Charakterystyka rasy – jamnik krótkowłosy

Jamnik merle czy czarny podpalany – jak wygląda jamnik krótkowłosy?


Istnieje kilka odmian tych psów. Jest jamnik długowłosy, krótkowłosy (zwany też gładkowłosy) i szorstkowłosy. Może on być:

  • standardowy – waga nie większa niż 9 kg, obwód klatki piersiowej powinien wynosić ponad 35 cm,
  • miniaturowy – nazywany przez niektórych mini, waga 4 kg, obwód klatki piersiowej powinien mieścić się w granicach 30-35 cm,
  • króliczy – waga 3,5 kg, obwód klatki piersiowej nie może być większy niż 30 cm.

Jamnik krótkowłosy ma gładko przylegający, błyszczący, twardy i króciutki włos okrywowy (stąd gładkowłosy). Całe ciało powinno być owłosione, bez żadnych gołych placków. Jego ogon jest cienki i dobrze pokryty. Nos i pazurki powinny mieć kolor czarny.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Umaszczenie jamnika krótkowłosego może być:

  • jednolite – rude, żółte, rudo-żółte, z czarnym przesianiem lub bez,
  • dwukolorowe – czarny (czarny podpalany) lub brązowy (czekoladowy podpalany) z żółtym lub rdzawobrązowym podpaleniem pod oczami, dolnej wardze, na bokach kufy, na kończynach, pod ogonem i na jego kawałku, na przedpiersiu i wewnętrznych krawędziach ucha,
  • marmurkowe (jamnik merle) – czarne, szare lub rude tło. Plamy beżowe lub szare, nie mogą być zbyt duże.

Charakter jamnika krótkowłosego – jaki jest ten pies?

Bez wątpienia jest to pies ciekawski. Lubi węszyć i znajdywać różne rzeczy. Jamnik krótkowłosy jest inteligentny, ale też niezależny i uparty. Może sprawiać problemy i nie być posłusznym. Nie wolno nagradzać go za złe zachowanie.

Ten energiczny maluch jest odważny i może bronić swojego pana. Przywiązuje się do właściciela tak mocno, że potrafi stać się zaborczy i wykazywać agresywne zachowania względem innych, których się do niego zbliżą. Nie wolno pozwalać na takie odruchy, bo w którymś momencie pies może wyrządzić komuś krzywdę.

Jamnik potrzebuje odpowiedniego treningu. Trzeba wykazać się cierpliwością w tej kwestii, bo przez długi czas może stawiać opór, jednak warto nauczyć go kilku podstawowych komend. Można spróbować psiego przedszkola, ale trzeba liczyć się z tym, że jamnik nie będzie najlepszym uczniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jamniku szorstkowłosym króliczym?

Ile żyją jamniki krótkowłose?

Szacuje się, że długość życia jamników wynosi 12-16 lat. Na ogół jest to zdrowa rasa, jednak może mieć problemy z kręgosłupem. Warto ograniczyć mu chodzenie po schodach (znosić i wnosić go). Nie wolno również go przekarmiać, ponieważ od tego mogą powstać różne dolegliwości.

Psy tej rasy można karmić wysokomięsnymi puszkami. Obecnie na rynku jest kilka firm, które mają dobrej jakości produkty. Niektórzy stosują również dietę BARF, która polega na podawaniu psu surowego mięsa i specjalnie dobranych suplementów. Jednak decydując się na nią, trzeba zdobyć wiedzę w zakresie prawidłowego żywienia psa i odpowiedniego doboru witamin.

Jamnik krótkowłosy jest prosty w pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu. Linieje dwa razy w roku, ale na co dzień można znaleźć nieco włosów w domu. Kąpie się go w miarę potrzeby, stosując szampon dla psów krótkowłosych. Potem należy psa porządnie wytrzeć, nie trzeba go suszyć suszarką. Warto mieć na uwadze to, żeby jego legowisko było blisko kaloryfera. Jamnik źle znosi chłód i wilgoć.

Hodowla rasowych psów – cena, opis

Ile kosztują szczeniaki jamnika krótkowłosego?

Cena za rasowe psy mieści się w granicach 2000-4000 zł. Kwota jest większa, im piesek bardziej wpasowuje się we wzorzec rasy i im lepsze osiągnięcia na psich wystawach mieli jego rodzice. Liczy się również prestiż hodowli. Nowi hodowcy mogą sprzedawać szczeniaki taniej, ale kwota ta nie powinna być mniejsza niż 1500 zł.

Brązowy pies rasy jamnik krótkowłosy, gładkowłosy podczas spaceru na trawniku oraz jego charakter i szczeniaki
Jaki charakter ma jamnik krótkowłosy, gładkowłosy, czyli jego usposobienie, hodowla i cena

Niestety jamniki bardzo często hodowane są w pseudohodowlach. Tam można dostać je za 200 – 500 zł. Nie jest to najlepsze miejsce, z którego można zakupić pieska. Choć kusi niska cena, to powinna też dać do myślenia. W pseudohodowlach nie jest ważne zdrowie tych piesków, a tylko ich liczba. Rozmnażane są szybko i ciągle, ponieważ pseudohodowca chce się na nich wzbogacić. Ramy wzorca nie są trzymane, pieski nie mają rodowodów (albo są częściowe lub podrabiane). Do tego kojarzone są ze sobą osobniki blisko spokrewnione (matka z synem, siostra z bratem etc.). Może to wynika z nieuwagi, gdy liczba psów nie pozwala ich kontrolować, ale mogą być tak łączone umyślnie. Pieski z pseudohodowli zazwyczaj się chore, a ich leczenie jest bardzo kosztowne.

W momencie zakupu szczeniaka z odpowiedzialnej hodowli, nowy właściciel powinien otrzymać rodowód i książeczkę zdrowia pieska. Jamnik powinien być dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony i mieć wszczepiony CHIP. Aby trafił do nowego domu, musi mieć skończone 8 tygodni. Nie powinien wykazywać oznak choroby (wymioty, biegunka, gorączka, brak apetytu, osowiałość) ani agresji.

Co warto wiedzieć o hodowli psów?

Prowadzenie hodowli psów jest bardzo czasochłonne i pracochłonne. Hodowca musiał zdobyć wiedzę na temat psów, danej rasy, ich żywienia, chorób (i leczenie) oraz tresury. Psiaki karmione są dobrej lub bardzo dobrej jakości karmą. Muszą być odpowiednio socjalizowane. Charakter psów kształtuje się od pierwszych tygodni życia, dlatego wybór dobrej hodowli, z której bierze się szczeniaka, jest tak ważny.

Hodowcy ogłaszają dostępne szczeniaki na swoich stronach internetowych, fanpage na Facebooku oraz na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Choć to zdjęcia przykuwają uwagę, ważniejszy jest opis. Powinny znajdować się tam informacje na temat hodowli (nazwa, stowarzyszenie, od ilu lat na rynku) oraz szczeniaka (data urodzenia, rodzice, charakter etc.). Zdjęcia pomagają we wstępnej ocenie psa (czy sierść zadbana, czy nie jest wychudzony itd.), ale dopiero podczas spotkania można zweryfikować jego faktyczny stan i warunki, w jakich przebywa.

Jeżeli nie chcesz w domu sierści, może zainteresuje cię pudel królewski. Jest to pies, który nie linieje. Nie oznacza to jednak, że nie należy go czesać. Trzeba to robić co kilka dni, inaczej sierść się sfilcuje. Pudel królewski jest inteligentny i bardziej chętny do współpracy niż jamniki krótkowłose. Jednak niezależnie od wyboru, należy pamiętać, że pies to odpowiedzialność. Trzeba o niego dbać, zapewniając opiekę weterynaryjną i dobrą dietę oraz poświęcać mu czas.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny