Co warto wiedzieć o psie rasy kerry blue terrier?

Wygląd i pielęgnacja kerry blue terrier

Rasa została zaprezentowana w 1922 roku na dwóch wystawach: Westminster Dog Show w Stanach Zjednoczonych i Crufts w Anglii. Ten irlandzki (irish) pies jest dobrze zbudowany. Ciało kerry blue terriera musi być proporcjonalne. Wzorzec rasy określa wysokość w kłębie psów na 45,5-49,5 cm, a u suczek 44,5-48 cm. Waga samca powinna wynosić 15-18 kg. Suczki ważą proporcjonalnie mniej, w zależności od ostatecznego wzrostu. Kerry blue terrier jest silnie umięśniony.

Cechą szczególną tej rasy jest to, że szczeniaki rodzą się czarne, a z wiekiem ich włos się rozjaśnia (powinno do tego dojść najpóźniej do 18 miesiąca życia psa). Ten irlandzki (irish) pies ma miękką sierść, która jest falująca i obfita. Ostatecznie ich umaszczenie powinno być w tonacji niebieskiej. Może mieć czarne koniuszki włosa.

Kerry blue terier nie linieje. Ten pies traci włosy stopniowo. Sierść wymaga regularnego czesania, najlepiej kilka razy w tygodniu. Trzeba to robić delikatnie. Warto zaopatrzyć się w odżywkę, którą można zwilżyć futro. W przeciwnym razie mogą utworzyć się kołtuny. Psa należy porządnie wyszczotkować także tuż przed kąpielą, którą zazwyczaj wystarczy wykonać raz na 2-3 miesiące lub w przypadku potrzeby. Najlepiej stosować wtedy szampony dla psów z dodatkiem olejku, aby sierść psa się nie filcowała.

Warto po każdym spacerze upewnić się, że w sierści nie zaplatały się żadne gałązki lub czy nie zalega tam błoto etc. Po jedzeniu można przecierać pyszczek psa mokrą ścierką, aby pozbyć się resztek pożywienia. Trzeba również dbać o długość sierści i regularnie ją przycinać. Najlepiej zlecić to groomerowi, który zna się na prawidłowym strzeżeniu kerry blue terriera.

Wszelkie choroby genetyczne są rzadko spotykane u psów w tej rasie. Są to psy zdrowe i odporne na warunki atmosferyczne. Szacuje się, że ich średnia długość życia to 12-14 lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jack russell terrierze?

Charakter i tresura psa rasy kerry blue terrier

Te psy mają zrównoważony temperament, ale raczej nie zaakceptują mniejszych zwierząt, zwłaszcza kotów. Może tak się zdarzyć tylko wtedy, gdy zwierzęta zostaną wychowane razem lub gdy pierwszym domownikiem będzie kot. Nie oznacza to jednak, że ten pies nie będzie już polował na obce koty, bo najprawdopodobniej będzie. Kerry blue terrier dawniej był wykorzystywany do łapania szczurów i jego instynkt łowiecki, choć przytłumiony, przetrwał i może dać o sobie znać właśnie w ten sposób. 

Kerry blue terrier darzy uczuciem wszystkim domowników. Do dzieci odnosi się delikatnie, jest wręcz opiekuńczy. Nie oznacza to jednak, że można zostawiać ich bez nadzoru. Choć pies ten może nie reagować na pociąganie go za sierść czy mocniejszy uścisk, to wciąż jest psem. Nie należy również pozwalać dzieciom na spacery z kerry blue terrier. Ich wrodzoną cechą jest agresja do innych psów. Mimo że odpowiednim wychowaniem można ją stłamsić, dziecko może nie poradzić sobie w sytuacji, w której jego pies zaatakuje lub gdy sam zostanie zaatakowany.

Niezbędne są długie spacery. Kerry blue terrier potrzebuje intensywnego treningu i sporo ruchu. Zabawa i ćwiczenia są niezbędnym elementem dnia. Można brać z nim udział w psich sportach (np. agility, obdience, hard dog race).

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Kerry blue terrier nie sprawdzi się jako stróż ogrodowy. Prędzej zdemoluje ogródek i spróbuje uciec ze swojego terytorium. Nie jest to pies, który zaakceptuje izolację na dworze. Bardzo ceni sobie kontakt z człowiekiem, pieszczoty i przytulanie. Na co dzień jest to pies mało kłopotliwy w domu. Nie szczeka zbyt często, ale może to robić, gdy pojawią się goście.

Jest to inteligentny pies, ale uparty. W czasie tresury należy wykazać się cierpliwością i próbować nie dopuścić do sytuacji, w której wypowiedziana komenda zostaje niewykonana przez czworonoga. Jeśli np. kazałeś mu zejść z kanapy, a on tylko się przesunął, to podejdź do niego i go z niej ściągnij. Gdy mimo wysiłków kerry blue terrier nie będzie chciał słuchać, warto skorzystać z porad specjalisty. Wychowanie psa i nauczenie go komend (zwłaszcza „zostań”, „zostaw”, „stań”, „wracaj”) ułatwią bardzo spacery, jak i wspólne życie z psem.

Hodowla rasowych psów – cena, opinie

Ile kosztuje pies z rodowodem?

Cena za rasowego szczeniaka przeważnie mieści się w granicach 2000 – 4000 zł. Kerry blue terrier jest jednak rzadką rasą i w Polsce mioty zdarzają się sporadycznie. Jest najbardziej popularny w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Czechach i Słowacji.

Ze względu na mniejszą dostępność tych psów, można spodziewać się, że ich cena będzie większa. Dochodzą do tego jeszcze inne kwestie. Koszt szczeniaka zależy od tego, jak mocno wpasowuje się on we wzorzec rasy. Istotne jest, czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na psich wystawach oraz czyje geny przekazują (np. po wybitnym psie, który już odszedł). Renoma hodowli również odgrywa ważną rolę w cenie za szczeniaka.

Pies rasy kerry blue terrier w czasie spaceru oraz jego hodowla, charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy kerry blue terrier, czyli jego usposobienie i hodowla

Kwota nie powinna być mniejsza niż 1500 zł. Tylko w nielicznych przypadkach cena za rasowego psa może wynosić 1000 – 1500 zł. Zazwyczaj są to kilkuletnie psy, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z hodowli. Zdarza się, że hodowca oddaje psa za darmo, gdy odebrał go od poprzedniego właściciela, który go źle traktował.

Rasowe pieski nie powinny być sprzedawane za 200 zł czy 500 zł. Robią tak tylko pseudohodowcy. W nielegalnych hodowlach nie jest istotny wzorzec rasy czy nawet zdrowie zwierząt. Liczy się szybka sprzedaż (a więc małe koszty utrzymania) oraz zrobienie miejsca na kolejny miot (aczkolwiek przetrzymywane tam zwierzęta zazwyczaj żyją w ścisku i brudzie).

Na co zwrócić uwagę?

Poza ceną istotne jest wyczucie podejścia hodowcy do psów. Przeglądając oferty na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl), w oczy rzucają się zdjęcia. Na ich podstawie można przeprowadzić wstępną ocenę psa: czy jest zadbany, czy wygląda na zdrowego, czy przebywa w czystych warunkach. Jednak naprawdę można się o tym przekonać dopiero podczas spotkania. Z tego względu najważniejszy jest opis. W nim powinny być zawarte informacje na temat psa (data urodzenia, możliwy odbiór, badania, szczepienia, charakter, rodzice etc.) i hodowli. Po opisie i rozmowie telefonicznej można wyczuć, jak hodowca odnosi się do swoich psów (czy mu na nich zależy, czy traktuje je wyłącznie jako sposób na zarobek).

Legalna hodowla musi być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. W Polsce funkcjonuje tylko jedna organizacja (jest to wymóg FCI): ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). W momencie odbierania szczeniaka musi mieć ukończone 8 tygodni. Do tego powinien być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Ważne jest, aby miał wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie 5 pokoleniowego rodowodu psa. Jest on przyznawany każdemu szczeniakowi z miotu, bez względu na to, w jakim stopniu psiak wpasowuje się we wzorzec razy oraz jak dużo piesków liczył miot. Jest to potwierdzenie tego, że jest to pies rasy (po rasowych rodzicach), a nie tzw. pies w typie rasy (co oznacza, że z pozoru go przypomina, ale wcale nim nie jest).

Nie istnieje miniaturka kerry blue terrier. Takie rasy jak amerykański staffordshire terier (amstaff), dog niemiecki, husky, labrador i wiele innych nie mają we wzorcu takiego rozmiaru psa (tzw. miniaturowy). Pseudohodowcy często jednak zapewniają, że takowe posiadają. Chcą w ten sposób zachęcić do zakupów. Szanujący się hodowca zna bardzo dobrze wzorzec rasy swoich psów i nigdy nie popełniłby takiego błędu (nawet nazywając tak najmniejszego psiaka z miotu).

Kerry blue terrier jest psem bardzo towarzyskim i nie powinien być trzymany na podwórku. Izolacja będzie dla niego karą. Osoba decydująca się na kerry blue terriera powinna zdawać sobie sprawę z tego, że pies ten uwielbia towarzyszyć człowiekowi we wszystkich czynnościach i źle znosi długie godziny w samotności. Trzeba poświęcać mu sporo czasu na spacery i ćwiczenia, a także dbać o sierść często ją czesząc.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny