Krótkowłosy border collie

Charakterystyka wyglądu rasy border collie

Psy przez wielu hodowców uznawane są jako jedna z najpiękniejszych ras świata. Sylwetka border collie jest bowiem bardzo harmonijna, a budowa ciała proporcjonalna. Piesek posiada dobrze umięśnione ciało, będące wręcz stworzone do sprawowania opieki nad stadem. Pies pasterski border collie posiada dość spore umiejętności fizyczne oraz umysłowe, właśnie dlatego może być doskonałym kompanem do brania udziału w psich sportach. Umaszczenie border collie jest bardzo różnorodne. Sierść piesków może być więc:

  • dwukolorowa (np. czarno-biała),
  • tricolor.

Czasem występuje też pies całkowicie szary, czarny, biały (jednak ten kolor nie może dominować) bądź np. marmurkowo-niebieski border collie blue merle. Sierść zwierzaków zależeć będzie w dużej mierze od tego, jak wyglądali rodzice szczeniaków.

Jaki charakter ma szczeniak border collie?

Szczeniaki mają bardzo łagodne usposobienie – wiadomo jednak, że takie posiada większość maluchów, niezależnie od rasy. Dopiero później „wyrabia” się prawdziwy charakter psa, który akurat u border collie jest dość specyficzny. Rasa border collie jest inteligentna, więc często pieski te „zatrudnia się” w służbach celnych np. do tropienia narkotyków. Aby jednak zapanować nieco nad inteligencją psów, należy je odpowiednio wyszkolić – a nie tylko zdać się na działanie natury. Żaden pies nie będzie potrafił się sam wyszkolić, by np. pomóc osobie niepełnosprawnej. To od człowieka zależy więc w większości, jak szczeniaki będą wychowane.

Border collie mają bardzo wybuchowy temperament, a także ogromną chęć do życia. Kochają wspólnie bawić się ze swoim opiekunem, a także wymęczyć na długim spacerze. Jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z tą rasą, na pewno ciężko będzie przyzwyczaić się do żywiołowości psa. Aby nie nabawić się problemów, warto będzie odpowiednio wcześniej wyszkolić pieska, zwłaszcza że border collie lubią wymuszać pewne zachowania na swoich właścicielach i na pewno nie zmienią swoich przyzwyczajeń za „pstryknięciem palcami”. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o cenach psa border collie.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Usposobienie border collie

Krótkowłosy border collie – opis charakterystycznych zachowań

Niezależnie od tego, czy piesek jest biały, szary czy też czarny, każda hodowla border collie zgadza się co do jednego – rasa potrafi postawić na swoim. Jeżeli nie będziesz więc zapewniać zajęcia dla swojego czworonoga, może on zacząć… niszczyć meble w mieszkaniu! Gdy tylko zauważysz taki problem, powinieneś niezwłocznie zapewnić mu jak najwięcej rozrywki. Zaangażuj się w zabawę i pokaż swojemu pupilowi, że niszczenie mebli wcale nie jest takie fajne. Oczywiście, możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej formy zabawy zastępczej, jednak warto takich poszukać.

Zamiast izolować psa w klatce, wychodź z nim jak najczęściej na spacery. Niestety, ale zamykanie w klatce może bardzo źle wpłynąć na psychikę border colie. Warto pamiętać o tym, że border collie bardzo nie lubi samotności. Właśnie dlatego nie powinno się zostawiać go samego na wiele godzin – gdyż w ten sposób można go tylko skrzywdzić. Nieświadomi właściciele po jakimś czasie właśnie z tego powodu oddają pieski do schroniska – ponieważ przerasta ich nadmiar energii rasy i nieustanne zapotrzebowanie psów na nowe bodźce. Nie oszukujmy się – nie każdy ma siłę i czas na to, by zapewnić swojemu psu aż tyle atrakcji. Dlatego border collie nie są dobrą rasą dla kogoś, kogo nigdy nie ma w domu.

Piesek bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela, jednak tym sposobem jest też nieco nieufny wobec innych ludzi. Czasem może więc zareagować na kontakt z innymi niespodziewaną agresją! Zachowuj zatem 100 % czujności i pilnuj swojego border collie, gdy będzie chciał przywitać się z innym człowiekiem.

Co jeszcze warto wiedzieć o border collie?

Sporo osób sądzi, że mądry pies to taki, który szybko się uczy i którego można łatwo wyszkolić. W rzeczywistości, prawda jest zupełnie inna! Inteligentny pies to taki, który wcale nie jest posłuszny właścicielowi oraz taki, który potrafi odmówić treningu widząc, że jest mu kompletnie niepotrzebny. No cóż, border collie właśnie takie są! Dlatego zapewnij im jak najlepsze i możliwie konsekwentne szkolenie, które będzie prowadzone wyłącznie pozytywnymi metodami (bez agresji!). Odpowiednio zmotywowany piesek na pewno łatwo i szybko nauczy się komend, które będziesz mu powtarzać.

Krótkowłosy border collie po kąpieli w szaliku oraz jego usposobienie i opis rasy
Krótkowłosy border colliee, a także jego usposobienie i charakter

Pamiętaj o tym, że border collie uwielbia szczekanie – podobnie, jak większość owczarków. To też pies pasterski, który nie będzie się oddalał od właściciela, zwłaszcza że skłonność do uciekania po prostu nie leży w jego naturze. Border collie nie są łakomymi psami, jednak na pewno będą bardzo szczęśliwe, gdy otrzymają smakołyk po np. dobrze wykonanym ćwiczeniu. Pieski są wrażliwe, więc na pewno świetnie sprawdzą się w roli stróżującej. Ich instynkt stróżujący jest znakomicie rozwinięty, jednak nie nadmierny – a więc, z całą pewnością pies będzie w stanie obronić posesji domu i ostrzec właścicieli np. przed zbliżającymi się gośćmi czy też intruzami. Jeżeli odpowiednio zadbasz o swojego pieska, a także poświęcisz mu dość dużo czasu, to border collie na pewno stanie się najlepszym towarzyszem oraz przyjacielem całej rodziny.

Pamiętaj, że…

Cena psa zależeć będzie od pochodzenia i tego, w jaki sposób wyceni szczeniaka hodowla border collie. Przyjmuje się jednak, że średni koszt zakupu pieska to między 3000 a 4000 zł z rodowodem (hodowla zarejestrowana w FCI). Miesięczne utrzymanie pieska border collie to zaś koszt ok. 200 zł (z karmą i zabiegami pielęgnacyjnymi włącznie).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny