Jakie są konsekwencje otyłości?

Psy są otyłe. To prawda, której musimy spojrzeć w oczy. Badania wskazują, że już ponad 50% populacji naszych czworonogów przekroczyło optymalną masę ciała i zmierza ku coraz większym problemom zdrowotnym. Sytuacja została zauważona już przez forum lekarzy weterynarii i od kilku lat otyłość u zwierząt domowych jest oficjalnie uznawana za chorobę. Dlaczego?

Zbyt duża masa ciała u psa nie jest jedynie problemem estetycznym. Jest to zdecydowanie problem zdrowotny. Psy z nadwagą lub otyłością żyją krócej w dużo mniejszym komforcie. Otyłość sprzyja rozwojowi różnych chorób w tym:

  • chorób jamy ustnej,
  • ortopedycznych,
  • cukrzycy,
  • stłuszczeniu wątroby u kotów,
  • endokrynopatii u psów,
  • chorób układu krążenia i oddechowego.

Kilkanaście lat temu wykazano, że obniżenie dziennego zapotrzebowania energetycznego u psów o 25% spowodowało znaczące wydłużenie średniej długości życia o 16%. W grupie zwierząt, które miały optymalną ocenę BCS wykazano niższe zapotrzebowanie na leczenie związane z chorobami przewlekłymi. Te czworonogi były bardziej aktywne, miały więcej energii i były sprawniejsze niż ich otyli koledzy.

Widzę, że Twój pies jest otyły. A Ty?

Wiele badań, a także obserwacji między innymi lekarzy weterynarii wskazuje na to, że opiekunowie nie są w stanie samodzielnie określić czy ich zwierzę ma nadwagę. W czasie przeprowadzanych doświadczeń zwierzęta oceniali eksperci oraz ich opiekunowie. Obie strony wypełniały formularz w tym samym czasie. Co ciekawe, kiedy lekarza weterynarii oceniał psa jako zwierzę w idealnej kondycji, jego opiekun zazwyczaj zaznaczał niższą ocenę, wskazującą, że zwierzę może być niedożywione. Tymczasem u zwierząt, u których specjaliści wskazywali nadwagę, opiekunowie zaznaczali idealną kondycję ciała. Często nie mamy zatem pojęcia, że nasze zwierzęta zaczynają cierpieć z powodu nadmiernej wagi.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat żywienia psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Czy nieodpowiednie karmienie może być znęcaniem się nad psem?

Przekarmienie zwierząt nie jest fizycznym i celowym znęcaniem się nad zwierzęciem. Opiekun nie zadaje psu bólu z taką intencją, ale nieprawidłowe żywienie zdecydowanie można zaliczyć do zaniedbania, które jest jedną z form mniej oczywistego znęcania się nad zwierzęciem. Dodatkowe porcje kalorii i brak świadomości związany z tym, co i w jakich ilościach może jeść pies, jest tragiczne w skutkach. A odchudzanie psów i zarządzanie spowodowanymi przez otyłość problemami jest trudne i długotrwałe.

Niestety żywienie psa, które nie uwzględnia jego potrzeb to poważny problem. Mowa tutaj nie tylko o zwierzętach otyłych, ale także tych, które żywione są niezbilansowaną dietę np. w postaci resztek ze stołu. Lekarze weterynarii w swojej praktyce klinicznej spotykają różne przypadki. "Pewnego razu zgłosiła się do nas starsza pani z psem rasy miniaturowej. Opiekunka zgłaszała, że zwierzę ma problemy z apetytem i nie je wystarczająco. Pies został oceniony w skali BCS jako osobnik w idealnej kondycji. Postanowiliśmy zatem dopytać, o to ile je i co dostaje do miski” - opowiada lekarka weterynarii z wrocławskiej przychodni. “Szybko okazało się, że zwierzę nie zjadało całej bułki na śniadanie, co bardzo niepokoiło jego opiekunkę. Szczęśliwie udało nam się wytłumaczyć naszej klientce, że nie jest to odpowiedni sposób karmienia psa oraz przynajmniej częściowo nauczyć ją wyliczać porcje karmy dla jej pieska. Pacjent wraca do nas co jakiś czas i utrzymuje prawidłową masę ciała”. Inny przykład pochodzi z kliniki w Łodzi, gdzie opiekun był wręcz dumny z wagi swoich psów, mimo że oba czworonogi musiały przejść operacje ortopedyczne związane z urazami powstałymi najprawdopodobniej z powodu otyłości.

Nie dopuszczaj się zaniedbania i już dziś porozmawiaj o wadze swojego psa z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, by odmierzać odpowiednie ilości karmy oraz wliczać smaczki do dziennej dawki kalorii.

ikona podziel się Przekaż dalej