Podstawowe potrzeby psa – bezpieczeństwo

Podstawową potrzebą każdego psa jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o nawiązanie prawidłowych relacji z nowym pupilem. Bezpieczeństwo i poczucie przynależności do stada jest dla psa kwestią podstawową. Zadaniem właściciela będzie zatem zapewnienie mu odpowiedniego miejsca.

Bezpieczeństwo obejmuje również odpowiednie kontakty z właścicielem, innymi domownikami, gośćmi, a także pupilami domowymi. Zabawa z psem może być wyjątkową atrakcją, jednak pies potrzebuje także własnego azylu spokoju. Warto zapewniać pupilom odpowiednie miejsce wypoczynku. Powinno być to miejsce przeznaczone wyłącznie dla psa, miejsce, z którego nie wyjmujemy pupila i zapewniamy mu potrzebę samotności. W tej roli świetnie sprawdzi się legowisko, odpowiednio wprowadzana klatka kennelowa lub budka, do której pupil będzie miał stały dostęp.

Aby zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa dla każdego pupila domowego, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość legowisk. Każdy pies niekiedy potrzebuje spokoju i samotności. Własny kącik może zapewniać mu bezpieczny odpoczynek od drugiego pupila, dzieci lub kontaktu z właścicielem.

Pożywienie – czego potrzebuje każdy pies?

Chcąc zaspokoić podstawowe potrzeby pupila, musimy zadbać o odpowiednie pożywienie. Szczeniak potrzebuje składników odżywczych, które umożliwią mu prawidłowy rozwój. W wieku dorosłym należy zaspokoić psu pożywienie dopasowane do poziomu aktywności, stanu zdrowia i indywidualnych wymagań.

To właśnie pożywienie jest kwestią, która sprawia właścicielom najwięcej problemów. W ofercie sprzedaży znajduje się wiele gotowych karm, niektórzy decydują się na samodzielne gotowanie posiłków, a jeszcze inni na dietę BARF. Pamiętajmy, że dobre dla psa pożywienie różni się od tego, które jest dobre dla ludzi. Największym błędem jest podawanie psu ludzkich posiłków lub resztek.

Pies potrzebuje jedzenia bogatego w białko pochodzenia zwierzęcego. Jako naturalny mięsożerca, nie najlepiej trawi produkty roślinne. Jeszcze większym zagrożeniem okazują się przyprawy w ludzkim jedzeniu, a także niedozwolone przysmaki, które mogą być dla psa trujące (np. czekolada, rodzynki).

Czasem dobrej jakości przysmaki mogą okazać się najlepszym pomysłem na prezenty dla psa. Warto wybrać produkt, który nie tylko ucieszy pupila, ale i będzie dla niego bezpieczny oraz zdrowy. Dobre pomysły na prezenty dla psa to na przykład różnego rodzaju gryzaki, przysmaki, a także prezenty dla psa w postaci maty węchowej lub zabawek logicznych.

Dobry sen, tego potrzebuje każdy pies

Bezpieczeństwo i prawidłowe odżywienie to jeszcze nie koniec podstawowych potrzeb pupila. Każdy pies wymaga odpowiednio długiego wypoczynku. Zadaniem właściciela będzie zapewniać pupilowi bezpieczne i spokojne miejsce do spania.

Każdy zoopsycholog potwierdzi, że zabawa nie jest jedynym czynnikiem, którego pies potrzebuje do szczęścia. Dlatego warto pamiętać, że młody szczeniak potrzebuje około 16 do 20 godzin wypoczynku. Spanie odbywa się o różnych porach, głównie podczas nieobecności właściciela. To czas, w którym pupil regeneruje swój organizm.

Sen będzie także bardzo istotny w wieku dorosłym. Co prawda spanie nie obejmuje wtedy tak wielu godzin, jednak dorosły, zdrowy pies może spać 14 – 16 godzin na dobę. Dlatego właściciel powinien pamiętać, że pies potrzebuje znacznie więcej wypoczynku. Wygodne spanie w ciągu dnia i sen w ciągu nocy sprawią, że pupil będzie chętny do zabawy i bardziej radosny.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies biegnący po trawie z zabawką w pysku, jak długo pies powinien spać w ciągu doby, jakie posiłki są odpowiednie dla czworonoga i ile razy dziennie pies powinien jeść
Jak zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa, jak dać psu miłość i poczucie przynależności do grupy, odpowiednie odżywianie jako jako troska o pupila

Według zoopsychologów i weterynarzy najwygodniejsze dla psa będzie spanie we własnym, bezpiecznym azylu. Dla niektórych pupili będzie to oznaczało sen w pobliżu właściciela, dla innych w legowisku, a dla kolejnych sen na łóżku. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat pierwszych dni psa w nowym domu.

Podstawowe potrzeby psa – zabawa i ruch u boku właściciela

Bezpieczeństwo, prawidłowe żywienie i błogi sen powinny być uzupełnione o potrzebę ruchu. Na każdym etapie życia psa, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Intensywność spacerów będzie uzależniona od rozmiarów i wytrzymałości pupila. Niektórym psom wystarczy krótki spacer, inne będą wymagały długich wędrówek połączonych z bieganiem.

Chcąc zaspokoić podstawowe potrzeby psa, pamiętajmy także o urozmaiconych zabawach. Szczególnie szczeniaki uwielbiają bieganie za piłką, zabawy węchowe i gonitwy z właścicielem. Zabawa może być także świetną okazją na pogłębienie relacji z pupilem. Wspólna aktywność z pewnością ucieszy bardziej niż niektóre wymyślne prezenty dla psa.

Zabawa może być połączona z ruchem i szkoleniem. Dzięki temu uda nam się także zaspokoić potrzebę na nowe bodźce. Każdy pies powinien mieć okazje do poznawania nowych terenów, innych zwierzaków lub ludzi. Niektóre rasy mają także silną potrzebę tropienia, węszenia lub biegania. Możemy to wykorzystać w zabawach i jeszcze bardziej uatrakcyjnić wspólne spacery.

Rozmnażanie się – czy to podstawowe potrzeby psa?

Rozmnażanie się nie jest podstawową potrzebą psów. Wielu właścicieli słyszy jeszcze o mitach dotyczących reprodukcji. W myśl jednego z nich suka powinna przynajmniej raz w życiu urodzić szczeniaki. Warto tutaj podkreślić, że rozmnażanie się nie jest pragnieniem, ani podstawową potrzebą. Suki nie będą szczęśliwsze, jeśli jeden raz urodzą szczeniaki. Co więcej, w późniejszym czasie mogą im się przytrafiać ciąże urojone.

Rozmnażanie się psów wynika z naturalnej potrzeby kopulacji. Suki znajdujące się w czasie cieczki wytwarzają hormony, które silnie wabią samców. Podczas aktu krycia dochodzi do zapłodnienia. Rozmnażanie się nie ma tu związku z potrzebami natury psychicznej.

Zdaniem większości zoopsychologów i weterynarzy, naturalny popęd seksualny może być w pełni zniwelowany. Służy do tego kastracja, którą możemy poddać zarówno psy, jak i suki. Po zabiegu suka nie doznaje dolegliwości związanych z cieczkami, a pies nie wytwarza hormonów płciowych, które każą mu podążać za suczką. Kastracja jest także jednym ze sposobów na zapobieganie nowotworom i chorobie ropomacicza, która dotyka wyłącznie niekastrowanych suk.

Jeśli chcesz uzyskać praktyczne porady zoopsychologa lub dowiedzieć się, jak oduczyć psa zjadania na spacerze, przeczytaj inne artykuły na naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, czy smecta dla psa jest odpowiednim rozwiązaniem? Wskażemy też, jak zapewniać pupilowi odpowiednią dawkę ruchu i jak zorganizować mu wygodne, bezpieczne spanie. W serwisie znajdują się także inne porady zoopsychologów oraz weterynarzy.

ikona podziel się Przekaż dalej