Kliker dla psa – opinie, zastosowanie i cena

Co to jest kliker dla psa?

Kliker dla psa jest specjalnym gadżetem, wykonanym zazwyczaj z plastiku. Każdy klikacz posiada specjalny przycisk, po którego wciśnięciu wydobywa się charakterystyczny „klik”. Większość hodowców doskonale zna kliker i używa go do szkolenia swoich czworonogów. Niektórzy właściciele psów w dalszym ciągu nie wiedzą jednak, że te małe i niepozorne urządzenie służyć może do tresury. Inni z kolei mają wątpliwości, czy kliker dla psa faktycznie działa. Okazuje się jednak, że tego typu gadżet używany był już wiele lat temu w szkoleniach psów.

Kliker działa na podobnej zasadzie, jak gwizdek. Niegdyś gwizdek wykorzystywano podczas szkolenia delfinów – gdy ten wykonywał dobrze zadanie, otrzymywał sygnał dźwiękowy z gwizdka. Dźwięk informował delfina o możliwości podpłynięcia do osoby szkolącej, oczywiście po to, by odebrać swoją nagrodę za poprawnie wykonane polecenie. Klikerowe urządzenia działają na podobnej zasadzie – wydają dźwięk, który ma zasygnalizować zwierzęciu dobrze wykonane zadanie. Może też posłużyć do wymuszenia poniekąd danego zachowania na zwierzęciu.

Opinie na temat klikerów są bardzo pozytywne wśród hodowców, ale też osób nie potrafiących poradzić sobie z niesfornymi, młodymi szczeniakami. Metoda na kliker jest niezłym sposobem na stworzenie więzi między właścicielem, psem, a jego nagrodą. Jeżeli pies będzie poprawnie wykonywał polecenia swojego właściciela, za każdym razem powinien otrzymać nagrodę. Mogą to być małe psie przysmaki, aby zachęcić czworonoga do współpracy. Dopiero później należy od nich odchodzić, zamieniając smakołyki np. na głaskanie po głowie. Kliker dla psa nie jest drogim urządzeniem. Jego cena zaczyna się już od kilku-kilkunastu złotych.

Co warto wiedzieć o klikerach dla psów?

Powinieneś pamiętać o tym, by za każdym razem nagradzać swojego czworonoga przysmakiem, przynajmniej na początku tresury. To ważne, bo kliker dla psa ma kojarzyć się wyłącznie pozytywnie. Dzięki niemu pies będzie mógł nauczyć się pozytywnych zachowań, kojarzonych właśnie z tym charakterystycznym dźwiękiem małego urządzenia. Zwierzę będzie również wiedziało, jaka będzie konsekwencja jego zachowania – czyli, jeżeli zachowa się poprawnie, dostanie nagrodę. Jeśli nie, nic z tego. By zadowolić właściciela, pies będzie ćwiczył dobre zachowania coraz częściej – bo przecież to oznacza dla niego wymarzoną nagrodę!

Lepiej za każdym razem nagradzać swojego psa. Nie możesz zrobić wyjątku, ponieważ rozkojarzyć możesz psa. Rozproszony, nie będzie wykonywać poleceń, nie reagując na dźwięk klikera. Tylko odpowiednia tresura przyniesie rezultaty, których się spodziewasz. Jeżeli chcesz kupić kliker dla psa dobrej jakości, warto będzie odwiedzić sklep Fajny Zwierzak. Znajdziesz tam różne klikerowe urządzenia, ale też inne akcesoria dla psów(np. frisbee dla psa lub puszorek dla psa).

Czy kliker dla psa jest skuteczny? Dowiedz się, dlaczego

Trening psa z klikerem – opis szkolenia z klikerem

Korzystanie z gadżetu nie musi być takie trudne! Jeżeli chcesz szkolić swojego psa, powinieneś go mieć stale przy sobie. Staraj się więc korzystać z niego wyłącznie we wspólnych treningach. Chcesz nauczyć psa siadania? Możesz stanąć naprzeciwko, trzymając w ręce przysmak. Aby nie przestraszyć psa, powinieneś przesuwać ją od nosa za głowę, dalej trzymając w dłoni smakołyk. Piesek będzie powoli odchylał głowę, aż wreszcie usiądzie. Kliknij od razu, gdy to się stanie. Będzie to zaznaczenie dobrego zachowania i poprawnie wykonanego zadania. W ten sposób, powtarzając ćwiczenie, pies będzie kodował w głowie dobre zachowania, których oczekuje jego właściciel.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Pies niosący w pysku kliker, a także podstawowe infomrmacje: opinie, ceny, najważniejsze parametry oraz rodzaje
Kliker dla psa krok po kroku, czyli zastosowanie, rodzaje, opinie, ceny, sposoby działania

Kliker dla psa jest dobrym rozwiązanie jednak wyłącznie, gdy nauczysz się jego obsługi. Tak małe i niewinne urządzenie może sprawić, że tresura psa będzie szybka i przyjemna. Każdy może na początku popełnić kilka błędów, jednak najważniejsza będzie ich eliminacja. Musisz też wziąć poprawkę na to, że nie każdy pies lubi dźwięk klikera. Może być tak, że pupil jest np. nadwrażliwy i zacznie reagować nerwowo na urządzenie. Nie wciskaj klikera przy uszach czworonoga – to może go przestraszyć albo rozzłościć.

Kliker w tresurze psa – czy faktycznie niezastąpiony?

Niektórzy uważają, że kliker dla psa jest zupełnie niepotrzebnym wynalazkiem. Sądzą, że tresura może odbywać się wyłącznie słownie – a więc, można nauczyć psa komend, wymawiając dane słowa lub odpowiednio gestykulując. Oczywiście, to również dobry sposób na wyrobienie u psa pozytywnych zachowań czy naukę komend. Jednak, kliker przynosi szybsze i bardziej efektywne rezultaty. Na początku może być trudno nauczyć się jego obsługi, jednak z czasem nie będziesz chciał stosować innej metody nauczania czworonoga.

Warto pamiętać, że kliker nie wywołuje u psów negatywnych emocji. Niestety, używając do tresury wyłącznie głosu, czasem jego ton może źle kojarzyć się pupilowi – nie jest więc łatwo o pomyłkę i zniechęcenia psa do nauki. Kliker działa szybko i może dokładnie zasygnalizować psu, co powinien zrobić. Ciężko jest też usłyszeć w otoczeniu dźwięk identyczny, jak kliker dla psa. Poza tym, urządzenie zawsze będzie brzmiało tak samo – w przeciwieństwie do tonu głosu, który czasem np. można podnieść w zdenerwowaniu.

Aby kupić urządzenie dobrej jakości, warto odwiedzić sklep Fajny Zwierzak. Znajdziesz tam klikery dla psów w atrakcyjnej cenie. Oprócz nich, asortyment sklepu bogaty jest też w inne gadżety dla czworonogów, jak frisbee dla psa lub puszorek dla psa. Koniecznie sprawdź, co sklep ma do zaoferowania i spraw, by życie z psem stało się najpiękniejszą przygodą życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny