Domowa buda – co warto wiedzieć o klatkach kennelowych?

Zazwyczaj to miękkie legowiska wypełnione gąbką lub silikonowymi kulkami kojarzone są jako miejsca, w których pies odpoczywa. Prawda jest jednak taka, że metalowa klatka również spełnia taką funkcję. Nadaje się zarówno dla dużych, jak i małych psów. Można ją kupić dla amstaffa, bulteriera, labradora czy beagla.

Klatka kennelowa (ang. kennel – buda) to azyl psa. Jeśli klatka zostanie odpowiednio wprowadzona, a pies będzie miał z nią tylko dobre skojarzenia, to właśnie w niej będzie chciał odpoczywać, bo to tam będzie czuł się bezpiecznie. Nadpobudliwe psy będą tam odpoczywać, a w przypadku psów, które niszczą rzeczy właściciela podczas jego nieobecności (np. szczeniaki, które jeszcze tego nie opanowały) nie będą miały takiej możliwości. W ten sposób można uchronić psy przed wyrządzeniem sobie krzywdy (m.in. nie połknął czegoś, co uda im się przypadkowo znaleźć).

Domowa klatka kennelowa dla psa wbrew pozorom nadaje się nie tylko do domu. Można ją używać też:

  • w samochodzie (czyli jak dawniej – w transporcie),
  • na wystawie (zawodach),
  • w nowym miejscu (np. w hotelu).

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Ten rodzaj klatki nadaje się do przewożeniach psów w bagażniku. Małe psy można przewozić także w plastikowych transporterach, które przewiązane są pasami. Duże psy mogą być przewożone na tylnych siedzeniach, ale powinny mieć na sobie szelki wpięte w miejsce pasów. Jeśli masz samochód z dużym bagażnikiem, dobrym rozwiązaniem jest klatka kennelowa. Pies ją już zna i czuje się w niej dobrze, a przy okazji nie zabrudzi bagażnika swoją sierścią.

Na wystawach klatka kennelowa dla psa stosowana jest zarówno po to, aby wyciszyć psa, jak i po to, aby nie spożytkował zbyt wiele energii przed zawodami (np. agility). Jest to także wygodny sposób przetrzymywania zwierząt dla osób, które mają więcej niż jednego psa do wystawienia w zawodach. Zabieranie ze sobą klatki kennelowej do hotelu nie tylko sprawi, że pies znowu znajdzie się w swojej bezpiecznej przystani, ale także nie zniszczy cudzego mienia, za które później trzeba byłoby zapłacić. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić ubranko dla psa.

Jak zaznajomić małego i dużego psa z klatką kennelową?

Przede wszystkim warto ją ustawić w jednym miejscu i więcej nie ruszać (o ile nie zabiera jej się ze sobą np. na wystawę). Można ją postawić tam, gdzie pies wcześniej miał legowisko, na którym chętnie się kładł. Skoro upodobał sobie właśnie tamten kąt, łatwiej zaakceptuje klatkę. Jednak nie należy go do niczego zmuszać. Każdy pies inaczej podchodzi do klatki. Zaznajamianie z nią może potrwać tydzień, jak i miesiąc.

Niezwykle ważne są pozytywne skojarzenia. Gdy postawisz klatkę, pozostaw ją otwartą. Pozwól psu ją obwąchać, a potem nagródź go ulubionymi przysmakami. Warto karmić go tuż obok niej, a potem stawiać miskę z jedzeniem w środku. Następnie po długim spacerze, podczas którego pies porządnie się zmęczy, należy wprowadzić go do klatki. W ten sposób zrozumie, że to tam powinien odpoczywać. Nigdy nie należy pozwalać dzieciom, aby wchodziły do klatki psa, bo pies nie będzie czuł się tam bezpiecznie.

Początkowo psa można zamknąć w klatce na chwilę i sprawdzić jego reakcje. Jeśli będzie niespokojny (np. będzie kręcił się w kółku), to z etapem, w którym zamykane są drzwiczki, należy jeszcze poczekać. Gdy już to zaakceptuje, to z czasem należy wydłużać jego pobyt w zamkniętej klatce.

Mały pies w klatce kennelowej
Klatka kennelowa dla psa, czyli zastosowanie, ceny, opinie, opis, wady i zalety stosowania kenneli dla psa

Możemy nauczyć psa komendy np. „do siebie” nie tylko w odniesieniu do puchatego legowiska. Jego miejscem również dobrze może być klatka kennelowa. Warto nauczyć go także komendy np. „wyjdź”, aby nauczył wychodzić się z niej na zawołanie. Jeśli planujesz zakupy dla swojego pupila, sprawdź także ubranka dla psa w atrakcyjnych cenach.

Klatki kennelowe dla psów – rozmiary, cena

Na rynku dostępne są różne modele metalowej klatki kennelowej. Mogą mieć dwoje drzwiczek, jak i wyjmowane dno. Dostępne rozmiary są od S do XXL. Cena uzależniona jest nie tylko od jakości i wykonania, ale także wielkości klatki. Klatka Double Door dla zwierząt dostępna jest w wymiarach:

  • S – 63x55x61 cm, ok. 130 zł.
  • M – 78x55x61 cm, ok. 150 zł.
  • L – 89x60x66 cm, ok. 180 zł.
  • XL – 109x69x75 cm, ok. 230 zł.
  • XXL – 118x78x84 cm, ok. 300 zł.

Na różnych portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl, sprzedajemy.pl) możne kupić używane klatki kennelowe dla psów. Ich cena jest wtedy mniejsza. Używana klatka wciąż może być dobra. Zanim jednak zdecydujesz się na jej zakup, dokładnie jej się przyjrzyj. Żaden element klatki nie może być uszkodzony, bo pies może zrobić sobie krzywdę.

Taka klatka kennelowa dla psa do domu może być wykorzystywana w wielu sytuacjach. To tam możesz umieszczać psa, który jest chory, po operacji czy starszy i potrzebuje spokojnego kąta. Do klatki kennelowej można wpuszczać psa podczas wizyt gości, aby ten się wyciszył lub pozostał tam, jeśli goście boją się psów. Jednak przede wszystkim jest to azyl psa. Klatka kennelowa nadaje się zarówno dla małych, jak i dużych zwierząt. Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź także najciekawsze akcesoria dla psów w atrakcyjnych cenach.

ikona podziel się Przekaż dalej