Karma dla yorka - rodzaje, opinie, porady zdrowotne, ceny
Jedzenie dla psów powinno zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. W ofertach sprzedaży znajdziemy mnóstwo gotowych karm, które mogą sprawdzić się dla szczeniaka lub psa dorosłego. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru, a także jak karmić, aby zadbać o zdrowie naszego psa.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o yorkshire terrierach.
Karma dla yorka – sprawdzamy możliwości
Dobra karma sucha
Sucha karma dla yorka jest najpopularniejszym sposobem żywienia. W jej składzie powinniśmy odnaleźć wszystkie niezbędne składniki mineralne oraz odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego.
Najlepsza, sucha karma dla psa na pierwszym miejscu składu posiada mięso. Warto pamiętać, że producenci są zobligowani do podawania składników w kolejności ilościowej. Im więcej danego składnika zawiera dane jedzenie, tym wyżej znajdzie on się w opisie składu. Najgorszej jakości karma sucha będzie posiadała na pierwszym miejscu zboża. Jest to popularny tani zapychacz, znajdujący się w większości karm marketowych. Co ciekawe, niektóre, nieco droższe i dobrze rozreklamowane karmy także zawierają głownie zboża. Dlatego sama cena nie powinna być kluczowym czynnikiem naszego wyboru.
Dobra sucha karma (np. Acana czy Taste of The Wild) zapewnia pełnoporcjowe posiłki dla psów. Pamiętajmy, że psy wymagają pokarmu mięsnego, gdyż nie są typem wszystko, ani roślinożerców. Ewentualne warzywa czy owoce powinny stanowić jedynie dodatek do składu gotowego posiłku.
Najlepsza karma sucha dla yorka zapewni mu długie zdrowie oraz prawidłowy rozwój. Z pewnością warto odwiedzić forum miłośników tej rasy i zapytać o optymalny sposób żywienia szczeniaka lub dorosłych psów. Forum tematyczne będzie cennym źródłem praktycznej wiedzy. Dowiemy się z niego, jaka sucha karma pasuje dla małego psa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak często karmić psa.
Morka karma dla yorka
Kolejny, popularny sposób na żywienie małego psa to karma mokra. Jej największym atutem jest większa smakowitość, co będzie szczególnie istotne w przypadku psów niejadków. Dobra karma mokra (junior i adult) powinna posiadać czytelny skład. Na pierwszym miejscu powinny znajdować się produkty mięsne.
Mokra karma dla szczeniaka i dorosłego psa będzie dostępna w wielu różnych smakach. Do wyboru jest między innymi pokarm na bazie jagnięciny, kurczaka, kaczki czy ryb. Niektórzy producenci sięgają też po bardziej egzotyczne mięsa z kangura czy świni iberyjskiej. Wybór jest niemal nieograniczony.
Pamiętajmy, że mokra karma dla yorka jest mniej skoncentrowanym pokarmem niż dobra karma sucha. Zatem tego typu pokarm dostarczamy pupilowi w nieco większych ilościach. Niektóre opakowania nadają się na jedną, maksymalnie dwie porcje. Odkryte jedzenie wymaga przechowywania w lodówce, co dla niektórych może być pewnym utrudnieniem. Dodatkową niedogodnością może okazać się też nieco wyższa cena za żywienie psa. Dobra, sucha karma dla psów z reguły generuje mniejsze, miesięczne koszty na żywienie małego pupila niż karma mokra.
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Dieta dla szczeniaka i psa dorosłego
Jedzenie dla szczeniaka – karmy junior
Osoby zastanawiające się, czym karmić szczeniaka, powinny zapoznać się z ofertami pokarmów typu junior. Jest to najlepsza metoda na dostarczenie pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Najlepsza karma dla szczeniaka powinna posiadać dużo białka pochodzenia zwierzęcego. Niezbędne okażą się też witaminy i minerały, wspierające prawidłowy wzrost szczeniaków. Cena za jedzenie powinna odgrywać tu drugorzędną rolę. Pamiętajmy, że tylko najlepsza karma dla szczeniaka będzie w stanie dostarczyć do organizmu tak potrzebne do rozwoju składniki odżywcze. Tani pokarm adult dla szczeniaków, zawierający dużą ilość zboża z pewnością nie będzie najzdrowszym rozwiązaniem.
Cena dobrej jakości karm będzie uzależniona od pojemności opakowania. Z reguły producenci wprowadzają najatrakcyjniejsze stawki w przeliczeniu na kilogram, jeśli zdecydujemy się na zakup większego opakowania. Mniejsze opakowanie karmy junior dla szczeniaków może być nieco droższe (w przeliczeniu na kilogramy produktu). Przyjmujemy, że cena za karmy ze średniej półki wynosi od 15 zł/kg w górę. Najlepsza karma dla szczeniaka może niekiedy kosztować ponad 30 zł/kg. Na szczęście york nie należy do grupy dużych psów i wystarczą mu niewielkie ilości pożywienia. Dlatego nawet 1 kg karmy wystarczy na długi okres czasu.
Czym karmić dorosłego psa?
W wieku około 12 miesięcy możemy przestawić małego pupila na karmę dla dorosłych psów. Są to posiłki typu adult, zawierające mniejsze ilości białka i nieco inne proporcje składników odżywczych. W okresie wzrostu szczeniaków musieliśmy zaspokoić potrzeby rosnącego organizmu, w przypadku dorosłego pupila zapotrzebowanie energetyczne będzie już nieco mniejsze.
Dorosłego psa możemy karmić zarówno posiłkami mokrymi, jak i suchymi. Warto dopasować ich skład do aktywności pupila, a także do jego indywidualnych wymagań. Tu ponownie przyjdzie z pomocą forum miłośników rasy. Na forum uzyskamy informacje na temat najbardziej lubianych przez yorki karm, dowiemy się jaka jest cena ich zakupu, a także upewnimy się, czym nie karmić naszego pupila.
Żywienie alternatywne
Gotowe karmy suche czy mokre nie wyczerpują jeszcze pełni możliwości żywienia yorków. Coraz szersze grono właścicieli decyduje się na samodzielne przygotowywanie pełnoporcjowych posiłków. Do wyboru mamy gotowanie pokarmów lub dietę barf. Zarówno jedna, jak i druga metoda wymaga urozmaicenia diety oraz podawania dodatkowych suplementów.
Entuzjaści samodzielnego przygotowywania posiłków podkreślają, iż jest to najzdrowszy sposób żywienia. Dodatkowo zyskujemy pełną kontrolę nad jakością przygotowywanego jedzenia dla psa. Oczywistym minusem jest konieczność większego zaangażowania ze strony właściciela oraz posiadanie niezbędnej wiedzy na temat komponowania psiego jadłospisu.
Jeśli chcesz uzyskać więcej porad na temat żywienia, wychowania i pielęgnacji yorka, zapoznaj się z innymi artykułami. Znajdziesz w nim dużo cennych wskazówek i dowiesz się, ile żyją yorki.