Jamnik miniaturka – sprawdzamy prawidłowe wymiary psa


Wszystkie rasy piesków posiadają własne wzorce. Jest to spis najważniejszych wytycznych stanowiących ideał, do którego powinni dążyć hodowcy. Informacje ze wzorca mogą opisywać takie kwestie jak waga, wymiary, umaszczenie czy cechy charakteru. W wielu przypadkach zbyt niska waga stanowi podstawę do dyskwalifikacji psa z możliwości brania udziału w wystawach.

Niektóre rasy piesków występują w kilku wariantach wielkości. Ich wymiary oraz wzorcowa waga mogą być uzależnione od danej odmiany. Właśnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku rasy jamnik. Opis ze wzorca rasy wskazuje na występowanie trzech typów psów, z czego każda jest uznawana za pożądaną. Wśród odmian jamników wyróżniamy tutaj:

  • Jamnik standardowy – to efektownie wyglądający pies myśliwski, przybierający największe wymiary. Najważniejszy jest tutaj obwód w kłębie, który powinien przekraczać 35 cm. Górna waga jamnika standardowego została określona na 9 kilogramów.
  • Jamnik miniaturka – czyli karłowaty pies, przybierający nieco mniejsze wymiary. Rasowe jamniki w wieku dorosłym powinny osiągnąć obwód w kłębie pomiędzy 30 do 35 cm. Co ciekawe, waga nie została określona we wzorcu rasy. Wiadomo natomiast, że jamnik miniaturka może być mierzony po osiągnięciu 15 miesiąca życia.
  • Jamnik króliczy – pies rasy jamnik miniaturka wcale nie oznacza najmniejszych wymiarów. Jeszcze mniejszą odmianą jest pies króliczy. Dorosły jamnik króliczy osiąga obwód w kłębie poniżej 30 cm. Jego waga nie została sprecyzowana we wzorcu rasy. Wiadomo natomiast, że pomiary powinny być przeprowadzane po ukończeniu przez pieska 15 miesiąca życia. Sprawdź także ten artykuł o jamniku króliczym.

Bokser miniaturka i shar pei miniaturka – czy istnieją takie rasy?

Jak już wiemy, nieco karłowaty jamnik miniaturka widnieje we wzorcu rasy. Może być to prawidłowo zbudowany pies, którego wymiary zostały jasno określone w dokumentacji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rasowe psy występują w kilku wariantach wymiarowych.

Bokser miniaturka nie figuruje jako żadna odrębna rasa, nie jest też odmianą uznawaną przez FCI. Prawidłowo zbudowany czarny czy brązowy pies tej rasy powinien ważyć przynajmniej 25 kg. Zbyt niska waga i wzrost sprawiają, że karłowaty bokser miniaturka nie może brać udziału w wystawach, a co za tym idzie, nie uzyska uprawnień hodowlanych. Dlatego możemy przyjąć, że bokser miniaturka nie istnieje jako wzorcowa, odrębna rasa piesków o karłowatych wymiarach.

Kolejnym często mylnym określeniem jest shar pei miniaturka. Opis ze wzorca tej rasy nie określa istnienia różnych odmian wymiarowych pupila. Przyjmuje się, że dorosły pies tej rasy powinien ważyć przynajmniej 25 kg, a suczka minimum 18 kg. Shar pei miniaturka nie jest uznawany za oddzielną rasę, a zbyt mała waga i wymiary sprawiają, że pieski zostają zdyskwalifikowane z wystaw.

Jak widać, niektóre rasy psa są niekiedy mylnie nazywane. Shar pei miniaturka czy bokser miniaturka mogą być jedynie wymysłem nieuczciwych hodowców, którzy próbują wykorzystać modę na miniaturyzację psów. Typowym przedstawicielem rasy miniaturowej jest natomiast chihuahua. Jednak i miniaturowa chihuahua musi odpowiadać standardom stawianym we wzorcu rasy. Dorosły pies chihuahua powinien ważyć 1,5 do 3 kg. Jest to waga uznawana za idealną dla rasy. Niekiedy chihuahua może być nieco mniejsza, jednak nie jest to miniaturka, lecz mniejszy przedstawiciel swojej rasy.

Dopuszczalne umaszczenie i długość sierści jamnika miniaturki

Jamnik miniaturka czy króliczy mogą posiadać dość zróżnicowane umaszczenie. Wzorzec rasy określa trzy warianty, które mogą występować u psów o dowolnych rozmiarach ciała. Rasowe szczeniaki i dorosłe pieski myśliwskie mogą przybierać umaszczenie:

  • Jednobarwne – czyli umaszczenie w jednym, czystym kolorze. Mogą być to rasowe pieski o czarnym, rudym, brązowym czy żółto rudym umaszczeniu.
  • Dwubarwne – umaszczenie dwubarwne jest dość często spotykane u jamników króliczych i miniaturowych. Występuje tu barwa w odcieniu czarnym lub brązowym z podpaleniami. Dwubarwny jamnik myśliwski może też posiadać żółte podpalenia na bokach kufy czy wokół oczu.
  • Marmurkowe – czyli umaszczenie z charakterystycznymi plamami. Tło szaty powinno być zabarwione w ciemniejszej tonacji (na przykład kolor czarny lub ciemno brązowy). Dodatkowo na szacie znajdują się nieregularne, jaśniejsze plamy. Dopuszczalne umaszczenie psa może przybierać typ tygrysi lub pręgowany. Oba rodzaje umaszczenia dorosłych psów są uznawane za prawidłowe.
Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!
Pies rasy jamnik miniaturka na różowym tle oraz jego opis, hodowle i cena
Jaki charakter ma pies rasy jamnik miniaturka, a także jego hodowla i cena

Jak widzimy szczenięta i dorosłe pieski myśliwskich jamników mogą występować w wielu wariantach wielkości oraz umaszczenia. Co ciekawe, nasz szczeniak jamnika może też występować w trzech różnych rodzajach długości futra. Zarówno karłowaty pupil, jak i jamnik standard mogą posiadać:

  • Włos krótki – jamnik krótkowłosy posiada najkrótszą, przylegającą do ciała sierść. Występuje w wielu konfiguracjach umaszczenia (na przykład czarny podpalany), a jego okrywa posiada obfity podszerstek. Jamnik krótkowłosy posiada sierść błyszczącą, twardą, a jednocześnie pozbawioną łysin.
  • Włos szorstki – jamnik szorstkowłosy może z pozoru wyglądać podobnie jak jamnik krótkowłosy. Różnicą jest zarówno długość, jak i struktura sierści. Szczenięta szorstkowłose posiadają krzaczaste brwi, dobrze zaznaczoną kufę oraz nieco krótszą, przylegającą sierść w obrębie uszu. Zarówno rasowe szczeniaki, jak i dorosłe psy szorstkowłose wyróżniają się gęstym podszerstkiem oraz okrywą, która bardzo dobrze przylega do ciała.
  • Włos długi – jamnik długowłosy wygląda nieco inaczej niż jamnik krótkowłosy. Oczywistą różnicą jest długość sierści. Rasowe szczenięta z długim włosem posiadają długą, gładką i przeważnie prostą sierść o różnej długości. Wyposażona w gęsty podszerstek sierść dobrze przylega do uszu i podbrzusza. Na kończynach zwierzęcia tworzą się jednakowej długości pióra, a na ogonie charakterystyczna, pełna chorągiew. Szczeniak jamnika z długim włosem jest powszechnie doceniany za szlachetny wygląd. Co więcej, szczenięta długowłose mogą posiadać wszystkie opisane wyżej warianty umaszczenia.

Powyższy opis umaszczenia i długości sierści można odczytać we wzorcu rasy FCI numer 148. Z opisu dokumentacji wynika, że jamnik jest psem myśliwskim do polowań na i pod ziemią. Co więcej, należy do grupy IV według klasyfikacji FCI i nie podlega próbom pracy.

Ile kosztuje szczeniak jamnika? Cena psa z rodowodem

Szczeniaki jamników czy chihuahua odnajdziemy w ofercie wielu hodowli. Największym uznaniem cieszą się hodowle należące do ZKWP. Szczeniaki jamników króliczych czy miniaturowych będą tu co prawda najdroższe w zakupie, jednak wyższa cena to także mniejsze ryzyko występowania wad wrodzonych oraz gwarancja czystości rasy.

Szczeniak jamnika z rodowodem ZKWP będzie kosztował przynajmniej 2000 zł, niższa cena często wydaje się dość podejrzana. Cena za szczeniaki ze znanych hodowli przeważnie przekracza 3000 zł. Wystawowy szczeniak jamnika o efektownym wyglądzie może kosztować nawet 6000 zł. Górna cena jest trudna do ustalenia i zależy wyłącznie od renomy danej hodowli. Jamnik krótkowłosy jest dostępny w zbliżonych cenach do psów z długą sierścią.

Wybierając szczenięta, często zastanawiamy się, ile żyją jamniki. Pochodzące z dobrych hodowli pieski tej rasy nie są chorowite i często dożywają 12-16 lat.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 157.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny