Jakie owoce może jeść pies? Przedstawiamy listę dozwolonych produktów
Owoce są zdrowym i często stosowanym dodatkiem w psiej diecie. Zawierają wiele wartościowych odżywczo składników i mogą pomagać w utrzymaniu zdrowia psa. Należy jednak pamiętać, że psy są względnymi mięsożercami i czerpią energię głównie z białka pochodzenia zwierzęcego. Dlatego surowe produkty roślinne, nigdy nie mogą być podstawą w diecie pupila. W tym artykule opiszemy owoce jakie możesz bezpiecznie podawać swojemu czworonożnemu przyjacielowi.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Czy psy mogą jeść owoce
Tak! Owoce są cennym źródłem witamin, błonnika i minerałów. Możemy je często spotkać jako dodatek w karmach dla psów. Zawierają w sobie także antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki i tym samym chronią organizm przed chorobami oraz opóźniają procesy starzenia się. Jednak musimy pamiętać, że owoce zawierają spore dawki cukru, dlatego trzeba podawać je z umiarem. Owoce powinny być jedynie uzupełnieniem diety opartej głównie na karmie dostosowanej do potrzeb psa. Psi dietetycy zalecają, aby owoce podawane dla naszego czworonoga, nie przekraczały 5% dziennej dawki karmy. Jest to ważne, żeby nie wpędzić naszego pupila w nadwagę i inne problemy zdrowotne, jak np. cukrzycę.
Istnieją także owoce, które zawierają substancje toksyczne dla psów i mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, jakie owoce może jeść pies, a których lepiej unikać i mu nie podawać.
Owoce, które możesz podawać psu
Wiele rodzajów owoców są bezpieczne i dobre dla psa oraz mogą stanowić wartościowy dla nich dodatek w diecie. Nie tylko dostarczają wiele cennych składników odżywczych, ale także pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.
Przedstawiamy listę owoców dozwolonych w psiej diecie.
Banany
Są łatwo strawne i uwielbiane przez wiele psów. Należy, jednak uważać ponieważ dojrzały banan jest bardzo kaloryczny. Podczas dojrzewania zawarta w nim skrobia, rozkładana jest na cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza. Dlatego staje się on wyraźniej słodszy. Dla psa dobre będą więc te młode banany, nawet jeszcze lekko zielonkawe. Sprawdzą się one świetnie jako przekąską, gdy je przykładowo rozgnieciemy widelcem i wypełnimy tym konga, lub rozsmarujemy po macie do lizania.
Jabłka
Są jednym z najpopularniejszych owoców dodawanych w diecie dla psa i często spotykanym dodatkiem w karmach. Surowe jabłka mogą się okazać świetną alternatywą dla smaczków podczas szkoleń. Nie należy ich obierać ze skórki przed podaniem, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej błonnika i witamin. Musimy także zwracać uwagę, aby usunąć ogonek i pestki z jabłka. Pestki zawierają cyjanek, który jest szkodliwy, a więc podając je psu, może dojść do zatrucia.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Gruszki
Podobnym owocem do jabłka są gruszki, ale w przeciwieństwie do nich, mają niską kwasowość, w związku z czym wystąpienie biegunki jest również niższe. Możesz bezpieczne podawać swojemu pupilowi. Jednak i tu należy pamiętać o usunięciu pestek i ogonka, z tych samych przyczyn co w przypadku jabłek.
Borówki
Bogate są w różne witaminy, a także antyoksydanty. Są więc bardzo zdrowym przysmakiem dla naszych pupili. Zawierają dużo cennych składników, dzięki czemu ich spożywanie, pozytywnie wpływa na pracę mózgu i kondycję skóry. Jednak ze względu na to, że zawierają spore ilość błonnika, musimy uważać z podawaną ich ilością. Borówki w zbyt dużej dawce mogą powodować wzdęcia i biegunkę u niektórych psów.
Truskawki i maliny
Uwielbiane przez nas i przez wiele psów. Je również możemy bezpiecznie podawać naszym pupilom, jednak pamiętajmy, że takiej formie bez dodatku śmietany czy cukru. Truskawki i maliny mogą pozytywnie wpływać na pracę wątroby i nerek oraz ułatwiać procesy trawienia. Zawierają również kwas foliowy który wspomaga układ moczowy i krążenia. Sprawdź także ten artykuł: Warzywa i owoce w diecie psa – jak je podawać i przygotowywać?
Arbuz
Składa się w ponad 90% z wody, w wyniku czego jest bardzo niskokaloryczny. Oprócz tego arbuz zawiera wiele cennych witamin i minerałów, a za jego intensywny czerwony kolor odpowiada likopen. Pomaga on w utrzymaniu zdrowego serca i naczyń krwionośnych, ponieważ transportują cholesterol do wątroby, skąd jego nadmiar jest usuwany. Możemy śmiało go podawać naszemu psu, jednak nie wolno nam zapomnieć o usunięciu pestek. W dużych ilościach mogą nawet zablokować układ pokarmowy naszego pupila.
Śliwki
Możemy nimi poczęstować naszego psiaka, jednak tak jak w przypadku większości owoców, nie przesadźmy z ilością. Zbyt duża ich dawka może powodować biegunki i wymioty. Miąż śliwki posiada wiele odżywczych składników, ale nigdy nie podawajmy pestki. Powstaje w niej cyjanowodór, który blokuje oddychanie wewnątrzkomórkowe. Zatrucie taką pestką jest niebezpieczne dla zdrowia psa.
Owoce, których nie wolno dawać psu
Ustaliliśmy już, jakie owoce może jeść pies, zatem teraz przejdźmy do tych, których należy unikać. Musimy koniecznie się zapoznać z owocami, których nie wolno nam podawać naszemu psu. Dzięki temu będziemy chronić jego zdrowie, a nawet życie. To, co dla nas jest dobre, nie znaczy, że dla organizmu psa nie będzie toksyczne.
Owoce cytrusowe
Nie powinniśmy ich dawać naszym czworonogom. Owoce cytrusowe takie jak cytryny, mandarynki, czy pomarańcze zawierają duże ilości kwasu cytrynowego. Jest on trujący dla psa i może powodować biegunkę, bóle brzucha, wymioty i inne problemy żołądkowe. W owocach tych znajduje się także psoralen, który może nawet uszkodzić wątrobę naszego pupila lub spowodować zapalenie skóry. Dodatkowo skórka cytrusów wypełniona jest olejkami eterycznymi, które również są toksyczne dla psów. Dlatego unikajmy częstowania nimi naszych pupili, a w szczególności w okresie świątecznym, bądźmy uważni na mandarynki.
Winogrona i rodzynki
Naukowo nie zostało jeszcze ustalone, co tak naprawdę powoduje zatrucia u psów przez te owoce. Natomiast zjedzenie nawet małej garstki takiego winogrona czy rodzynek może być dawką śmiertelną. Objawy zatrucia tymi owocami to wymioty, osłabienie organizmu psa, brak apetytu, silne bóle brzucha i biegunki. Takie zatrucie może także doprowadzić do niewydolności nerek.W przypadku objawów zatruć pokarmowych, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Awokado
Jest jednym z najbardziej trujących owoców dla psów. Zawiera w sobie substancję, zwaną persin. Jest to grzybobójcza toksyna, która z pestki awokado wnika do wnętrza owocu. Dla ludzi jego stężenie w tym owocu jest niskie i stosunkowo nieszkodliwe, natomiast dla psów jest to wystarczająca dawka, aby wywołać biegunkę i wymioty
Pestki owoców
Jeszcze raz o pestkach, ponieważ warto zebrać o nich informacje w jednym miejscu.
Duże pestki, takie jak u brzoskwini, śliwek czy moreli mogą utknąć w przewodzie pokarmowym psiaka, a w przypadku ich ugryzienia, okaleczyć żołądek i jelita.
Mogą zawierać heterozydy cyjanogenne, które uwalniają cyjanowodór. Jest to silnie trujący gaz, który zatrzymuje oddychanie komórkowe i powoduje poważne uszkodzenia układu oddechowego oraz nerwowego.
Ważne jest aby o tym wiedzieć i pamiętać aby uniknąć przykrych sytuacji, w których zdrowie naszego pupila może ucierpieć. Wydaje się, że to tylko niewinne pestki, a jednak tyle złego są w stanie wyrządzić naszemu psu.