy również wyeliminowanie problemu podjadania różnego typu przedmiotów. Szczeniak labradora często boryka się z tendencją do połykania niejadalnych rzeczy.
Informacje o szkoleniu warto uzupełnić o fakt, że mały labrador jest bardzo chętnym, a także pojętnym uczniem. Rasa okazuje się łatwa w ułożeniu, wymaga jedynie konsekwencji oraz odpowiedniej ilości czasu. Zarówno mały, jak i dorosły pies musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Świetnie sprawdzą się dłuższe spacery, zabawy z piłką, patykami i różnego rodzaju sporty, które można uprawiać wraz z pupilem.
Na jakie choroby mogą cierpieć labradory biszkoptowe?
Labradory są dość odporną rasą i rzadko przytrafiają im się choroby. Do najczęstszych dolegliwości należą problemy żołądkowe, wywołane zjadaniem niedozwolonych pokarmów. Szczeniaki i psy dorosłe mogą też mieć tendencje do otyłości, a to z kolei pociąga za sobą problemy ze stawami.
Do najczęściej występujących chorób należą także młodzieńcze zapalenie kości i różnego rodzaju choroby oczu. Rasa jest predysponowana do dysplazji stawu biodrowego oraz stawu łokciowego. Są to choroby o podłożu genetycznym, dlatego warto zakupić szczeniaka po przebadanych rodzicach. Dobry hodowca udostępni dokumentacje psów, podpowie jak pielęgnować pupila, a także określi ile żyją labradory z jego linii hodowlanych. Z pewnością będzie to bezpieczniejsze rozwiązanie niż zakup szczeniaka o niewiadomym pochodzeniu.