Klatka dla psa – czym wyróżniają się klatki dla psów do domu?

Metalowe klatki dla zwierząt

Jedną z najbardziej popularnych jest klatka metalowa dla psów. W porównaniu do wielu innych rodzajów klatek, jest ona nieco droższa od materiałowej, ale i bardziej wytrzymała na różnego rodzaju zniszczenia. Zazwyczaj metalowe są klatki kennelowe. W sklepach zoologicznych znajdziesz ich naprawdę mnóstwo. Zanim jednak podejmiesz właściwą decyzję powinieneś zastanowić się, do czego potrzebować będziesz klatki i czy ma ona służyć dla dużych psów (np. amstaffa lub labradora) czy np. dla małego yorka. Kennel to zazwyczaj klatka, która utworzona jest z drucików. Mogą być one rzadko albo gęsto i grubo rozstawione. Niektóre z nich są mocniejsze, inne posiadają zaś dodatkowe udogodnienia. Im bardziej rozbudowana będzie taka domowa klatka, tym droższa będzie w sklepie zoologicznym. Wśród najbardziej rekomendowanych klatek metalowych wyróżniamy kilka modeli:

Klatka nie jest tania, jednak używane klatki jak najbardziej dostępne są na różnych portalach ogłoszeniowych. Niektórzy kupują metalową klatkę do mieszkania, dla swojego szczeniaka. Gdy dorasta, z taką klatką nie ma później co zrobić. Warto więc skorzystać na owym fakcie i odkupić klatkę od kogoś znajomego – zwłaszcza, że nowa klatka nie jest tania. Warto podkreślić jednak, że materiałowa klatka i tak jest o wiele droższa, niż metalowa wersja.

Materiałowe i plastikowe klatki dla psów

Klatki materiałowe nie są tak popularne jak kennelowe mimo, iż są o połowę lżejsze od nich. Za kupnem materiałowej klatki przemawiać może fakt, iż jest to klatka dla psa o wiele bardziej estetyczna, a także nie robiąca tak dużego hałasu, jak metalowa. Niestety, duża materiałowa klatka jest droższa od metalowej – dlatego zaleca się szukać używane wersje. Niestety, nie zawsze się to udaje, bo materiałową klatkę łatwiej jest niszczyć szczeniakom. Poza tym, materiałowa klatka dla psa może być czasami trudna w wyczyszczeniu, przez co ciężko ją później odsprzedać.

Oprócz metalowych i materiałowych, na rynku zoologicznym dostępne są również różnego rodzaju klatki plastikowe. Służą one jednak z reguły do przewożenia czworonogów. A więc, najlepsze dla niej miejsce będzie w samochodzie lub w innym środku transportu. Klatka nie jest bardzo ciężka, ale jednocześnie wyróżnia się wytrzymałością i twardością. Nie może jednak pełnić funkcji domowej, jak w przypadku metalowej bądź materiałowej klatki dla psów. Plastikowa klatka ułatwi przewożenie psa i powinna służyć wyłącznie do tego celu. Wśród rekomendowanych klatek tego typu wyróżniają się poniższe modele:

W sklepach zoologicznych znaleźć możesz wiele różnego rodzaju klatek transportowych dla psów. Jednym z nich jest chociażby sklep Fajny Zwierzak. W asortymencie sklepu znaleźć możesz również wiele innych gadżetów dla psów, jak kojec, miski, legowisko czy zabawki.

Do czego służy klatka kennelowa? Dla których psów będzie najlepsza?

Klatka kennelowa dla psów służy tylko i wyłącznie ich bezpieczeństwu. Jeżeli posiadasz szczeniaka, może ona posłużyć znakomicie jako spanie dla psa oraz jednocześnie jego schronienie. Warto zaznaczyć, że kennel ma za zadanie odwzorowywać naturalne warunki dla psów. Czworonogi, które żyją na wolności, najczęściej bezpiecznie czują się w ciasnych miejscach, które są odgrodzone od reszty świata. Dzięki ograniczonej przestrzeni, psy mają poczucie sprawowania kontroli nad wszystkim, co je otacza. Kennelowa klatka dla psa polecana jest zatem dla tych czworonogów, które są np. lękliwe. Klatka tego typu pozwoli im stać się bardziej pewnymi siebie. Dla jakich jeszcze psów najlepsze będą klatki kennelowe?

  • Dla psów mało zrelaksowanych – dzięki klatce kennelowej będziesz mógł nauczyć swojego pupila, w jaki sposób się zrelaksować zwłaszcza, że każdy pies potrzebuje przespać minimum 12 godzin dziennie. Klatka będzie to znakomite spanie dla psa, służące jako swego rodzaju kojec i oaza spokoju. Pies musi nauczyć się regeneracji, by być szczęśliwym i zdrowym. Klatka kennelowa powinna ułatwić osiągnięcie tego celu
  • Dla psów lubiących się pobrudzić – zdecydowanie, klatka kennelowa powinna pomóc przy nauce czystości psa. Szczeniak załatwia potrzeby fizjologiczne w domu? Na to pomóc może właśnie klatka kennelowa. Dzięki niej możesz oduczyć psa załatwiania się w mieszkaniu. Rzecz jasna, wszystko powinieneś wcześniej omówić z doświadczonym behawiorystą, by nie zrobić krzywdy przyjacielowi zbyt rygorystycznymi zasadami. Pies musi oduczyć się załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu, a nie bać się załatwiać… w ogóle.
  • Dla psów nadpobudliwych – jeżeli pies ma tendencję do niszczenia wszystkiego wokół, możesz spróbować nauczyć go poprawnych zachowań dzięki klatce kennelowej. Z jej pomocą, pies powinien być spokojniejszy, oduczając się drapania lub gryzienia przedmiotów w mieszkaniu. Klatka kennelowa nie tylko ocali więc dom przed zniszczeniem, ale też ochroni psa przed ewentualnym niebezpieczeństwem, na które podczas zabawy sam mógłby się narazić.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Klatka dla psa – w jaki sposób ją wybrać?

Wybieramy metalową klatkę, krok po kroku

Wielu początkujących hodowców zastanawia się, w jaki sposób wybrać klatkę kennelową. Niektórzy kompletnie nie mają pojęcia, jakie właściwości powinna mieć taka klatka, by była jednocześnie wygodna i praktyczna dla czworonoga. Przede wszystkim, klatka dla psa musi:

  • Łatwo się rozkładać i składać
  • Być wygodna do przenoszenia jej (np. posiadać specjalny uchwyt / rączkę)
  • Być odpowiednio duża oraz wygodna dla czworonoga
  • Odpowiednio zamykana (np. za pomocą specjalnego skobla / dodatkowych karabińczyków)
Jack Russel Terrier w klatce kennelowej, a także informacje o klatkach dla psa: zastosowanie, rodzaje oraz ceny
Klatki dla psa krok po kroku, czyli zastosowanie, samodzielne wykonanie, ceny, rodzaje

Należy pamiętać po tym, że pies powinien w klatce kennelowej móc swobodnie położyć się, siadać, obracać i wstawać. Nie może być jednak tak, że klatka będzie za duża i psa zaczynie ogarniać z tego powodu panika (zbyt duża przestrzeń, nad którą nie może zapanować). Klatka musi być na tyle mała, by pies nie mógł w niej skakać czy chodzić, czując się bezpieczny i ochroniony. Dlatego bardzo ważne jest, by dopasować klatkę pod wielkość swojego czworonoga.

Kupujemy klatkę dla psa. Na co zwrócić największą uwagę?

Jak już wspominaliśmy, bardzo ważne będzie wymierzenie swojego pieska i dostosowanie wielkości klatki do jego wymiarów. Twardsze, stabilniejsze i bardziej masywne klatki kennelowe polecane są dla dużych ras oraz tych psów, które mają wybuchowy temperament. Klatka powinna być łatwa do transportowania jej, o ile chcesz gdzieś przewozić swoje zwierzę, a nie tylko trzymać klatkę w mieszkaniu. Warto pamiętać w tym przypadku o specjalnej rączce do przenoszenia klatki, którą łatwo się montuje i zdejmuje. Konieczne jest też sprawdzenie rodzaju podłogi w klatce, która musi umożliwić wyłożenie posłanka dla czworonoga. Jeżeli nie chcesz słuchać hałasu wydobywającego się z klatki i jej przesuwania przez czworonoga, warto będzie przyjrzeć się bliżej rodzajowi podłogi w kennelowej klatce.

Oprócz tego, koniecznie zwrócić należy uwagę na liczbę drzwiczek i ich położenie. Dzięki temu będziesz lepiej wiedzieć, jak ustawić klatkę w wybranym pomieszczeniu. A może chcesz, by w klatce siedziały dwa szczeniaki? Wówczas przydadzą się np. 2 lub 3 pary drzwiczek. Zwróć też uwagę na zamykanie klatki – a więc skobelki obniżające się po tym, gdy je odpowiednio dociągniesz. Możesz również, jak wspomnieliśmy wyżej, zainwestować w specjalne karabińczyki. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest ścianka działowa lub inna przegroda. Tego typu ścianka pozwoli dostosowywać wielkość klatki do potrzeb szczeniaka. Jeżeli masz np. rasę olbrzymią, siłą rzeczy maluszek będzie rosnąć. Warto więc zmieniać wielkość klatki razem ze wzrostem malucha, przesuwając ściankę i dając mu więcej miejsca. Oczywiście manewrując tak, by klatka nie była dla niego zbyt duża.

W celu zakupienia dobrej jakości klatki kennelowej do domu, warto będzie skorzystać z oferty sklepu Fajny Zwierzak. Znajdziesz w nim wiele klatek różnej wielkości, budowy i typu, przeznaczonych dla psów. Koniecznie odwiedź sklep i znajdź dla swojego psa klatkę kennelową w atrakcyjnej cenie.

ikona podziel się Przekaż dalej