Jamnik merle – poznaj jamnika o wyjątkowym umaszczeniu
Jamnik merle jest psem, którego istnieje naprawdę wiele różnych odmian – gładkowłosa, długowłosa i szorstkowłosa. Oczywiście, każdą kombinację opisuje się dokładnie takim samym wzorcem. Szczeniaki jamnika są dość popularne, ponieważ nie ma problemów z wychowywaniem jamników w domu. Jak dokładnie wygląda jamnik marmurkowy, co mówi o nim hodowla i jaka jest cena za te przepięknie umaszczone jamniki? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jamnikach.
Jamnik merle – nietypowe umaszczenie rasy
Umaszczenie jamników – rodzaje
Jamniki są jednymi z najbardziej popularnych psów w Polsce. Są bardziej popularne niż np. hodowla chihuahua czy shar pei. Jamniki posiadają bardzo różne kolory, a także rodzaj i długość umaszczenia. W Polsce przyjęło się, że jamnik długowłosy bądź jamnik króliczy służy jako „towarzysz na co dzień”. Szorstkowłose jamniki zaś wykorzystywane są m.in. do polowań wszelakiej maści. W przypadku jamników gładkowłosych, najbardziej popularne kolory to:
- żółto-czarny,
- czarny,
- czekoladowy,
- marmurkowy,
- czarny-podpalany,
- rudo-żółty.
Jamnika zna niemal każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje aż 9 ras jamników – zróżnicowanych ze względu na rodzaj włosa czy wielkość. Oczywiście, niezależnie od rasy pobierany jest podatek od psa, ustalany indywidualne dla każdej gminy. Generalnie, jamnik długowłosy czy krótkowłosy jest małego wzrostu, a także posiada krótkie nogi i bardzo wydłużony tułów, jednocześnie będąc muskularny. Mimo, że piesek ma krótkie kończyny w porównaniu do tułowia, nie jest on w żaden sposób ograniczony ruchowo.
Rodzaje jamników
Hodowla chihuahua bądź shar pei skupia się głównie na jednym rodzaju psów. Wielkości jamników są zaś trzy, ustalane w wieku ok. 15 miesięcy:
- jamnik standard – nie więcej niż 9 kg,
- jamnik miniatura – do 4 kg,
- jamnik króliczy – do 3,5 kg.
Szczeniaki wyrastają na przepiękne dorosłe psy, które następnie rywalizują ze sobą na psich wystawach czy imprezach kynologicznych, gdzie są bardzo chętnie prezentowane. Oczywiście, wystawach oraz imprezach organizowanych dla każdej z ras osobno. Czekoladowy czy czarny jamnik są to dobrze wszystkim znane kolory. Jednak nie każdy wie, jaki kolorem jest… marmurkowy. Jamnik merle posiada bardzo nietypowe umaszczenie, a hodowla piesków owej maści cieszy się dużą popularnością. Skupmy się więc teraz na umaszczeniu merle. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szczeniakach jamnika.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jamnik merle – jak wygląda ten pies?
Charakterystyka umaszczenia merle
O takim umaszczeniu mówi się marmurkowe. Jamniki, które są właśnie w ten sposób „naznaczone”, posiadają plamki oraz łaty na jednolitej sierści – zazwyczaj albo czerwonej, albo brązowej albo czarnej. Zależnie od bazowego koloru, łatki te są niebieskie, szare lub czerwone. Jamnik merle posiada również białe znaczenia, pojawiające się niemal na całym jego ciele, oprócz korpusu. Co ciekawe, przy kolorze merle pojawić się mogą u jamników oczy o barwie niebieskiej, tzw. „porcelanowej”. Czasem tęczówka może mieć również kolor niebieski bądź brązowy.
Barwa merle jamników zależy głównie od genetyki. Gen merle nazywany jest „epistatycznym”, u zwierząt odpowiadając za albinizm. Generalnie, genetyka ma chyba najważniejsze znaczenie w –rozmnażaniu jamników merle. Hodowcy jednak są jednogłośni co do jednego – nie powinno się krzyżować ze sobą jamników merle. W przeciwnym wypadku może wystąpić wiele wad genetycznych, jak np. ślepota czy głuchota szczeniąt – tworząc tzw. „podwójne merle”. Mało tego, szczeniaczki merle mogą posiadać… obie cechy jednocześnie. W jaki zatem sposób powinno się dobierać szczeniaki merle? Otóż, najlepiej dobrać np. suczkę merle i samca, który nie będzie posiadał cech jamnika marmurkowego.
Kilka słów na temat charakteru jamnika merle
Jamnik merle to pies będący sporym indywidualistą, posiadającym dużą odwagę i będącym dość niezależnym psem. Jamnik ten nie jest zbyt duży, jednak zdecydowanie nie należy do „typowych kanapowców”. Jamnik merle posiada sporo energii, którą wypada spożytkować podczas wspólnych spacerów z psem. Dzięki ruchowi pies nie przytyje, co czasami jest nagminne wśród jamników merle. Psy mają instynkty łowcy, więc uważaj podczas spacerowania z nim po okolicy. Jamnik merle to pies bardzo wesoły i ciekawski, ale źle jednak znosi bycie samotnym. Pamiętaj o tym, że jamniki uwielbiają być aktywne w życiu rodziny i należy im to zapewniać każdego dnia. Jeżeli chcesz uczynić psa najlepszym przyjacielem rodziny, jamnik merle będzie znakomitym wyborem. Pamiętaj jedynie, że obowiązywać będzie podatek od psa, którego kupisz do mieszkania.
Jamnik marmurkowy jest psem inteligentnym, jednak też mocno upartym. Należy więc poświęcić dość sporą ilość czasu na nauczenie go posłuszeństwa i podstawowych komend, już od szczeniaka. Zdecydowanie, jamnika należy wychowywać konsekwentnie. Jeżeli jesteś osobą aktywną i przepadasz za spacerowaniem, to jamnik merle będzie doskonałym towarzyszem codziennego życia. Plusem jest fakt, że do wychowania psa nie trzeba wielkiego doświadczenia. Cena za jamnika merle to zazwyczaj od 2000 zł wzwyż.