Pies w kołnierzu ochronnym

Kiedy zakładanie psu kołnierza jest konieczne?

Po kastracji (sterylizacji pełnej), suczka i kotka mają zakładany pooperacyjny kaftanik, aby nie rozrywały swoich szwów i nie wylizywały ran. Zwierzęta nie lubią w tym siedzieć, ale jest to wtedy niezbędne.

Jednak inne zabandażowane rany mogą goić się dłużej, zwłaszcza jeśli opatrunek nie będzie zrobiony właściwie. Ubierając psu kołnierz, można pozwolić, aby rana miała dostęp do powietrza. Pies w kołnierzu nie może gryźć, drapać ani lizać miejsc pooperacyjnych lub skaleczeń, dzięki czemu w rany nie wdaje się zakażenie i goją się szybciej. Zazwyczaj pies jest zmuszony do noszenia kołnierza przez ok. 10 dni.

Zanim pies przyzwyczai się do kołnierza, może minąć nawet kilka dni. Należy jednak nastawić się na to, że zwierzak będzie obijał się o meble oraz hałasować. Kołnierz można zdejmować jedynie na czas spacerów, ale trzeba wtedy pilnować psa. Wciąż nie może lizać ani drapać ran, a tym bardziej bawić się z innymi pieskami.

Kołnierz ochronny - rodzaje i cena kołnierzy dla psów

Istnieją różne modele kołnierzy pooperacyjnych. Nie są uniwersalnych rozmiarów, więc można dobrać taki pasujący idealnie na pupila. W tabeli poniżej znajduje się spis dostępnych kołnierzy oraz cena za poszczególny typ.

Kołnierze dla psa wraz z cenami

Rodzaje

Typ

Cena

Kołnierz sztywny

plastikowy

●      Buster Clic ok. 15 – 50 zł

●      Trixie ok. 10 – 30 zł

Kołnierz miękki

z tkaniny/z nylonu

●      Collar ok. 45 – 115 zł

●      Grande Finale ok. 30 – 70 zł

okulistyczny

●      Grande Finale ok. 40 – 70 zł

Kołnierz oponka

dmuchany (gruby)

●      Trixie ok. 50 – 70 zł

●      Barry King ok. 30 – 50 zł

piankowy (płaski)

●      Trixie ok. 40 – 180 zł

wypełniony włóknami (gruby)

●      Grande Finale ok. 35 – 100 zł

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Nie każdy typ nadaje się do wszystkiego. Kołnierz okulistyczny ma za zadanie ochraniacz oczy psa (ma wszyty specjalny stelaż) i nie należy go zakładać psu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Z kolei kołnierz ochronny oponka wypełniony włóknami nie pozwala na swobodne ruchy głową, ale pies może w nim dosięgnąć niektóre partie ciała. Choć aż tak nie dezorientuje psa, to jednak nie jest polecany przy kotach.

Najczęściej wybierany jest kołnierz sztywny. Jest to najlepszy pooperacyjny kołnierz dla psa, ponieważ dobrze ochrania, łatwo się czyści i pies nie powinien go ściągnąć. Może być zapinany na rzepy i wykończony materiałem, aby nie podrażniać skóry. Odpowiednio dobrany kołnierz sięga ponad koniuszek nosa zwierzęcia.

Kołnierz miękki zazwyczaj wykonany jest z materiału wodoodpornego, ale niektóre kołnierze mocno szeleszczą, czym zniechęcają do siebie psa. Ten kołnierz może się zsuwać, a bardzo zawzięty pies może go z łatwością ściągnąć.

Kołnierz oponka może być wypełniony włóknami poliestrowo-silikonowymi lub dmuchany. Te typy wyglądają na koło ratunkowe założone na szyję psa. Z kolei kołnierz oponka wypełniony pianką jest płaski, ale za to szeroki. Powinien być miękki, elastyczny, trwały i umożliwia psu swobodne ruszanie głową. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ubranku pooperacyjnym dla psa?

Kołnierz dla psa i kcesoria dla psa – informacje

Jaki preparat na kleszcze dla psa jest najlepszy?

Kleszcze są dosłownie wszędzie: w lasach, w wysokiej trawie, w ogródku czy nawet na osiedlu. Nie sposób całkowicie ochronić przed nimi psa, a przecież przenoszą bardzo groźne choroby (m.in. boreliozę i babeszjozę). Nie zawsze da się znaleźć wszystkie kleszcze, ponieważ te znieczulają miejsce, w które się wgryzają, a objawy choroby odkleszczowej są podobne do różnych przypadłości (np. brak apetytu, gorsze samopoczucie).

Warto wiedzieć, że środki odstraszające wcale nie dają pewności, że kleszcz w ogóle nie przyczepi się do psa, ale dają pewność, że kleszcz umrze, gdy ten wgryzie się w czworonoga. Jednak po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć psa i w razie potrzeby wyciągnąć kleszcza (nie wyrywając, a wykręcając – inaczej jego część może pozostać w ciele psa!) za pomocą pęsety lub haczyka.

Owczarek w kołnierzu po operacji
Kołnierz dla psa po operacji krok po kroku, czyli opis, modele, ceny kołnierzy oraz zastosowanie i konieczność noszenia kołnierzy

Dostępne są różne środki na kleszcze:

  • obroża – zapewnia ochronę przed kleszczami i pchłami do 8 miesięcy. Zazwyczaj polecane są obroże marki Bayer Foresta. Tanie obroże są mało skuteczne i przeważnie działają tylko do pierwszej kąpieli psa w jeziorze lub ulewnego deszczu.
  • krople – zwykle chronią przed kleszczami przez 3-5 tygodni, a przed pchłami 3 miesiące. Nie należy mieszać ze sobą kropel różnych marek. Do wyboru są m.in. Frontline, Spot On, Sabunol.
  • tabletki – nie są popularne, ale niektórzy się na nie decydują. Zazwyczaj działają 12 tygodni. Są to m.in. tabletki marki Bravecto i firmy Simparica.

Antyszczekacz – co warto wiedzieć o obroży antyszczekowej?

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, aby twój pies przestał szczekać, najlepiej zacznij od odkrycia przyczyny takiego zachowania pupila. Psy wokalizują z jakiegoś powodu i jest to ich naturalny odruch. Wyciem pies może próbować zwrócić na siebie twoją uwagę. Niektóre czworonogi mają większe predyspozycje do takiego zachowania (np. psy stróżujące), ale jeśli szczekają i zawodzą, gdy nie ma cię w domu, może to oznaczać, że cierpią na lęk separacyjny.

Obroża antyszczekowa tak naprawdę tylko maskuje problem. Na rynku dostępne są różne modele. Niektóre wysyłają tylko dźwięk, gdy pies zaczyna szczekać, a inne mają jeszcze wibracje. Jednak te łagodniejsze typy mogą być nieskuteczne, dlatego większość osób, które już decydują się na obrożę antyszczekową, wybierają tę z impulsami elektrycznymi. Gdy pies chce szczekać, skomleć czy wyć, zostaje porażony prądem.

Behawioryści nie polecają tego rozwiązania. Zarówno obroża dźwiękowa, wibracyjna, jak i elektryczna tak naprawdę mogą tylko pogłębić lęk separacyjny u psa i spowodować inne problemy behawioralne. Zwierzak może odczuwać nieustanny lęk lub strach, ponieważ nie będzie rozumiał, dlaczego nie może szczekać. Na sam widok obroży pies może zacząć załatwiać się pod siebie.

Zdarzają się sytuacje, w których obroże ulegają awarii (zarówno te tańsze, jak i te droższe). Właściciel psa może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jego pies jest nieustannie porażany prądem (np. gdy tylko się ruszy lub gdy obroża wychwyci jakiś dźwięk z zewnątrz). Choć impulsy nie powinny być duże, to jednak w takiej sytuacji mogą wywołać problemy zdrowotne u zwierzaka.

Pies w kołnierzu ma ograniczone możliwości drapania, lizania i gryzienia, dzięki czemu nie zakaża zranionych miejsc (ślina zabiera bardzo dużo bakterii). Ochronny kołnierz dla psa zazwyczaj zakłada się na ok. 10 dni i przez ten czas rana pooperacyjna lub skaleczenie może się goić bez konieczności zakładania dodatkowego opatrunku. Cena za kołnierz uzależniona jest nie tylko od modelu, ale też jego rozmiaru. Te dla większego psa są droższe. Kołnierz powinien być dobrany odpowiednio pod psa (nie może być luźny pod szyją etc., bo nie spełni swojego zadania).

ikona podziel się Przekaż dalej