Co powinien jeść owczarek niemiecki?

Najlepsza dieta dla wilczura

Wielu właścicieli tych czworonogów uważa, że im mniej przetworzone jedzenie, tym lepsze. Z tego względu wybierają dietę BARF, która polega na podawaniu psu surowego mięsa z odpowiednio dobranymi suplementami. Niektórzy decydują się na Whole Prey (WP), czyli podawanie całej tuszki małego zwierzęcia (razem z kośćmi i wnętrznościami).

Jednak żywienie psa w ten sposób nie może odbywać się bez uprzedniego zdobycia wiedzy na ten temat. Zły dobór suplementów (za mało, jak i za dużo pewnych składników) zaszkodzi psu. Potrzebne są tzw. korepetycje z barfa.

Na Facebooku istnieją grupy, które pomagają w kształceniu się w zakresie prawidłowego żywienia zarówno szczeniąt, jak i już dorosłego psa. Są to np.:

 • BARFNE KOREPETYCJE - PIES
 • RAW - rzetelna grupa wsparcia

Dobra karma mokra i sucha – polecane marki

Jeżeli z jakichś względów nie chcesz karmić psa surowym mięsem, możesz zdecydować się na karmę mokrą lub suchą. Pierwsza jest uznawana za lepszą, ponieważ jest wilgotna, przez co pies nie odczuwa takiego pragnienie, jak i zazwyczaj posiada mniej wypełniaczy i jest mniej przetworzona.

Dobra mokra karma dla owczarka niemieckiego długowłosego to np.:

 • Wolf of Wilderness
 • ZiwiPeak
 • Dogz FineFood
 • Alpha Spirit Multiprotein
 • Canangan
 • Taste of the Wild
 • Grau
 • Meatlove
 • Carnilove
 • Dolina Noteci Premium Pure
 • Granata Pet
 • Naturea
 • Rocco Sensitive
 • Disugual Dog
 • Select Gold

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Trzeba liczyć się z tym, że mokre karmy są droższe od suchych. Jakość również wpływa na cenę. Dobre karmy mają w swoim składzie przede wszystkim mięso. Nie powinno być go mniej niż 50%, a wręcz należy wybierać te produkty, które mają go więcej. Pozostałe składniki to wypełniacze. Warto unikać karm, które mają w swoim składzie zboże, bo jest ono zbędne w diecie psa, podobnie jak ryż czy kukurydza. Jednak nie każdy wypełniać jest zły – mogą to być warzywa i owoce (w tym m.in. jabłka, gruszki, ziemniaki, marchew). Ważne są również dodatki, takie jak tauryna czy glukozamina, jak i wszelkie witaminy. Dobre karmy dla szczeniąt (junior) mają w swoim składzie odpowiednią ilość wszystkich składników, aby pies mógł prawidłowo się rozwijać. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o charakterze owczarka niemieckiego.

Polecana sucha karma to np.:

 • Fitmin Maintenance
 • Orijen
 • Acana
 • Eden
 • ZiwiPeak
 • Aplha Wolf
 • Wolfsblut
 • Purizon
 • Taste of the Wild
 • Alpha Spirit
 • Empire
 • Simpsons Premium
 • Wolf od Wilderness
 • Naturewise
 • Platinium
Pies rasy owczarek niemiecki jedzący z miski, a także karma dla owczarka niemieckiego
Karma dla owczarka niemieckiego krok po kroku, czyli czym karmić owczarka

Prawidłowe żywienie – czego należy unikać?

Jakie jedzenie szkodzi psu?

Owczarek niemiecki nie powinien jeść niektórych rzeczy. Choć piesek potrafi zrobić maślane oczy, abyś podrzucił mu coś ze swojego talerza, lepiej zastanów się dwa razy, zanim to zrobisz. Pewne produkty mogą wyrządzić psu wielką krzywdę, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Karma mokra i sucha karma to podstawa diety.

Produkty, których pies nie powinien jeść

Niewskazane produkty

Zawiera/powoduje/objawy

Czekolada i kakao

Zawierają teobrominę, która długo jest wydalana z organizmu. Powoduje: rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyśpieszenie akcji serca. Może dojść do śpiączki, uszkodzenie nerek, śmierci. Objawy widać już po 1h.

Cebula, szczypiorek i czosnek

Zjedzenie cebuli lub szczypiorku może spowodować anemię, ponieważ te produkty uwalniają toksyczne dwusiarczany, niszczące strukturę czerwonych krwinek. Uszkodzeniu może ulec również wątroba. Czosnek jest wskazany tylko w małych ilościach (5g na 1kg masy ciała psa to już dawka toksyczna).

Winogrona i rodzynki

Zjedzenie już ok. 10 winogron jest niebezpieczne dla psa, ponieważ może dojść do niewydolności nerek. Objawy (apatia, ospałość, ból brzucha, drgawki, ślinotok, brak apetytu, wymioty, biegunka, zmniejszenie ilości moczu) mogą pojawić się zarówno po upływie 24h, jak i kilku dni.

Mleko i nabiał

Biegunka i ból brzucha mogą być spowodowane nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka.

Drożdże, ciasto drożdżowe

Może doprowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka, pęknięcia układu pokarmowego, śpiączki, kwaśnicy, problemów z oddychaniem.

Pestki owoców (jabłka, morele, wiśnie, brzoskwinie)

Zawierają substancje, z których powstanie cyjanowodór. Powoduje zablokowanie oddychania komórkowego i może spowodować: utratę przytomności, zapaść, śmierć.

Kiełkujące ziemniaki

Ziemniaki są powszechnie stosowane w gotowych karmach. Trzeba jednak uważać na te, które kiełkują. Zarówno w pędach, jak i w zielonej skórce, gromadzi się solanina. Może doprowadzić do: śpiączki, podrażnienie układu moczowego i przewodu pokarmowego, śmierci.

Surowe ryby

Istnieje ryzyko zarażenia się pasożytami, bakteriami i wirusami. Surowe ryby zawierają tiaminazę, która rozkłada tiaminę (witaminę B1), więc ich często spożycie może doprowadzić do jej niedoboru.

Warzywa strączkowe (groch, bób, ciecierzyca, fasola)

Powodują silne i bolesne wzdęcia żołądka. Mogą spowodować skręt żołądka.

Awokado

Przy jego uprawie używa się substancję zwaną persin, która jest toksyczna dla psów. Może spowodować obrzęk płuc, niewydolność krążeniową, problem z usuwaniem wody z organizmu.

Surowe jajka

Istnieje możliwość zarażenia się bakteriami z rodzaju Salmonella. Objawy: odwodnienie, biegunka, nudności, gorączka.

Sól, przyprawy

Sól może zatrzymać wodę w komórkach, zaburzyć metabolizm, a ostatecznie przyczynić się do śmierci psa. Przyprawy mogą przyczynić się do zatrucia.

Alkohol, kawa, napoje energetyczne

Spożycie tych produktów może spowodować: problemy z sercem, skurcze mięśni, wymioty, biegunkę, nadmierne pobudzenie, zaburzenia równowagi, śmierć.

Kości (po obróbce termicznej – po gotowaniu, smażeniu, pieczeniu)

Po obróbce termicznej kości mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia, ponieważ łamią się na ostre kawałki. Zbyt duża ilość surowych kości może powodować zaparcia.

Orzechy makadamia

Objawy: wymioty, osłabienie. Można je zaobserwować już po 12h. Ustępują po ok. 2 dniach. Mogą jednak prowadzić do uszkodzenia układu mięśniowego, pokarmowego i nerwowego.

Liście szczawiu i rabarbaru

Mogą przyczynić się do kamicy nerkowej i niewydolności nerek ze względu na zawartość dużej ilości kwasu.

Grzyby

Są ciężkostrawne, a także zakłócają pracę żołądka. Mogą oddziaływać na serce, nerki i system nerwowy.

Jeśli przed wyjściem z domu nie zamykasz psa w klatce kennelowej, zadbaj o to, aby na widoku nie znajdowało się nic z wyżej wymienionych rzeczy. Nawet gdy masz wyszkolonego psa, który doskonale wie, że nie powinien jeść rzeczy znajdujących się na blatach czy stoliku, istnieje ryzyko, że pewnego razu skusi się na zjedzenie czegoś podczas twojej nieobecności.

Zdrowy pies to szczęśliwy pies

Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego (lub dieta BARF) nie jest jednak gwarancją zdrowia psa. Zdarza się, że polecany pokarm będzie niewłaściwy dla tego konkretnego zwierzaka. Może zawierać zbyt mało potrzebnych dla niego suplementów lub posiadać składniki, które go uczulają. Dlatego niezmiernie ważne są regularne badania, za których sprawą można modyfikować dietę psa tak, aby mieć pewność, że jest z nim wszystko w porządku.

Choć imię dla owczarka niemieckiego może oddawać jego żarłoczną naturę (np. Łakomczuch, Łasuch, Żarłok), to nie należy psa przekarmiać. Może dla szczeniaka nie będzie to jeszcze tak odczuwalne, ponieważ cały czas rośnie, ale u dorosłego psa odbije się to poważnie na jego zdrowiu. Należy zachować umiar i odpowiednio dobierać dawki. Nawet najlepsza karma dla owczarka niemieckiego długowłosego czy krótkowłosego może przyczynić się do jego zguby, jeśli pies będzie przekarmiony.

Warto zapisać się do grup prowadzonych na Facebooku. Na forum zawsze można zapytać o kwestie żywieniowe, które są niejasne lub dopytać o konkretny przepis w diecie BARF. Przeprowadzane tam odpowiednie szkolenia o błędach żywienia psa pomogą w dopracowaniu właściwej diety. Karma mokra i sucha karma pomoże w zbilansowaniu diety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny