Zalety adopcji psa ze schroniska

Bez dwóch zdań, największą z zalet adopcji psa schroniskowego jest podarowanie mu drugiego życia. Obdarzenie takiego psiaka miłością, troską, ciepłym domem i spokojem to najcenniejsze co może dostać.

Każdy pies ze schroniska ma swoją unikalną historię, która ukierunkowała go na drogę trafiającą do tego miejsca. Dla tych zwierząt adopcja jest niczym światło na końcu tunelu – szansą na zaczęcie nowego, lepszego rozdziału w ich życiu. To wyraz naszej zdolności do odkrywania dobra w każdym stworzeniu i dawania drugiej szansy tym, którzy tak bardzo na nią zasługują. Szczególnie ważne jest to dla starszych psiaków, ponieważ im starszy pies, tym mniejszą ma szansę na adopcję…

Obalając powszechne założenie — nie trzeba mieć psa od szczeniaka, aby stworzyć z nim niepowtarzalną więź. Dorosłe psy także potrafią kochać i emocjonalnie związać się z nowym opiekunem.

Adopcja psa ze schroniska może stanowić także doskonałą lekcję dla każdego z nas. Prowadzenie opieki nad psem, zwłaszcza tym, który ma za sobą trudną przeszłość, uczy nas cierpliwości, wytrwałości i gotowości do rozwiązania wszelkich problemów, które mogą się pojawić. Dla wielu będzie to duże wyzwanie, ale satysfakcja z postępów, i osiągnięć w pracy z psem, przynosi nieocenione uczucie spełnienia.

Wartości moralne, które towarzyszą adopcji psa ze schroniska, przyczyniają się do wzrostu naszej świadomości jako społeczeństwa. Poprzez wybór adopcji, dajemy wyraz naszemu zaangażowaniu w walkę z problemem bezdomności zwierząt i dajemy przykład innym, pokazując, że każde życie ma wartość i zasługuje na szansę.

Można stwierdzić, że adopcja psa ze schroniska to nie tylko akt miłości i wsparcia dla zwierzęcia, ale także bogate doświadczenie, które wnosi wiele wartości do naszego życia. To szansa na znalezienie prawdziwego przyjaciela, który obdarzy nas bezwarunkową miłością.

Jakie są realia i czego się spodziewać

Adopcja psa ze schroniska to piękny krok, ale również wyzwanie. Pies, który doświadczył trudnych okoliczności w przeszłości, może wykazywać pewne problemy behawioralne, co może wymagać pracy z behawiorystą oraz systematycznych treningów. Istnieje wiele potencjalnych problemów, na jakie można się natknąć:

Adaptacja do nowego środowiska: Pies po przejściach może mieć problemy z odnalezieniem się w nowym, głośnym i ruchliwym otoczeniu. Przez pierwsze dni może być lękliwy, zacofany czy wykazywać agresję z powodu strachu.

Agresja przy jedzeniu: Niektóre psy ze schroniska mogą postępować agresywnie wokół jedzenia. Ważne jest wprowadzenie od samego początku treningów w tym obszarze.

Lęk separacyjny /Syndrom opuszczenia: Psy, które doświadczyły odrzucenia, mogą mieć problem z zostawaniem samemu w domu. To może objawiać się wyciem lub szczekaniem w momencie, gdy właściciel opuszcza dom.

Brak nawyków czystości: Psy ze schroniska mogą mieć trudności z utrzymaniem nawyków czystości w nowym domu, gdyż wcześniej mogły żyć w warunkach, gdzie nie nauczono ich tego.

Ucieczki: Psy schroniskowe, mogą reagować na otwarte przestrzenie i może istnieć ryzyko, że uciekną na spacerach, szczególnie gdy są dopiero w procesie adaptacji.

Wpływ schroniska na życie psa

Schroniska dla zwierząt to miejsca pełne serca i gotowości do pomocy. Niemniej jednak, dla czworonogów, schronisko może stanowić trudne i często nieprzewidywalne środowisko. To, w jakim otoczeniu spędzają czas przed adopcją, ma ogromny wpływ na ich zachowanie, rozwój i zdolność do adaptacji w nowym domu.

Brak stałego kontaktu z człowiekiem, który w idealnych warunkach stanowiłby źródło bezpieczeństwa dla psa, jest jednym z istotnych aspektów w schroniskach. To ograniczenie wpływa na zdolności psa na przeróżnych płaszczyznach, może również zaważyć o tym, że pies będzie lękliwy.

Ograniczone możliwości spacerów, gdzie psy mogą mieć dostęp do ciszy, spokoju i ruchu zaledwie kilka razy w tygodniu, skutkują nadmierną energią, której nie są w stanie wyładować. Ta niewykorzystana energia może skłaniać psa do zachowań niepożądanych.

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!

Brak treningów oraz niewłaściwa socjalizacja są kolejnymi kwestiami, które wpływają na zachowanie psów w schroniskach. Brak możliwości nauki podstawowych komend czy interakcji z innymi psami i ludźmi może prowadzić do braku posłuszeństwa, trudności w interakcjach społecznych czy agresywnego zachowania związanego z lękiem i niepewnością.

Warunki i wydłużony pobyt w schronisku, szczególnie w przypadku braku stymulujących doświadczeń i interakcji, może skutkować stresem i traumą u psów. Wrażliwość na bodźce zewnętrzne może ulec zwiększeniu, prowadząc do nadmiernego lęku czy agresji w sytuacjach, które dla innych psów byłyby rutynowe. Sprawdź także ten artykuł: Adopcja psa ze schroniska – jak się przygotować?

Podjęcie decyzji o adopcji psa

Mając już głębsze zrozumienie omówionych powyżej informacji, możemy postawić sobie pytanie: Czy posiadam odpowiednią gotowość do pracy nad ewentualnymi problemami, które może mieć mój adoptowany pies? Czy jestem przygotowany, aby być dla niego wyrozumiałym, cierpliwym i poświęcać mu tyle czasu, ile potrzebuje? Czy potrafię sprostać nawet sytuacjom, w których pies może ugryźć, pamiętając, że zwierzę to ma za sobą trudne doświadczenia i takie reakcje mogą wynikać z jego stresu i lęku? Czy będę w stanie wytłumaczyć swoim dzieciom jak postępować z psem? Będę uważny na to jak go traktują, aby dbać o jego komfort psychiczny i unikać sytuacji pogryzienia dzieci?

To ostatnie pytanie jest dla mnie bardzo istotne, ponieważ jako wolontariuszka schroniska zauważyłam, że często psy są oddawane z powodu pogryzienia dziecka. Jednakże to tylko jedna strona medalu, ponieważ jako rodzice rzadko zastanowimy się: co doprowadziło do tego ugryzienia? Co zrobiło dziecko, że spowodowało taką reakcję psa? Bardzo często dzieci obchodzą się niedelikatnie z psiakami, pociągając je za ogon, ściskając czy przytulając w sposób, który może być dla większości psów niekomfortowy.

To ważne, abyśmy jako opiekunowie zwierząt, nie tylko podejmowali decyzje o adopcji z własnych potrzeb, ale również zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ponosimy wobec naszych zwierząt i naszych dzieci. Zapewnienie odpowiedniej edukacji dzieciom na temat zachowania wobec psa oraz monitorowanie tych interakcji jest kluczowe. Musimy nauczyć dzieci, jak respektować przestrzeń psa, czytać jego sygnały, rozpoznawać, kiedy pies może czuć się zaniepokojony lub przestraszony.

Pamiętajmy, że pies ze schroniska, pomimo swojej przeszłości, ma zdolność do zmiany i adaptacji, jeśli tylko otrzyma właściwą dawkę miłości, cierpliwości i zrozumienia.

Decyzja o adopcji psa na TAK:

  • Jeżeli dysponujemy czasem oraz jesteśmy w stanie dostosować nasz dotychczasowy plan dnia, aby znaleźć w nim miejsce dla nowego członka rodziny. Mamy czas na spacery, zabawy i troskę o zwierzę.
  • Posiadamy odpowiednie środki finansowe, aby w razie potrzeby zapewnić psu opiekę weterynaryjną, zakup leków oraz pokrycie kosztów wszelkich niezbędnych zabiegów. Dodatkowo jesteśmy w stanie zagwarantować jakościową karmę oraz dostarczyć niezbędne akcesoria i zabawki, które zapewnią psu komfort i rozwój.
  • Jesteśmy otwarci na współpracę i porady behawiorystów oraz gotowi na naukę, oraz zrozumienie potrzeb i zachowań nowego przyjaciela. Jesteśmy skłonni poświęcić czas i wysiłek na trening i wspólne działania, które pozwolą psu prawidłowo się wychować i lepiej dostosować się do nowego środowiska.
  • W przypadku planowanych wyjazdów jesteśmy zdecydowani zabierać psa ze sobą lub mamy dostęp do odpowiedniego miejsca, lub zaufanej osoby, która z troską zajmie się naszym pupilem w naszej nieobecności.
  • Posiadamy stabilność życiową. (Zmieniające się sytuacje życiowe mogą wpłynąć na zdolność do opieki nad zwierzęciem).
  • Jesteśmy gotowi na opiekę nad psem przez wiele lat, niezależnie od zmieniających się okoliczności.

Dobranie psa — wskazówki dla adoptujących

Przy adopcji psa schroniskowego nie powinniśmy się kierować tym, jak wygląda. Bardzo ważne jest indywidualne dobranie psa pod rodzinę. A dlaczego? Liczba zwrotów psów adopcyjnych ze schroniska jest zatrważająca. Okazuje się, że nowi właściciele nie dają sobie rady z psem, jego problemami, a praca nad nimi ich przerasta.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy pies schroniskowy niesie ze sobą multum problemów, czy trudności. Bardzo często jest tak, że żaden behawiorysta nie będzie nam potrzebny, a pies bardzo dobrze się u nas odnajdzie. W schroniskach znajdują się niesamowite osobowości, które mimo trudnych doświadczeń potrafią odzyskać radość i zaufanie, gdy tylko dostaną szansę na nowy start w kochającym domu.

Warto poświęcić czas na zapoznanie się z różnymi psami, spędzić z nimi czas, zabrać na spacery zapoznawcze, obserwować ich zachowanie i reakcje. To pozwoli lepiej zrozumieć, który pies najlepiej wpasowuje się w styl życia, charakter i oczekiwania rodziny.

Ważne jest uczciwe wypełnienie ankiety przedadopcyjnej oraz otwarta rozmowa z osobą prowadzącą procedurę adopcyjną. Należy powiedzieć o naszym trybie życia, stopniu aktywności, obecności małych dzieci, innych zwierząt w domu, czasie spędzanym w pracy oraz częstotliwości naszych wyjazdów. Możemy również podkreślić, że poszukujemy psa, z którym będziemy mogli aktywnie spędzać czas, np. biegać, wędrować po górach, czy też cieszyć się spokojnymi spacerami.

Niezależnie od tego, czy wybierasz psa młodego, czy starszego, z określonymi wyzwaniami behawioralnymi czy bez nich, kluczowe jest posiadanie realistycznych oczekiwań i gotowość do nauki i pracy nad problemami, które mogą się pojawić oraz sięganie po wszelkie porady. Przyjęcie psa do swojego domu to zobowiązanie na wiele lat, dlatego warto zrobić wszystko, aby ta relacja była satysfakcjonująca zarówno dla psa, jak i dla opiekunów.

Po przyjęciu adoptowanego psa do domu pierwsze dni są kluczowe dla budowania zaufania, aby oswoić go z nowym otoczeniem. Wychowując lękliwego psa, warto stworzyć spokojne warunki, unikać gwałtownych reakcji i dać mu czas na przystosowanie. Adoptowany pies będzie starał się oswoić z nowymi zapachami i dźwiękami. Ważna jest cierpliwość, stopniowe wprowadzanie nowych bodźców oraz wykorzystanie pozytywnych zachowań do wzmocnienia relacji z psem.

Pamiętaj, że choć adoptowany pies może i wygląda na zdrowego, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się o jego stanie zdrowia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny