Jakie psy mają włosy zamiast sierści? Wybraliśmy 5 ras
Znane i popularne jest przekonanie, że istnieją psy, które mają włosy zamiast sierści. Co więcej, istnieją także hodowcy, utwierdzający potencjalnych nabywców w tym przekonaniu i polecający hodowane przez siebie szczenięta jako rasy psów dla dzieci. Zapewniają, że psy z włosem nie uczulają. Czy rzeczywiście istnieją takie psy, jakie to rasy i jak to jest z tym uczulaniem?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Jakie psy mają włosy?
Włos czy sierść – porządkujemy pojęcia
Sierść (szata) psa składa się z włosa okrywowego i podszerstka (podszycia). Włos okrywowy to ten, który widzimy na zewnątrz, natomiast podszerstek jest znajdującą się tuż przy skórze warstwą miękkiego włosa, który widać dopiero po rozgarnięciu włosa okrywowego. Na podszerstku, jak na „rusztowaniu”, układa się włos okrywowy. Podszerstek pełni rolę termo- i wodoizolacyjną. Szatę dwuwarstwową mają m.in. jamnik szorstkowłosy, siberian husky, border collie, berneński pies pasterski.
Są jednak rasy pozbawione podszerstka, mające jedynie włos okrywowy. Takimi rasami są m.in. maltańczyk, lwi piesek i yorkshire terier. I właśnie psy z włosem jedynie okrywowym określane są jako psy, które mają włosy zamiast sierści. Jest to z założenia błędne – nie istnieje zwierzę „pies z włosami”. Wszystkie psy mają sierść, naturalnie oprócz ras bezwłosych.
Zatem określenie „pies z włosami” jest niewłaściwe. Poprawne jest „pies z włosem” w kontekście włosa okrywowego (wierzchniego). Liczba mnoga „włosy” w przypadku określania szaty psa zupełnie nie ma zastosowania.
„Pies z włosami”, czyli pięć wybranych ras bez podszerstka
Maltańczyk. Według wzorca Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI): [włos] Gęsty, lśniący, błyszczący, opadający ciężko, jedwabisty, bardzo długi na całym ciele. […] Brak podszycia
Lwi piesek. Według wzorca FCI: [szata] Jedwabista, długa, falista i gęsta szata bez podszycia
Yorkshire terrier. Wzorzec FCI nie mówi wprost o braku podszerstka, jednak nie ma o nim w ogóle wzmianki. Natomiast mowa jest o sierści w kontekście włosa okrywowego: [sierść] Na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosta (nie falista), lśniąca, w dotyku delikatna i jedwabista, nie może być wełnista
Chin japoński. Analogicznie ja w przypadku yorkshire terriera. Według wzorca: [sierść] Jedwabista, prosta i długa. Całe ciało, z wyjątkiem głowy, pokryte jest obfitym owłosieniem
Papillon. Według wzorca: [szata] Bez podszycia, bujna, lśniąca, falista (nie należy mylić z lokowatą), nie miękka, lecz nieco twarda w dotyku, z jedwabistym połyskiem.
Wbrew obiegowej opinii, psy rasy shih-tzu mają szatę dwuwarstwową – włos okrywowy z podszyciem, aczkolwiek jest ono umiarkowanie obfite. Natomiast włos okrywowy jest u psów wystawowych gęsty i długi. Z tego względu shih-tzu uważane są za psy, które mają włosy zamiast sierści, podobnie jak wymienione wyżej pięć ras. Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź także ten artykuł o rasach psów bez sierści.
Błędnemu mniemaniu, że istnieją psy, które mają włosy zamiast sierści, towarzyszy przekonanie, że „włosy” te rosną bez ograniczeń. Każdy włos, niezależnie czy jest to podszerstek, czy okrywowy, ma cykl rozwojowy i po osiągnięciu określonej długości, która jest uwarunkowana genetycznie, przestaje rosnąć. Pierwsza faza cyklu to anagen (faza wzrostu), trwająca najdłużej, podczas której w mieszku włosowym tworzy się nowy włos. Druga to katagen (faza przejściowa wzrostu), kiedy włos wypychany jest do powierzchni skóry. Trzecia faza to telogen (faza spoczynku). Włos zaczyna powoli obumierać i wysuwać się ze skóry, a w mieszku włosowym zaczyna tworzyć się nowy włos. U psów faza ta kumuluje się na ogół dwa razy w roku jako pozostałe po przodkach zjawisko przystosowania się do zmiany temperatury otoczenia. To właśnie jest linienie.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Pies z włosami, pies bez sierści, czyli rasy psów dla dzieci i alergików
Czy pies z włosami to dobry pies dla dzieci?
Wiadomo już, że wszystkie psy mają sierść, poza rasami bezwłosymi. Rodzaj sierści nie ma żadnego znaczenia w aspekcie towarzystwa dzieci. Istotne jest usposobienie psa, jego wrodzone predyspozycje, a także… wychowanie dziecka, które powinno zostać nauczone prawidłowego odnoszenia się do czworonożnego przyjaciela.
Jeżeli decydujemy się na psa rodowodowego z „długimi włosami” i planujemy pokazywać go na wystawach, należy pamiętać, że takie psy wymagają specjalnej pielęgnacji. Długi włos okrywowy w czasie pomiędzy wystawami trzeba nawijać na papiloty, aby nie uległ skołtunieniu. Oprócz tego należy stosować specjalne szampony i balsamy (w zależności od rasy), a przed wystawą odpowiednio psa przygotować, powierzając to najlepiej profesjonalnemu groomerowi (psiemu fryzjerowi). Dlatego pod tym względem psy z „długimi włosami” nie są to rasy psów dla dzieci.
Pytanie „jakie psy mają włosy, bo one nie linieją?” jest również nie do końca uzasadnione. Owe „włosy”, a w rzeczywistości sierść okrywowa, również wypadają. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z rasą nieliniejącą w potocznym rozumieniu, tj. nie zostawiającą kępek sierści w każdym kącie i na meblach, to należy taką sierść wyczesywać, wyskubywać lub trymować, gdyż pozostawienie obumarłego włosa w skórze może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Pomiędzy tymi zabiegami dobrze jest szczotkować sierść za pomocą szczotki z naturalnym włosiem.
Które psy nie uczulają – psy z miękką sierścią czy bez sierści?
Wątek alergii pojawia się wszędzie tam, gdzie mowa jest o tym, jakie psy mają włosy zamiast sierści. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że psy bez podszerstka lub z miękką sierścią nie uczulają. Zjawisko uczulenia na – jak wielu sądzi – psią sierść jest dość częste, szczególnie u dzieci, które zazwyczaj z tego wyrastają. Na pytanie, które psy nie uczulają, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie były dotąd prowadzone badania na temat ras przyjaznych dla alergików.
Nie jest też prawdziwe stwierdzenie, że pies bez sierści nie uczula, bowiem alergenem jest nie sierść psa, a naskórek. Znajduje się na nim około trzydziestu substancji, mogących wywołać uczulenie, w tym drobnoustroje, resztki moczu, śliny, złuszczające się komórki i zanieczyszczenia, przyniesione przez psa ze spaceru. Uwaga: psa bezwłosego również należy szczotkować za pomocą szczotki z miękkim, naturalnym włosiem. Taki masaż pobudza krążenie, a pies szybko go polubi.
Osoby, które już mają psa, a u kogoś z domowników lekarz stwierdzi alergię, nie muszą dramatyzować. Nie jest to powód do oddania psa, podobnie jak narodziny dziecka. Co prawda osoba uczulona nie będzie mogła np. spać z psem ani wykonywać przy nim zabiegów, wymagających bliskiego kontaktu ze skórą, ale np. może wychodzić na spacery. Należy też podjąć próbę odczulenia, w wielu wypadkach wystarczy przyjmowanie odpowiednich leków. Nie zwalnia to od utrzymywania mieszkania w idealnej czystości – trzeba usunąć dywany, tapicerkę mebli często czyścić, regularnie wietrzyć mieszkanie, prać firanki i zasłony. Konieczne jest także dbanie o czystość samego psa, jak również stały kontakt z lekarzem.
Podsumowanie
Warto uwolnić się od stereotypowego, błędnego myślenia, że istnieją rasy psów z włosami zamiast sierści. Tę niewiedzę wykorzystują bowiem pseudohodowcy, którzy zachęcają potencjalnych nabywców szczeniąt słowami: ta rasa nie uczula, bo ma włosy zamiast sierści. Jest to zwykły chwyt marketingowy, a takich oferentów trzeba omijać z daleka. Pies będzie z nami przez kilkanaście lat, dlatego warto nabyć rasowego z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym albo adoptować mieszańca ze schroniska. I jeden, i drugi ma sierść, a oba kochać będą tak samo.