Do czego służy kolczatka dla psa

Rodzaje i cena kolczatki

Akcesoria dla psa jak smycz dla psa flexi, gps dla psa czy świecąca obroża dla psa mają zwolenników i przeciwników. Lecz to kolczatka dla psa budzi najwięcej krytyki i kontrowersji.

Kolczatka dla psa to obroża metalowa lub plastikowa, która zaopatrzona jest w kolce skierowane do wewnątrz mające za zadanie drażnienie szyi psa. Generalnie uważa się, że kolczatka ma nauczyć psa odpowiednich zachowań i oduczyć ciągnięcia smyczy.

Przeciętny sklep z akcesoriami dla zwierząt posiada kolczatki metalowe lub plastikowe. Różnią się one sposobem zapięcia:

  • kolczatka zaciskowa,
  • kolczatka zapinana.

Kolczatka zaciskowa posiada część z kolcami, która połączona jest łańcuszkiem. W momencie, gdy pies pociągnie za smycz, łańcuszek powoduje zaciśnięcie obroży, a kolce wbijają się w szyję zwierzęcia powodując ból. Kolczatka zapinana posiada wstawkę ze skóry, która zapinaną na tradycyjną klamerkę. Zarówno kolczatka zapinana jak i zaciskowa może zostać wywrócona kolcami na zewnątrz i wtedy działa jak zwykła obroża. Niektórzy uważają, że bardziej bezpieczna dla psa jest obroża plastikowa, gdyż posiada ona kolce w postaci zaokrąglonych wypustek.

Sklep dla zwierząt oferuje najczęściej kolczatki metalowe, których cena zaczyna się od około 20 zł. Kolczatka zapinana jest nieco droższa, gdyż jej cena zaczyna się od około 30 zł. Cena droższych kolczatek dochodzi do około 260 zł. Najdroższe są kolczatki mocne, dla dużych i silnych psów o obwodzie szyi do około 170 cm. Długość kolczatki można regulować przez wyjmowanie ogniw. Obroża plastikowa kosztuje około 40 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie rzeczy kupić przed pojawieniem się psa.

Dlaczego kolczatki budzą kontrowersje - dlaczego w niektórych krajach kolczatka jest zabroniona?

Używanie kolczatki zostało potępione przez wiele organizacji prozwierzęcych. Kolczatka dla psa jest zabroniona Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, niektórych regionach Włoch i Australii oraz Nowej Zelandii. Zaś w innych krajach aktywiści prowadzą akcje uświadamiające właścicieli psów na temat szkodliwości używania kolczatek. Pojawiają się różne akcje, na przykład oferta darmowych lekcji w szkole dla psów w zamian za oddanie kolczatki czy też zbiórka kolczatek na złom, z której dochód przeznaczony jest na pomoc dla bezdomnych zwierząt. W Polsce istnieje baza szkół dla psów, które prowadzą treningi bez kolców oparte o pozytywne metody.

Do niedawna uważano, że kolczatka dla psa wyrabia u zwierzęcia odruch warunkowy. Pies uczy się, że pociągnięcie na spacerze oznacza ból i przestaje ciągnąć. Pojawiają się jednak opinie, że jest to mit. Kolczatka powoduje u psa ból zarówno fizyczny jak i psychiczny. Według badań psy, które noszą kolczatkę, częściej przejawiają nieprawidłowe zachowania i zaburzenia lękowe.

Kolczatka, czy też inne awersyjne metody szkolenia psów, nie rozwiązują problemów, lecz je maskują. U psa gromadzą się negatywne emocje, które nie tylko psują relacje psa z opiekunem, lecz także wywołują reakcje lękowe lub agresywne oraz prowadzą do chorób somatycznych. Pies może kojarzyć spacer z bólem. Ponadto reakcja lękowa może prowadzić do problemów z zostawaniem samemu w domu jak wycie, niszczenie przedmiotów, czy brudzenie.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Zdaniem specjalistów długotrwałe używanie kolczatki, ale też ciągnięcię za zwykłą obrożę, powoduje u psa uszkodzenia skóry i mięśni szyi i kręgosłupa, tchawicy, tarczycy oraz oczu. Natomiast stosowanie kolczatek i obroży zaciskowych może po czasie spowodować porażenie nerwów przednich i tylnych kończyn.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że stosowanie kolczatki łączy się z bólem psa. Wiele osób uważa, że jest to znęcanie nad zwierzęciem. Natomiast opiekunowie dużych psów i trenerzy stwierdzają, że problem leży w niewłaściwym używaniu kolczatki. Kolczatka powinna być stosowana tylko w czasie treningu i to przez krótki czas. Trenerzy psów nie zalecają stosowania kolczatki jako zwykłej obroży na spacer. Każdy sklep, który ma kolczatki w ofercie, wskazuje, że kolczatka służy tylko do celów treningowych, zaś ból zadaje się psu krótko i tylko w czasie ćwiczeń. Podczas treningu dużych psów stosuje się 2 obroże: kolczatkę i zwykła. Smycz przypina się do kolczatki tylko podczas niektórych ćwiczeń. Sprawdź także akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

Srebrna kolczatka dla psa na białym tle, a także cena kolczatki dla psa i jej zastosowanie
Jaka kolczatka dla psa będzie odpowiednia, a także jej zastosowanie i porady zakupowe

Sklepy i szkoleniowcy wskazują również, że szkolenie przy pomocy kolczatki nie zawsze jest skuteczne. Niektóre psy przyzwyczajają się do bólu i ignorują go. W takim przypadku chodzenie na spacer z dużym i agresywnym psem w kolczatce nie tylko nie odnosi skutku, lecz także może wywoływać u psa wzmożenie agresji.

W żadnym wypadku nie należy zakładać psu kolczatki na szyję idąc na zwykły spacer po ulicach lub do parku. Obecnie w czasie szkolenia psów odchodzi się od metod awersyjnych i bólowych, które są mniej skuteczne. Coraz częściej stosuje się bardziej skuteczne, pozytywne metody szkolenia oparte na nagrodach i wzmocnienia więzi pomiędzy opiekunem i psem.

W jaki sposób oduczyć psa ciągniecia smyczy

Spacer z psem często bywa uciążliwy, szczególnie jeśli mamy dużego i silnego psa. Pies często ciągnie za smycz. Niestety spokojne chodzenie przy nodze nie jest dla niego naturalnym zachowaniem. Zdarza się, że pies szarpie za smycz i obszczekuje lub warczy na innego psa. Problem pojawia się, gdy nie mamy siły utrzymać dużego psa i boimy się, że pies się wyrwie i zaatakuje innego psa lub ucieknie. GPS dla psa czy świecąca obroża dla psa pozwolą nam znaleźć psa, który zerwie się ze smyczy. Czy istnieje jednak lepszy sposób na ciągnięcie przez dużego psa, zamiast zakładać mu na szyję bolesną kolczatkę?

Opinie specjalistów mówią, że kolczatka dla psa nie stanowi rozwiązania problemu. Opiekun dużego psa powinien zdecydować się na szkolenie psa samodzielne lub w szkole dla psów stosując pozytywne, nowoczesne techniki nauki chodzenia na smyczy.

Bardziej bezpieczna alternatywa poradzenia sobie z problemem ciągnięcia przez psa:

  • dłuższa smycz, najlepiej około 3 metrowa, pozwoli bardziej komfortowo wyprowadzać psa na spacer do parku. Dla małych piesków dobrym rozwiązaniem jest smycz dla psa flexi.
  • szelki, do których zaczepia się smycz z przodu powodują, że w momencie pociągnięcia pies odwraca się przodem do opiekuna i oducza się ciągnięcia.

Obroża uzdowa wywołuje takie same kontrowersje jak kolczatka. Zamiast zakładać psu kolczatkę na szyję, lepiej poznać metody pozytywnego szkolenia psa. Do takich metod należy trening chodzenia na luźnej smyczy.

Dobra metoda oduczenia psa ciągnięcia polega na zatrzymaniu się, gdy pies ciągnie. Zatrzymujemy się, stoimy i czekamy, aż pies przestanie ciągnąć. Inna dobra metoda to zatrzymanie się, odwrócenie i pójście w odwrotnym kierunku. Należy to zachowanie powtarzać systematycznie i konsekwentnie, zawsze, gdy pies pociągnie.

ikona podziel się Przekaż dalej