Charakterystyka psa rasy khala

„Canis lupus familiaris” to pies domowy. Khala wywodzą się z psów rozmnażanych przez Indian. Pomagały przy polowaniach, ale ich obowiązkiem było również stróżowanie. Niektóre osobniki są krępe i mają mocniejszą budowę (Khala Medio), a inne przypominają charty (Grande). Wzorzec ich rasy nie został nigdy spisany i z tego powodu wiele organizacji ich nie uznaje.

Khala może cierpieć na różne choroby. W tej rasie często zdarzają się problemy ze skórą (np. wypryski), ale także choroby oczu oraz wypadające zęby. Niektóre osobniki cierpią na głuchotę. Mimo tych problemów mają dobry charakter. Są to inteligentne psy, które przywiązują się do właściciela, ale nie ufają obcym.

Istnieje kilka ras psów, u których charakterystyczną cechą jest brak sierści. Są nimi:

  • khala,
  • amerykański terrier bezwłosy,
  • nagi pies peruwiański,
  • nagi pies meksykański,
  • grzywacz chiński.

O skórę tych psów trzeba niezwykle dbać, ponieważ nic jej nie chroni i osiada na niej brud. Pielęgnacja tego psa polega na regularnych kąpielach. Nie mogą być one wykonywanie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Te psy trzeba kąpać w delikatnych szamponach, które bazują na naturalnych ekstraktach i bardzo dobrze usuwają sebum, a pozbawione są silnych składników chemicznych. Po kąpieli należy nasmarować skórę psa khala specjalnym olejkiem nawilżającym. Latem trzeba nakładach na skórę tych psów krem z filtrem UV, a zimą ubierać im ciepłe ubranka.

Hodowla a pseudohodowla – cena, opinie

Za rasowe psy trzeba trochę zapłacić. Najlepszym przykładem na to jest najwyższy pies na świecie, czyli dog niemiecki. Dog arlekin i inne jego kolorystyczne odmiany mogą kosztować od 4000 do 5000 zł, choć czasami zdarzają się oferty za 2500 zł i za 6500 zł. Czarny terier rosyjski jest już nieco tańszy, bo za niego trzeba zazwyczaj zapłacić od 2000 do 4500 zł.

W Polsce bardzo trudno kupić nagie psy. Najczęściej można spotkać grzywacza chińskiego, ale khala czy amerykańskiego terriera bezwłosego należy szukać za granicą. Do tego trzeba nastawić się, że cena za takiego psa nie będzie mała. Za granicą są inne stawki, a do tego dochodzi dłuższy pobyt szczeniaka w hodowli, więcej szczepień, transport oraz wyrobienie potrzebnych papierów. Kwota tego wszystkiego nie będzie mniejsza niż 3000 zł, ale warto założyć nawet więcej.

Przy tych psach trudno natknąć się na pseudohodowlę, ale nie jest to wykluczone. Przede wszystkim unikaj ofert, w których rasowe pieski sprzedawane są po bardzo niskiej cenie z rzędu ok. 500 zł. Nie mogą to być też psy w tzw. typie rasy ani miniaturki, bo na pewno nie są wtedy rasowe. Kupowanie psa z pseudohodowli wiąże się z dużym ryzykiem, bo zazwyczaj zwierzęta pochodzące z takiego miejsca są chore, a ich leczenie nie jest ani łatwe, ani przyjemne czy tanie.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Taniej sprzedawane mogą być dorosłe, kilkuletnie psy, które hodowca wyłączył z planu hodowlanego i z jakiegoś powodu nie może ich zatrzymać u siebie. Mniejszą kwotę może zażyczyć sobie hodowca za osobniki wyjątkowo niepasujące do wzorca rasy, ale nawet wtedy nie jest to kwota ok. 500 zł. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych psach dla alergików.

Czy khala to odpowiednia rasa psa dla alergików?

Brak sierści nie sprawi, że pies przestanie uczulać. Istnieje przekonanie, że to ona jest odpowiedzialna za wywoływanie alergii, ale tak naprawdę odpowiada za to białko, które zawarte jest w naskórku i ślinie zwierzęcia. Szczególnie mocno uczulają samce, ponieważ wytwarzają tego białka więcej od samic.

Może wydawać się, że to sierść jest przyczyną alergii, ponieważ złuszczający się naskórek wypada wraz z nią. Zwłaszcza w okresie linienia alergeny przez praktycznie cały czas latają w powietrzu. Nie zdarza się to w przypadku psów bez sierści, ale wystarczy, że pies będzie mieć łupież, aby objawy alergii nasiliły się u alergika. Samo polizanie przez psa również może wywołać zmiany na skórze u takich osób. Co ciekawe, każdy pies uczula inaczej. Dotyczy to również psów tej samej rasy. Żeby przekonać się, czy masz alergię na konkretnego psa, musisz parę razy odwiedzić hodowlę. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność.

Khala to nie jest pies dla wszystkich. Jeśli jednak zależy ci na nim, musisz wziąć pod uwagę to, że sprowadzenie go do Polski może trochę potrwać oraz będzie kosztowane. Należy pamiętać, że to nie włosy uczulają. Jeśli chciałeś zdecydować się na tego psa, mając nadzieje, że nie wywoła on alergii, to niestety może się okazać, że będzie inaczej.

ikona podziel się Przekaż dalej